Guevech (givech) - danie takie jak gulasz lub yahnia, popularne w Turcji, Mołdawii, Rumunii, Bułgarii, w innych krajach Europy Południowo-Wschodniej. Słowo "gyuvech" pochodzi od nazwy naczynia glinianego, w którym jest ono przygotowane (obecnie używa się także kotła lub szaszłyka). Lista składników może zawierać różne produkty. Zwykle jest to mięso, a także różne warzywa: marchew, ziemniaki, cebula, czosnek, oliwki - a także ryż, śliwka wiśniowa, pikantne zioła i suche przyprawy. Güvech może być także grzybem, a nawet rybą. Znane i całkowicie wegetariańskie opcje. Dzięki tej kompozycji i łagodnym metodom obróbki cieplnej danie to jest zdrowe i zdrowe.

Güvech po bułgarsku - przepis

Składniki:

  • chude mięso (kurczak, jagnięcina lub wieprzowina) - 400-500 g;
  • cebula - 1 szt .;
  • Bakłażany - 2 szt. średnia wielkość;
  • Czerwona papryka słodka (pieprz jest lepsza niż gogoshary) - 3 szt .;
  • świeża ostra papryka - 1 szt .;
  • dojrzałe czerwone pomidory - 4-5 szt. (lub 2 łyżki stołowe koncentratu pomidorowego);
  • czosnek - 5-7 ząbków;
  • olej słonecznikowy - 30-40 ml;
  • sól;
  • różne zioła (pietruszka, lubczyk, koperek, kolendra, bazylia i inne).

Gotowanie

Bakłażany można kroić w kostki lub małe kostki, ale niezbyt drobno i umieszczać w misce z soloną zimną wodą przez 20 minut, aby wydostać się z nieodpowiednich substancji. Wyczyść mięso z folii i pokrój na małe kawałki. Obierz i posiekaj cebulę, rozgrzejmy olej w kociołku lub podsmażyć na patelni i zachować cebulę na przezroczystości. Dodaj mięso, wymieszaj i pozwól mu duszone przez 20-30 minut. Po tym czasie ułożymy bakłażany na durszlaku, a gdy woda zostanie opróżniona, połóż je w kotle. Mieszaj i gotuj przez 10 minut, a następnie ułóż paprykę, pokrój w krótkie słomki i posiekany pieprz, rozdrobniony tak bardzo, jak to możliwe (nie możesz mieć całego strąka). Dusić kolejne 5 minut i dodać pokrojone pomidory. Po 5 minutach połóż posiekany czosnek. Wymieszaj, wyłącz ogień, dodaj posiekane warzywa i suche przyprawy do smaku. Pozostaw pokrywkę na Gjuvech po bułgarsku 10-15.

To danie może być podawane zarówno na zimno, jak i na gorąco. Gyuvechu służył do stołu niesfermentowanego wina lub brandy, niektórzy są zainteresowani gotowaniem güvech w języku tureckim. Oczywiście do tego nie można używać mięsa wieprzowego i innych mięs halowych, ale proces gotowania jest prawie taki sam. W końcowym etapie po dodaniu pomidorów i czosnku przez 15 minut można umieścić kostkę do podgrzanego piekarnika.

Obsługujemy huwec z lekką sałatką warzywną, na przykład sałatka z winogron i ciasto ziemniaczane .