Smaczna i zdrowa dynia od niepamiętnych czasów kochana przez ludzi. Udowodniono, że zaczęto ją uprawiać wcześniej niż kukurydzę. Już 5 tysięcy lat temu w Ameryce Środkowej, Chinach, Egipcie, Japonii i Indiach zasadzono dynię. Dzisiaj ludzie, którzy dążą do doskonałości postaci, może powstać pytanie - ile kalorii w dyni. Nie powinni się jednak martwić: kaloryczna zawartość dyni w jakiejkolwiek postaci - pieczonej, gotowanej lub duszonej - jest bardzo mała.

Dynia kalorii

Kalorie, które zawiera dynia są bardzo małe. W zależności od odmiany i stopnia dojrzałości surowa dynia zawiera 22-30 kcal, przy obróbce termicznej wartość energii nieznacznie wzrasta. Dynia gotowana na parze ma wartość kaloryczną 35 kcal, pieczone - 37 kcal, gotowane - 20 kcal, sok dyniowy - 38 kcal, puree ziemniaczane - 40 kcal. Kalorii suszonych dyni - 68 kcal.

Duszona dynia - 188 kcal, pieczona w wiejskim stylu - 200 kcal, mączka z dyni - 305 kcal, olej z dyni - 896 kcal ma wysoką kaloryczność. Wysoko kaloryczne i dyniowe nasiona - 550 kcal.

Wartość odżywcza i zalety dyni

Wartość dyni jako produktu spożywczego jest bardzo wysoka. Może być stosowany do diety i menu dla dzieci. Jedzą dynie i surowe - jako część sałatek i przetwarzane termicznie - jako część zup, pieczeni itp.

Miąższ dyni jest bogaty w witaminy - grupa B (tiamina, ryboflawina, kwas foliowy, kwas pantotenowy, pirydoksyna), A, C, E, PP, a także prowitaminowy beta-karoten. Wśród substancji mineralnych, które tworzą dyni - żelazo, jod, cynk, potas, wapń, mangan, miedź, fluor i kobalt. Wszystkie te składniki dyni pomagają wzmocnić układ odpornościowy.

Ze względu na znaczną ilość błonnika roślinnego, dynia pomaga poprawić działanie przewodu pokarmowego. Usunięcie z naczyń krwionośnych jest szkodliwe cholesterol , dynia zmniejsza ryzyko udarów i zawałów serca. Bardzo przydatna dynia do nerek i pęcherzyka żółciowego. Nasiona dyni zawierają również znaczną ilość witamin, zwłaszcza witaminy E, dzięki czemu są one przydatne do utrzymania młodego ciała. Nasiona dyni są traktowane i zakażone robakami.

Dynia jest przydatna do jedzenia w ciąży - nasyca organizm substancjami biologicznie czynnymi, usuwa nadmiar płynu i pomaga usunąć nieprzyjemne objawy zatrucia.

Dynia i dieta

Odpowiednia jest dieta i odżywianie, mające na celu schudnąć. To warzywo zawiera bardzo małą ilość węglowodanów - 4,4 g na 100 g produktu, dzięki czemu można go używać do gotowania na dietach niskowęglowodanowych.

Dla szybkiej utraty wagi dietetycy zalecają stosowanie diety dyniowej mono, która w ciągu 10-14 dni pomaga stracić do 8 kg. Dzięki tej diecie należy całkowicie wyeliminować produkty mączne, słodkie owoce, cukier, sól, tłuszcz, wędzone i alkohol.

Ważna zasada diety - porcje wszystkich dań nie powinny przekraczać 200-250 g, a kolacja powinna być nie później niż 18 godzin.

Przykładowe monodiety dyniowe z menu:

  • śniadanie: sałatka z dyni i świeżej marchwi, wylana sokiem z cytryny, owsianka z dyni i niewielka ilość płatków zbożowych (proso, ryż);
  • lunch: zupa z dyni, Gurda kalorii pieczone cukinia, papryka słodka, pomidory, cebula, marchew i warzywa z niewielką ilością oleju roślinnego;
  • kolacja (dowolne danie z wyboru): pieczona dynia, sałatka z dyni z ananasem, dynia i inne warzywa, gulasz, sałatka z dyni i słodko-kwaśne owoce (pomarańcze, jabłka, grejpfruty).

Jednorazowa dynia jest przeciwwskazana z naruszeniem metabolizm , cukrzyca, zapalenie żołądka, wrzód trawienny. Nie siedź na diecie dyniowej z tendencją do biegunki, ponieważ Włókna roślinne tego warzywa znacznie rozluźniają jelita. W obecności chorób przewlekłych przed dietą należy skonsultować się z terapeutą.