Wartość energetyczna naczyń jest interesująca nie tylko dla tych, którzy schudną, ale także dla tych, którzy chcą zachować dobrą formę fizyczną. Nic dziwnego, że często pojawia się pytanie, ile kalorii znajduje się w piasku cukrowym, rafinowanym cukrze i zamienniku cukru, ponieważ są one składnikami wielu potraw, są dodawane do herbaty i kawy.

Ile kalorii zawiera cukier i rafinowany cukier?

Cukier to węglowodanowa sacharoza. Ponieważ jest to wyrafinowany produkt, jest bardzo szybko wchłaniany przez organizm, wchodzi do krwi i zapewnia duży zapas energii. Wartość kaloryczna granulowanego cukru wynosi 398 kcal na 100 g.

Wiele osób interesuje się ilością kalorii w łyżeczce cukru, ponieważ to jest łyżeczka, która jest najczęściej miernikiem tego słodkiego produktu. Ponieważ łyżeczka zawiera około 8 g, zawartość kaloryczna tej ilości cukru wynosi 25-30 kcal.

Niektórzy ludzie uwielbiają rafinowany cukier w kawałkach. Caloryczna zawartość jednej kostki, w zależności od wielkości, 10-20 kcal.

Fani zdrowego stylu życia często wybierają brązowy cukier, czyli nierafinowaną trzcinę. I, oczywiście, chcą wiedzieć, ile kalorii jest w brązowym cukierze. Ten produkt jest nieco mniej kaloryczny niż cukier buraczany, w nim - 378 kcal. Ponadto nierafinowany cukier trzcinowy zawiera więcej różnych witamin, mikro i makroelementów, co zwiększa przydatność tego produktu.

Ile kalorii znajduje się w substytutu cukru?

Istnieje wiele substytutów cukru, z których niektóre są naturalne, reszta jest syntetyczna. Substytutami naturalnymi są sorbitol, ksylitol i fruktoza. Ich kalorii nieco mniej niż zwykły cukier:

  • w sorbitolu - 354 kcal na 100 g;
  • Łyżeczka cukru ile kalorii
  • w ksylitol - 367 kcal na 100 g;
  • w fruktozie - 375 kcal na 100 g

Wśród naturalnych słodzików można wymienić i stewia - ekstrakt z liści rośliny o tej samej nazwie. Kaloryczna zawartość stewii wynosi zero, jest uważana za jedną z najbardziej użytecznych substancji słodzących i jest dozwolona dla diabetyków.

Najbardziej powszechnymi syntetycznymi substancjami słodzącymi są acesulfam, cyklamat, sacharyna. Substancje te, opadające na receptory języka, wywołują ten sam impuls nerwowy, jak w przypadku spożycia słodkiego produktu. Objętość kaloryczną substytutów cukru wynosi zero, nie są one trawione, ale całkowicie eliminowane z organizmu, ale, według wielu lekarzy, syntetyczne substytuty cukru są szkodliwe.