Kwas glutaminowy jest bardzo ważny dla organizmu. Jej osoba może otrzymywać jedzenie lub używać go w syntezowanej formie. Można go kupić w aptekach, a także w sklepach ze sprzętem sportowym. Ludzie aktywnie uprawiający sport regularnie pobierają kwas, aby utrzymać prawidłowe funkcjonowanie organizmu i poprawić wyniki.

Jaka jest korzyść z kwasu glutaminowego w sporcie?

Glutamina bierze udział w syntezie wielu ważnych aminokwasów. Zwiększając jego liczbę w mięśniach, sportowiec zwiększa wytrzymałość i wydajność. Dzięki temu możesz trenować z dużą wagą i zwiększoną intensywnością. Ponadto, dodatkowo przy użyciu kwasu glutaminowego, czas potrzebny do regeneracji mięśni jest zmniejszony. Glutamina zwiększa ilość azotu w organizmie, a to z kolei pomaga spowolnić proces starzenia.

Dowiemy się, które produkty zawierają kwas glutaminowy, ponieważ włączenie ich do diety pozwala poczuć ogromną korzyść. Pierwsze miejsce na liście to parmezan, w którym 100 gramów to 1200 mg darmowego glutaminianu. Przydatne są również takie produkty: zielony groszek, kaczka i mięso z kurczaka, wołowina, wieprzowina, pstrąg, kukurydza , pomidory, marchewki i inne warzywa. Powstały glutaminian z pożywienia nie jest wystarczający dla osób uprawiających sport, więc muszą go dodatkowo używać.

Jak wziąć kwas glutaminowy w sporcie?

Substancja ta może być przyjmowana w czystej postaci oraz w składzie innych leków. Sportowcy preferują glutaminian w postaci proszku, ponieważ jest on tańszy niż kapsułki, ale efekt jest taki sam.

Decydując się na stosowanie kwasu glutaminowego w kulturystyce sportowiec musi wziąć pod uwagę indywidualne wskaźniki, a także zalecenia trenera i lekarza. W większości przypadków schemat odbioru wygląda następująco: 2 razy dziennie po 5-10 g. Najlepiej jest zażywać kwas rano i zaraz po sesje szkoleniowe lub po obiedzie. Kwas może być spożywany przez rozcieńczenie go w wodzie lub przez dodanie go do białka lub geinera.