Kiedy patrzysz na swoją okruchy, tak małą i bezbronną, przerażające jest branie jej w ramiona, nie wspominając o takich manipulacjach jak obcinanie paznokci czy czyszczenie nosa noworodka. Ale to będzie konieczne, ponieważ w pierwszych dniach życia okruchy napotykają wiele nieznanych i nowych obiektów, które mogą zawierać kosmki, cząsteczki kurzu i łatwo zatykają nosowy nosek dziecka. Toaleta nosa noworodka jest tak samo ważna, jak prawidłowe przywiązanie do piersi lub właściwa higiena ciała dziecka, cała ta matka będzie musiała się stopniowo uczyć.

Jak dbać o nos noworodka?

Zanim nauczysz się jak prawidłowo czyścić nos noworodka, matka powinna ściśle przestrzegać zasad higieny pomieszczenia:

  • monitorować temperaturę w pomieszczeniu, wygodną dla dziecka - 20-21 ° C;
  • spróbuj zapewnić wilgotne powietrze, około 60%;
  • codziennie ścieraj kurz, odkurzaj i myj podłogi (szczególnie w lecie).

Często po prostu nie zauważamy, że sami prowokujemy problemy bez znajomości najprostszych zasad, a zawsze łatwiej jest im zapobiegać, niż je leczyć. Czyszczenie nosa noworodków to codzienna procedura, a czasami może być wykonywana kilka razy dziennie. Jak często czyścić nos noworodka? Wszystko zależy od okruszków, jeśli słyszysz charakterystyczny "chrząknięcie", jest to pewny sygnał, że nadszedł czas, aby umyć dziobek. Dla jednego dziecka wystarczy zrobić to rano i wieczorem, a dla drugiego, a częściej indywidualnie. Dbanie o nos noworodka wymaga sporej ilości spokoju i staranności od matki, ponieważ dziecko prawie na pewno będzie oburzone taką interwencją, ale nie możesz zrezygnować z wszystkiego lub się zdenerwować, w żadnym wypadku nie poprosić o pomoc współmałżonka lub babci, skonsultować się z bardziej doświadczonymi mamami, powie Ci, jak rozpraszać uwagę kochanie.

Jak oczyścić nos noworodka?

Aby przetworzyć nos noworodkowi, możliwe jest to zarówno przy pomocy watoliny, jak i przy pomocy ssaka. Pierwsza metoda, z reguły, ma zastosowanie do najmniejszych, ale dla dzieci od 3-4 miesięcy odpowiednia jest druga metoda. Kilka wskazówek przed rozpoczęciem czyszczenia nosa noworodka:

  • nigdy nie rozpoczynać procedury, jeśli dziecko jest zepsute lub wyraźnie "nie w porządku";
  • staraj się trzymać w garści, szanuj prawo dziecka do krzyczenia i płaczu;
  • Przygotuj wszystko z góry, a czas zaoszczędzi, a będziesz mniej nerwowy;
  • po raz pierwszy wykonaj tę procedurę z personelem medycznym w szpitalu, pojawi się monit, co jest co.

Rozważ bardziej szczegółowo dwie opcje dotyczące czyszczenia nosa noworodka:

  • Jak oczyścić nos noworodka za pomocą waty bawełnianej. Skręć cylindry z waty (wici) o grubości 3-5 mm i długości około 6 cm, potrzebnych będzie około 5 takich wici. Zanim zaczniesz czyścić nos noworodka, musisz zanurzyć je w oleju (wazelinie, brzoskwini) i wycisnąć. Następnie spójrz na to, czy śluz wyschnął, może najpierw musisz przeciekać nos solą fizjologiczną lub specjalnymi kroplami. Wkręć wierkę w nozdrza dziecka, nie głębiej niż 1-1,5 cm, jeśli wici są czyste, procedura jest zakończona.
  • как правильно чистить носик новорожденному
  • Jak oczyścić nos noworodka za pomocą aspiratora. Zasada jest taka sama, najpierw upewnij się, że śluz nie wyschnie, a następnie delikatnie naciśnij gumową część aspiratora i wyciągnij śluz. Główna zasada: nie zamykaj następnego nozdrza, dzieci wciąż nie wiedzą, jak oddychać przez usta, zamykając nozdrza, po prostu blokujesz oddech. Nigdy nie spiesz się, dziecko może się przestraszyć i być kapryśne na widok aspiratora. Po raz pierwszy niewielu ludzi udaje się całkowicie oczyścić nos, więc nie rozpaczaj i spokojnie kontynuuj.

Na szczęście noworodki nie są bardzo mobilne, więc możesz w pełni nauczyć się, jak dbać o okruchy bez żadnych problemów, potrzebna jest tylko cierpliwość i dokładność.