Okoń odnosi się do ryb z rodziny okoniowatych, które mają ostre płetwy w górnej i dolnej części tułowia i małe, mocno łuski na ciele. Zwykle waga okonia słodkowodnego waha się od 900 g do 1,3 kg, ale są również większe okazy. Żyje w słodkiej wodzie, rzekach i morzach.

Jest to bardzo smaczna ryba, która może być gotowana, gotowana, smażona i solona. Na ogół istnieje wiele przepisów na gotowanie potraw z okonia. Ale wtedy pojawia się naturalne pytanie, ale czy konieczne jest oczyszczenie okoni? Zdecydowanie tak. Niestety, jak już wspomniano, łuski tej ryby ściśle przylegają do tułowia, a płetwy są bardzo ostre, więc nie będzie ci ciężko. Nadal ryzykujemy podając kilka wskazówek i informujących, jak szybko oczyścić okoń ze skal.

Jak oczyścić świeże okoń?

Świeże okoń jest czyszczone nieco łatwiej niż leżenie. Na początek odetniemy wszystkie płetwy za pomocą nożyczek, aby nie kłuć. Następnie odetnij głowę. Uzbrojony w nóż i widelec, zacznij sprzątać. Załóż rękawice przed pracą, jak zjeżdżalnia ryb. Dociskamy ogon do deski do krojenia, za pomocą widelca lub noża podpinamy łuski i usuwamy. Łatwiej jest czyścić od ogona do głowy, ale od brzucha do grzbietu. Wadą tej metody jest skalowanie w całej kuchni i jest to raczej trudne. Ale jest jeszcze szybszy sposób na oczyszczenie okonia: po odcięciu wszystkich płetw i oddzieleniu głowy odkładamy tuszę do zamrażarki na chwilę. Kiedy są lekko zamrożone, usuwamy i obieramy skórę nożem, z łatwością usuwamy je za pomocą wagi, jak pończochy. I nie ma porządku w kuchni. Ta metoda jest dobra, jeśli łowisz ryby do nadziewania lub solenia. W przypadku smażenia i pieczenia ta metoda nie działa. Jak zatem wyczyścić okonie? Rzemieślnicy oferują w ten sposób. Do prostych, ale wygodnych drewnianych gwoździ przykleja się korek z butelkami po piwie, jak pokazano na rysunku. Nie ma potrzeby używania takiej liczby korków, wystarczy 1-2 kaps. Lub inne przystosowanie: od starej tarki do warzyw odcina się szmatkę i pokonujemy ją na drewnianym pasku. Takie urządzenia czyści się szybko i łatwo. Prawda jest taka, aby robić to lepiej na ulicy, ponieważ łuski lecą we wszystkich kierunkach. A ogólnie rzecz biorąc, teraz rynek oferuje szeroką gamę uniwersalnych środków do czyszczenia ryb, w których znajduje się kieszeń do zbierania łusek. Przy zakupie zwracaj uwagę na jakość produktu i grubość metalu, aby nie pękał ani nie zginał.

I jak najlepiej wyczyścić labraksa?

Zasadniczo również. Prawda, okoń morski - ryba jest kolczasta i ma jadowite gruczoły na płetwach, a jeśli zostaną nakłute, rana będzie bardzo chora i będzie leczyć przez długi czas. Dlatego należy nosić rękawice i obcięte płetwy. Do wszystkich innych możesz dodać kilka wskazówek:

  1. Przed rozpoczęciem czyszczenia ryby zanurz ją we wrzącej wodzie na kilka sekund. Najważniejsze, żeby nie przesadzić, a potem skóra złuszczy się wraz z łuskami.
  2. Możesz również wypełnić rybę dużą solą kamienną na noc. Rano możesz szybko i łatwo zdjąć nóż.
  3. Jeśli masz zamiar zapalić okoń, nie trzeba go w ogóle czyścić.

Jak wyczyścić małe okoń?

Zima często łapała małe okonie. Ryba, oczywiście, smaczna, ale kłopot z nią trochę za dużo. Lepiej jest go natychmiast wyczyścić i usunąć łuski ze skórą. Как лучше чистить окуня W tym celu wykonujemy dwa wycięcia wzdłuż górnej płetwy, od głowy do ogona. W tym przypadku nóż musi być bardzo ostry. W ten sposób cięcie jednej ryby zajmuje kilka minut. Prawdziwie chrupiące, gdy smażenie nie działa, ale ciesz się delikatnym okoniem.

Trawienie okoni od strony brzucha, nacięcie od głowy do płetwy odbytu. Potem dostajemy wnętrze i myjemy jamę brzuszną. Następnie, po obu stronach płetwy grzbietowej, wykonaj cięcia i wyciągnij ją. Tuszy jest gotowe.

Mamy nadzieję, że te proste wskazówki dotyczące czyszczenia okonia pomogą i ułatwią przygotowanie wspaniałych i smacznych potraw z tej ryby.