jak najlepiej rodzić lub cesarskie cięcie Jedno z najczęstszych pytań, które interesują przyszłe matki, dotyczy sposobu lepszego dostarczania: samodzielnie lub przez cesarskie cięcie. Spróbujmy na nie odpowiedzieć, uwzględniając wszystkie zalety każdej z metod dostawy.

Jakie są zalety i wady cesarskiego cięcia?

Zanim wyciągniesz ostateczny wniosek i odpowiesz na pytanie, jak rodzić: cesarskie lub naturalne, należy zauważyć, że poród przez cesarskie cięcie jest od dawna praktykowane w krajach zachodnich jako główna metoda porodu. Głównym wytłumaczeniem tego jest fakt, że poród przez cesarskie cięcie zwykle ma mniej powikłania zarówno dla samej kobiety (z wyłączeniem krocza), jak i dla dziecka. W wyniku zabiegów chirurgicznych wykluczona jest możliwość rozwoju hemoroidów, co nie jest rzadkością w naturalnym porodzie.

Należy również zauważyć, że cesarskie cięcie jest zawsze planowane z wyprzedzeniem i przebiega zgodnie z określonym scenariuszem, co nie ma miejsca w przypadku klasycznego porodu. Ważne jest to, że przyszła matka nie odczuwa żadnych bolesnych wrażeń. operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub znieczulenie rdzeniowe.

Zwracając uwagę na pozytywne chwile porodu przez cesarskie cięcie, należy powiedzieć o niedociągnięciach tej metody. Należą do nich:

  • możliwość urazu przy użyciu płodowych narzędzi chirurgicznych;
  • powikłania znieczulenia;
  • słaba adaptacja niemowlęcia do warunków środowiskowych;
  • redukcja obrony ciała.
Jakie są zalety i wady naturalnego porodu?

Zostało udowodnione naukowo, że dzieci urodzone w wyniku naturalnych porodów są bardziej przystosowane do nowych warunków dla małego organizmu.

Bakterie, które po przejściu dziecka przez kanał rodny częściowo pozostają na powierzchni skóry, a następnie kolonizują jelita. Ponadto lekarze twierdzą, że dzieci urodzone w wyniku cesarskiego cięcia są znacznie bardziej zestresowane niż dzieci urodzone w wyniku klasycznych porodów.

Ponadto każda kobieta decyduje, jak najlepiej ją urodzić: jak najlepiej rodzić cesarskiego lub naturalnie lub przez cesarskie cięcie, należy wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku naturalnych porodów proces laktacji ustala się szybciej.

W tych samych przypadkach, gdy kobieta nie może zdecydować, jak urodzić bliźnięta - samodzielnie lub przez cesarskiego, najlepiej zapytać lekarza. Warto jednak zauważyć, że sam fakt ciąży mnogiej nie jest wskazaniem do cięcia cesarskiego.

Dlatego fakt, że kobiety rodzą bliźnięta: naturalnie lub z pomocą cesarskiego cięcia, decyduje bezpośrednio konsultacja lekarska, krótko przed nadejściem porodu.