Jak widzą noworodki, temat jest oczywiście ekscytujący dla młodych rodziców, ponieważ wizja noworodków wiele prawdziwych i mitycznych informacji. Oto główne pytania, które odnoszą się do widoku małych dzieci i na które badania dały w pełni trafne odpowiedzi.

Kiedy zaczyna się widzieć noworodek?

Badania wykazały, że dziecko widzi więcej w łonie matki - dostrzega jasne światło skierowane na brzuch matki. Nowo narodzone dziecko widzi wszystko wokół siebie rozmyte i rozmyte, jak osoba, która wynurzyła się z ciemności w światło.

Jak widzi się noworodek?

  1. Rozróżnia światło od cienia, reaguje na światło oświetlenie przykręcając wizjer. Kontury ludzi i przedmiotów, dziecko widzi w przybliżeniu w odległości 20-25 cm, kontur jest rozmyta, w tle wszystko jest solidne i szare.
  2. Unikatowość to zdolność noworodka do oddzielania twarzy, które pochylają się nad nim od otoczenia. Aby skupić wzrok i reagować na dźwięki, wciąż się uczy.
  3. Zwłaszcza młode mumie są zainteresowane: czy noworodki widzą i rozpoznają matkę? Dziecko najczęściej widuje matkę, ale rozpoznaje ją poprzez zapach i bliskość klatki piersiowej w ogólnych odcieniach szarości. Stopniowo mija, a po trzech miesiącach dziecko może już dobrze rozróżniać twarze i przedmioty, odróżnia matkę od taty od obcych i może skupić uwagę na temacie przez około dziesięć minut.

Jakie kolory widzi noworodek?

Zasadniczo wszystko wydaje się być dzieckiem na szarym tle, ale jest pewne, że już od pierwszych dni odróżnia jaskrawoczerwone i błyszczące przedmioty. Następnie dodaje się żółty kolor i takie dziecko widzi świat przez 2-3 miesiące. Później, za 4-5 miesięcy, stopniowo zacznie odróżniać się od niebieskiego i zielonego.

Powszechnie uważa się również, że noworodki widzą wszystko do góry nogami. Jednak nie jest to prawdą. Rzeczywiście, obraz na siatkówce jest odwrócony zgodnie z prawami optyki, ale noworodek jeszcze nie opracował analizatora wizualnego i zasadniczo nic nie widzi. Analizator wzroku i budowa oka rozwijają się jednocześnie, a gdy dziecko zaczyna widzieć, wszystko widzi prawidłowo.