Małże to małże, które żyją zarówno w wodach słodkich, jak i słonych. Przeważnie żyją na głębokości około 100 metrów, a większość z nich porusza się za pomocą klap. Najczęściej spotyka się takich przedstawicieli gatunku jak małże, ostrygi, perlovitsy, bezzębne, perłowe ostrygi, tridaki, ślimaki i przegrzebki. W gotowaniu małże są uważane za przysmak, więc wiele osób będzie zainteresowanych tym, jak prawidłowo czyścić i gotować zamrożone małże.

Jak czyścić zamrożone małże?

Małże są przechowywane w opakowaniach próżniowych w zamrażarce nie dłużej niż w dniu wskazanym na torbie. Przed oczyszczeniem małży należy je rozmrozić, włożyć do zimnej wody i zmiażdżyć ładunkiem, aby się nie otwierały. Ale jednocześnie bardzo ważne jest, aby podnieść ładunek, aby go nie zmiażdżyć. Po ich schłodzeniu skorupiaki będą musiały zostać wykorzystane tak szybko, jak to możliwe.

Wiele osób pyta, czy konieczne jest w ogóle czyszczenie małży? Oczywiście, tak! Przecież są to na przykład anteny, którymi się poruszają i których absolutnie nie potrzebujemy w jedzeniu. Również wewnątrz małży znajduje się piasek i inne substancje, przez które przechodzą mięczaki.

Przed oczyszczeniem małży należy sprawdzić ich otwartość. Jeśli skorupa zostanie otwarta, oznacza to, że mięczak w środku jest już martwy, a takie małże mogą zostać wyrzucone.

Po dokładnym przeglądzie małże należy umieścić na patelni z zimną wodą i dodać mąkę kukurydzianą przez około godzinę. Jest to konieczne do oczyszczenia małż z piasku, który nie miał czasu wyjść na zewnątrz, ponieważ mógł po prostu pozostać tam przed zamrożeniem. Po tym, na bok, konieczne jest odłożenie wszystkich małży na anteny, z którymi przywiązują się do pirsów i skał, a następnie do ich czyszczenia. Aby to zrobić, szczypce lub po prostu palce, aby pociągnąć je do podstawy zlewu. W ogóle nie potrzebujemy tych anten, więc można je wyrzucić, jak otwarte małże.

Następnie należy oczyścić zlew z piasku i przyklejonego do niego brudu. Aby to zrobić, użyj sztywnego pędzla. Po całkowitym oczyszczeniu małży natychmiast należy je umieścić na patelni z gorącą wodą i gotować w wysokiej temperaturze aż do całkowitego otwarcia. Ten proces może trwać od 5 do 10 minut. W tym samym czasie należy delikatnie potrząsać doniczką od czasu do czasu, aby małże były równomiernie podgrzewane. Gotowe mięczaki po tym czasie mogą być podawane przy stole, a nieotwarte mogą zostać wyrzucone. Aby lepiej ugotować małże, możesz dodać do wody niewielki bulion rybny lub białe wino.

Как правильно почистить мидии
Przydatne właściwości małży

Po ustaleniu, czy należy czyścić zamrożone małże i jak to zrobić, można przejść do pytania, w jaki sposób będą dla nas przydatne. Po pierwsze mięso małża jest wysokiej jakości białkiem, poza tym jest bogate w fosfatydy, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie wątroby. Zawiera również wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które mają korzystny wpływ na ostrość wzroku i funkcjonowanie mózgu.

Małże bardzo wiele pierwiastków śladowych, z których jod, mangan, cynk, miedź, kobalt, i witaminy B1, B2, B6, D, E i PP. Ponadto małże są doskonałym przeciwutleniaczem. Udowodniono, że regularne spożywanie mięsa małży zmniejsza ryzyko zapalenia stawów, raka i wzmacnia układ odpornościowy.

Małże małży mają wysoką wartość odżywczą, mają najcenniejsze właściwości lecznicze i delikatny smak, pobudzają proces tworzenia krwi, poprawiają metabolizm i zwiększają ogólny ton. Ponadto mięso zawiera dużą ilość składników mineralnych i glikogenu, a także prowitaminę D3 i enzymy, które są najlepszym sposobem na poprawę trawienia.