Twarogiem jest fermentowany produkt mleczny, który jest uzyskiwany przez mleko kwaszone i usuwający powstałą serwatkę. Dzięki temu zabiegowi białko mleka staje się najbardziej dostępne dla działania enzymów trawiennych i jest znacznie łatwiejsze do strawienia. W twarożku zawiera wiele niezastąpionych aminokwasy metionina, która zapobiega rozwojowi chorób wątroby, reguluje metabolizm tłuszczów, ułatwia stany depresyjne osoby, wspomaga wchłanianie wapnia. Ta ostatnia jest szczególnie ważna, ponieważ w mikroalku jest dużo tego mikroelementu: 120-150 mg na 100 gramów produktu. Twaróg można podzielić przez jego zawartość tłuszczu na:

  • tłuszcz (18%);
  • pogrubiony (9%);
  • nietłusty (nie więcej niż 3%).

Liczba kalorii w twarogu zależy przede wszystkim od zawartości tłuszczu. Na przykład tłusty ser zawiera aż 236 kilokalorii na 100 g produktu, pogrubiony - 169 kilokalorii, a kaloryczna zawartość niskotłuszczowego twarogu wynosi tylko 88 kilokalorii.

Tak zwany granulowany twarożek należy do niskotłuszczowego twarogu, chociaż ściśle rzecz biorąc, jest on czymś pomiędzy twarogiem a serem i bardziej słusznie jest nazywać go twarogiem. Jest to ziarno sera, które dodaje świeży, lekko solony krem. Ten produkt jest przechowywany dłużej niż tradycyjny twaróg. Kalorii ser kalorii jest 155 kalorii.

Jak wybrać odpowiedni ser twarogowy?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze sera w sklepie jest opakowanie. Nie powinno być uszkodzone, bez przecieków, a wszystkie napisy powinny być dobrze przeczytane. Nie zapomnij również o dacie wygaśnięcia. Pakowanie sera nie powinno być rozszerzane - może to oznaczać obecność w produkcie kalorie z twarogiem dużej ilości E. coli, taki skrzep jest lepiej nie jeść, aby uniknąć poważnego zatrucia. Kwaśny zapach sera może również wskazywać na złą jakość, zepsuty produkt lub niewłaściwe przechowywanie. Jeśli w zasadzie nie ufasz jakości produktu fabrycznego, możesz gotować twarożek w domu.

Ile kalorii będzie w domowym twarogu, zależy w dużej mierze od zawartości tłuszczu w mleku, z którego je przygotowałeś. Jeśli mleko było całe (3,5-6% tłuszczu), to w przygotowanym z niego serze będzie około 18% tłuszczu, zatem zawartość kaloryczna będzie w przybliżeniu podobna do tłuszczu twarogowego - 230-240 kalorii.