Tak więc historycznie jednym z głównych produktów naszego menu jest mięso. To dzięki niemu prymitywni ludzie polowali na mamuty, a średniowieczni rycerze zawierały całe stada domowych zwierząt i ptaków. A teraz są prywatne gospodarstwa i całe farmy państwowe do hodowli i hodowli bydła i małych przeżuwaczy, świń i królików, kur i indyków, gęsi i kaczek. I nic dziwnego. W końcu bez dobrego kawałka mięsa nie można ugotować ani bogatego barszczu, ani pachnącego pilafu, ani ulubionej sałatki Oliviera. To idzie na rynek zakupów, musisz wiedzieć, jak wybrać dobre i świeże mięso.

W sklepie lub na rynku?

Jeśli mieszkasz w wiosce i utrzymujesz stado zwierząt i drobiu, to pytanie, gdzie kupić i jak wybrać dobre mięso królika lub wieprzowiny, samo znika. Ale mieszkańcy metropolii mają do wyboru, aby kupić mięso w supermarkecie lub na rynku. Wydaje się, że istnieje domysły, przejdź do dowolnego sklepu i wybierz to, czego pragnie twoje serce, ale tak właśnie było. Często w dużych centrach handlowych towary są dłuższe niż oczekiwano. Często jest ożywiony i dawany na świeżo. To było jakoś ostrzeżone w telewizji. A co z rynkiem? Tam też, oczywiście, jest wszystko. Ale mięso otwarcie leżące na blacie, można dokładnie sprawdzić, wąchać i dotykać. W końcu rynki sprzedają głównie schłodzony, niezamrożony produkt. I nie przegapić przy zakupie elementarnej znajomości zasad pomoże Ci, jak wybrać mięso na rynku i prostą uwagę.

Ogólne zasady wyboru mięsa różnych odmian

Tak więc, gdy kupujesz dobry kawałek mięsa na zupie, pieczeniu, kebabie lub mięsie mielonym, musisz stosować proste i powszechne zasady dla wszystkich rodzajów mięsa. Oto one:

  1. Oceniamy wygląd. Zbliżając się do blatu, pierwszą rzeczą, jaką robimy, jest rozważenie produktu. Interesuje nas kolor, obecność lub brak folii i plam, a także zaschnięta skorupa, która mówi o czasie trwania mięsa na świeżym powietrzu. Kolor wieprzowiny powinien być różowy, cielęcina nieco ciemniejsza niż wieprzowina. Dobra świeża wołowina i jagnięcina powinny być czerwone, ale jagnięcina jest bardziej jasna i pełna. Tłuszcz na każdym rodzaju mięsa powinien być biały, nie żółty i równomiernie rozprowadzony w całym kawałku. Dopuszczalna jest lekka szyba, ale plamy i błony śluzowe nie mówią o pierwszej świeżości.
  2. Dotykamy i odwracamy się. Po zobaczeniu pięknego kawałka, weź go w swoje ręce i upewnij się, że jest dobry ze wszystkich stron, a nie tylko z ostentacyjnej "twarzy". Następnie wciśnij w dowolne miejsce miazgi mięsnej i zobacz, jak się zachowuje. Jeśli mięso jest świeże, odcisk palca zniknie w ciągu 3-5 sekund. Cóż, jeśli minęło już 5-7 minut, a szlak jest nadal wyraźnie widoczny, nie krępuj się. Tutaj sprzedają towary długo oczekiwane.
  3. Węzeł też nie przeszkadza. Innym ważnym wskaźnikiem świeżości jest przyjemny zapach. My, ludzie, jesteśmy drapieżnikami w naszym katalogu głównym. Zapach niedawno zabitego i odpowiednio odświeżonego zwierzęcia powoduje, że mamy dużo ślinotoków i silne pragnienie, aby jak najszybciej zbudować coś z takiego mięsa. Ale pozbawieni skrupułów kupcy często maskują lekko zepsuty zapach octu i barwników, a to powinno być znane i zapamiętane. Jeśli nie podoba ci się ten zapach, weź papierową serwetkę i dotknij go. Obecność barwników spowoduje powstanie trującego chemicznego czerwonego koloru na serwetce.

Pozostaje tylko zanotować, jak wybrać odpowiednie mięso do szaszłyka, mięsa mielonego, steku, na pierwsze danie i do pieczeni. Как правильно выбрать мясо Tutaj też nie ma nic trudnego. Mięso na zupę lub barszcz powinno być na kości, dla pieczeni lepiej jest wziąć feliksa. Jeśli chcesz usmażyć stek, wybierz warstwę wieprzowiny. I dla soczystego smaku kebabu odpowiednie jagnię. Lepiej jest zmieszać mięso mielone z dwóch lub trzech rodzajów mięsa o różnej zawartości tłuszczu. Na przykład z chudej wołowiny, smalcu z warstwami i fileta z kurczaka.

I w końcu

Teraz, uzbrojeni w wiedzę, jak wybrać odpowiednie świeże mięso na rynku, zachęcamy do zakupów. I niech najpyszniejsze i kuszące zapachy pochodzą z kuchni.