Krwotok w oku występuje, gdy ściany jego naczyń są uszkodzone. Może to nastąpić z powodu stresu mechanicznego lub rozwoju patologii w naczyniach.

Objawy krwotoku w oku

Krwotok w oku ujawnia się prawie natychmiast po uszkodzenie statku - część białka staje się jasnoczerwona. Jednak lekarze rozróżniają rodzaje krwotoków, w zależności od tego, co zostało spowodowane, oraz w jakiej części oka dostała się krew.

  1. Hyphema. Hyphema to krwotok, w którym krew dostaje się do przedniej komory oka. W tym samym czasie w oku znajduje się jednolita czerwona plama o gładkich konturach. Przednia komora oka jest całkowicie wypełniona krwią, a gdy zajmuje pozycję pionową, osiada w dolnej części. W tym samym czasie wzrok nie jest zmniejszony. Hyphema charakteryzuje się tym, że szybko znika - w ciągu 5-7 dni oko nabiera swojej poprzedniej formy.
  2. Hemophthalmus. Jeśli wystąpi krwotok w ciele szklistym, rozwija się hemophthalmos. Występuje, gdy ściany naczyń krwionośnych są uszkodzone, a zatem charakteryzuje się gęstą czerwoną plamą. Taki krwotok może zmniejszyć widzenie aż do ślepoty. Przed oczami pacjenci mogą obserwować częściowe zaburzenia widzenia - białe błyski plam lub czarne plamki. Jest to poważny uraz oka, dlatego w przypadku gemophthalmia potrzebna jest pilna pomoc medyczna. Od szybkości reakcji lekarzy i właściwego leczenia można zachować wzrok. Jeśli nie zapewnisz pomocy, w przyszłości gałka oczna może ulec atrofii, a siatkówka może się oderwać.
  3. Krwotok siatkówkowy. Objawy takiego krwotoku zależą od stopnia uszkodzenia tej części oka. Często pacjenci mają przed oczyma małe, jasne plamki, a obiekty mają niewyraźne kontury. Jeśli krwotok często powtarza się, może prowadzić do utraty wzroku.

Przyczyny krwotoku w oku

Powody, dla których istnieje krwotok w oku, mogą być liczne. Może to być wewnętrzna patologia naczyń krwionośnych, zwiększone ciśnienie śródgałkowe i uszkodzenia mechaniczne z zewnątrz.

Krwotok z oczu po udarze mózgu

Najczęściej, przy silnym uderzeniu, pęknięte naczynia krwionośne powodują krwotok do rogówki oka. Prowadzi to do osłabienia wzroku i bólu. Nacisk na uderzenie często powoduje krwotok w twardówce oka.

Krwotok w oku po operacji

Czasami po operacji mogą pojawić się siniaki w oku, które są normalną reakcją organizmu. Stopniowo mijają same.

Krwotok wewnętrzny z powodu wysokiego ciśnienia krwi

Jeśli badanie dna oka wskazuje, że ciśnienie wewnątrz jest podwyższone, jeśli nie jest leczone, może to dodatkowo spowodować pęknięcie ścian naczynia, a to doprowadzi do krwotoku wewnętrznego.

Krwotok w gałce ocznej spowodowany cukrzycą

W medycynie jest coś takiego jak retinopatia - tej patologii towarzyszy cukrzyca, a później prowadzi do uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych.

Krwotok w gałce ocznej z powodu guza

Tworzenie się nowotworu może wywierać presję na oku, a to powoduje nawracające krwotoki.

Krwotok w oku spowodowany wysiłkiem fizycznym

Ćwiczenia, próby, a nawet silny kaszel lub płacz mogą powodować krwawienie w oku.

Leczenie krwotoku w oku

Leczenie krwotoku w oku zależy od przyczyn, które go spowodowały.

krwotok w oku powoduje leczenie

Na przykład z hyphema leczenie krwawienia nie jest wymagane - zniknie po pewnym czasie (z reguły odzyskiwanie nie trwa dłużej niż tydzień). Czasami krople jodku są przepisywane w celu przyspieszenia powrotu do zdrowia. Bury oznacza, że ​​potrzebujesz 3 razy dziennie.

Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu dwóch tygodni, możemy mówić o obecności powikłań. Często zagrożeni są starsi ludzie, którzy mają wolniejsze procesy regeneracji.

W przypadku rozległego krwotoku pacjent wymaga opieki medycznej i hospitalizacji. W przeciwnym przypadku wizja może zostać utracona.