Ser jest popularnym koncentratem spożywczym nabiału. Białka pochodzące z serów są wchłaniane przez organizm ludzki znacznie lepiej niż mleko. Składniki odżywcze zawarte w serze są wchłaniane przez 98-99% (czyli prawie całkowicie).

Szkodliwość i zalety twardych serów

Twarde sery (jak również sery) zawierają witaminy (głównie A, D, E i grupy B), kwas pantotenowy, kazeinę i inne korzystne substancje (głównie związki wapń i fosfor). Wartość odżywcza serów różni się znacznie w zależności od zawartości białka (prawdopodobnie do 25%) i tłuszczów (do 60%).

Czy mogę jeść ser na diecie?

Sery, w tym twarde, w rozsądnych ilościach mogą wejść do menu różnych diet. Ci, którzy chcą budować siebie i utrzymać figurę, powinni jeść oddzielnie sery stałe lub grubo pełnoziarniste lub chleb żytni. Oczywiście spożycie serów twardych powinno być ograniczone ze względu na wysoką zawartość soli i tłuszczu mlecznego.

Jednym z ulubionych serów, znanych i tradycyjnych dla przestrzeni postsowieckiej, jest ser "rosyjski". Jest to półstały ser otrzymywany z pasteryzowanego mleka krowiego przez zastosowanie walcowatego enzymu podpuszczkowego i mezofilnych bakterii kwasu mlekowego.

Ile kalorii w rosyjskim serze?

Wartość energetyczna sera rosyjskiego jest określona przez zawartość tłuszczu mleka (około 50%) i białka (około 24%), to znaczy jest dość wysoka. Liczba kalorii w serze "rosyjski" wynosi około 363 kcal na 100 g produktu.

Przy wyborze sera z możesz jeść ser imię "rosyjski" powinno być szczególnie uważne.

Niestety, obecnie niektórzy producenci aktywnie dostarczają do sieci handlowych tak zwany "produkt serowy" o nazwie "rosyjski". Ten produkt zawiera szkodliwy olej palmowy i / lub inne oleje roślinne, jest również możliwe i inne niezdrowe dodatki stosowane w procesie produkcyjnym i konserwujące, które zapewniają długie przechowywanie. Przydatność tego produktu jest wątpliwa. Ponadto sprzedawcy w sieciach handlowych nie spieszą się, aby poinformować kupującego, że sprzedają produkt serowy, a nie ser. Ponadto: często pracownicy sklepów kroją na kawałki sery lub bale i sprzedają bez etykiety. Wybierając ser pod rosyjską marką, nie wahaj się poprosić o pokazanie napisu na opakowaniu pojedynczego kawałka (brykietu lub głowy), a lepiej - certyfikatu zgodności.