Matka Natura hojnie obdarza wszelkiego rodzaju cudami. Ile kwiatów i ziół, drzew i krzewów, warzyw, owoców i jagód, które wyprodukowały. Ale, być może, najbardziej niesamowite mogą być te rośliny, z nasion lub owoców, z których wydobywamy olej - najcenniejszy i najzdrowszy pokarm i nie tylko. I, być może, najbardziej interesującym z nich jest dla nas oliwka. W końcu oliwa z oliwek jest używana wszędzie i wszędzie. Napełniane są sałatkami, przygotowywane są na niej najsmaczniejsze dania, stanowią podstawę produkcji wielu produktów leczniczych i kosmetycznych, jest szeroko stosowany w medycynie tradycyjnej i domowej maseczkach na twarz, włosy i całe ciało. Nie można przecenić korzyści płynących z oliwy z oliwek, ponieważ między innymi jest to naturalny przeciwutleniacz, który może zwalczać oznaki starości i zmniejszać wpływ na organizm tak poważnej choroby jak rak. Trzeba tylko wiedzieć, jak wybrać dobrą oliwę z oliwek. Znalezienie tego jest tym, co teraz zrobimy.

Kto produkuje najlepszą oliwę z oliwek?

Przed przystąpieniem do analizy powyższego pytania, proponujemy poradzić sobie z geografią i zrozumieć listę krajów, od których powinniśmy zacząć, wybierając tę ​​oliwę z oliwek. W końcu, jak wiadomo, tylko osoba, która je produkuje, może zaoferować produkt najwyższej jakości. Tak więc głównymi dostawcami oliwy z oliwek na rynku światowym są Włochy, Hiszpania i Grecja. Byli pionierem w ich czasach uprawiania i pielęgnowania gajów oliwnych. W tej sprawie wciąż trzymają dłoń. A jednak, jak wybrać odpowiednią oliwę z oliwek? Teraz wszystko opowiemy.

Wybór oliwy z oliwek - przeczytaj etykietę

Kiedy przychodzimy do sklepu na zakupy, pierwszą rzeczą, którą robimy, jest czytanie etykiet na etykietach. Wybór oliwy z oliwek pod tym względem nie jest wyjątkiem. Oto, co etykieta może nam powiedzieć w tym przypadku:

  1. Kwasowość. Kwasowość oliwy z oliwek zależy od zawartości w niej kwasu oleinowego. Znaki "Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia" i "Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia" są wskaźnikami bardzo wysokiej jakości olejów. Kwasowość takiego produktu wynosi 0,8 procent. Ten olej jest idealny jako sos sałatkowy. Olej oznaczony jako "Pure mieszana oliwa z oliwek" jest mieszaniną poprzedniej klasy i produktu rafinowanego. Kwasowość w nim jest nieco wyższa, 1,5-1,8. Olej ten jest dobry do smażenia, dlatego jego temperatura ogrzewania jest bardzo wysoka. Napisowy olej z wytłoczyn z oliwek mówi o najniższej i najtańszej formie oliwy z wytłoków z oliwek. A jednak etykieta tej oliwy z oliwek zawiera napis "Naturel" lub "100% oliwy z oliwek".
  2. Informacje o producencie. Na etykiecie oryginalnego produktu koniecznie jest adres, kod kreskowy producenta i dystrybutora.
  3. Specjalny skrót. Również etykieta opatentowanej oliwy z oliwek wyróżnia się skrótem IGP (PGI) lub DOP (PDO). Oznacza to, że olej został wyprodukowany w miejscu zbierania oliwek, a wszystkie owoce były wysokiej jakości.

Jak wybrać właściwy olej pod względem wyglądu, smaku i zapachu?

Następujące czynniki, które pomagają ocenić jakość oliwy z oliwek to jej kolor, smak i zapach. Oczywiście w supermarkecie nikt nie odkorkuje butelek, ale nadal musisz znać te kryteria. Tak, prawdziwa oliwa z oliwek ma bogatą zieloną barwę. Co więcej, według ekspertów, im jest on zielony, tym lepiej. Chociaż z drugiej strony wszystko zależy od miejsca zbioru i różnorodności surowców, a obecność żółtego odcienia wcale nie jest wskaźnikiem małżeństwa. Выбор оливкового масла Zapach i smak wysokoklasowego, tak zwanego surowego produktu jest bardzo podobny do zapachu i smaku karczochów. I jeszcze jedno. Dobra naturalna oliwa z oliwek gęstnieje na zimno i skrapla się ponownie w wysokiej temperaturze. Co więcej, jakość nie cierpi z powodu zmiany temperatury. Ale lepiej przechowywać oliwę z oliwek w ciemnym szklanym pojemniku w temperaturze pokojowej.

Tutaj, być może, cała mądrość, jak wybrać odpowiednią, wysokiej jakości oliwę z oliwek. Zachowaj ostrożność przy zakupie i przy najmniejszym podejrzeniu skontaktuj się z serwisem.