Achma to oryginalne tradycyjne danie kuchni gruzińskiej, popularne również wśród innych ludów Kaukazu. W rzeczywistości gruzińska Achma to ciasto francuskie z nadzieniem z sera solankowego. W swojej metodzie gotowania achma pod pewnymi względami przypomina inne znane danie w Europie i wielu krajach - lasagne : warstwy ciasta są najpierw gotowane.

Powiemy Ci, jak ugotować to oryginalne danie, które z pewnością zaskoczy Twoich gości i gości domowych. Tinker, oczywiście, musi.


Gruziński achma - przepis

Składniki:

  • mąka pszenna - 2 filiżanki;
  • ser suluguni i / lub Imeretinsky - 800 g (ser lub ser Adyghe opadnie);
  • masło - około 150 g;
  • 2-3 jaja kurze;
  • sól

Gotowanie

W szklance o pojemności 200 ml rozbijamy jaja i dodajemy zimną wodę, wlewamy do miski roboczej, dodajemy olej i mieszamy widelcem. Stopniowo dodawać mąkę do tej mieszanki i zagniatać niezbyt strome ciasto, które umieszczamy w lodówce na pół godziny.

Przygotuj nadzienie: zetrzyj starty ser.

Postaw garnek na ogniu. Rozpuść masło. Podziel ciasto na 6 części: 5 w przybliżeniu równych i 1 - nieco większych.

Ognioodporna forma z bokami obficie smarowana olejem.

Rozwałkowujemy cienką warstwę z największej bryły ciasta i rozprowadzamy ją jako podłoże na dnie formy, tak aby wychodziła poza krawędzie i lekko zwisa z boków. Obficie posmaruj ciasto i posyp serem.

Pozostałe kępki ciasta są zwijane w warstwy o pożądanym kształcie (pod tym, w którym będziemy piec) i gotujemy we wrzącej wodzie (pojedynczo) w ciągu 4 minut po unoszeniu.

Ostrożnie wyekstrahuj ugotowane warstwy ciasta i umieść je na sicie, możesz schłodzić je zimną wodą. Wytrząśnij nadmiar wilgoci i ułóż pierwszą ugotowaną warstwę ciasta na wierzchu warstwy sera w formie. Smarowo posmaruj masłem i posyp serem.

Gruzińska kuchnia

Ponadto budujemy również pozostałe warstwy, z wyjątkiem ostatniego, z olejem i serem. Rozwałkuj ostatnią warstwę ciasta i rozłóż na ciasto.

Ściśnij krawędzie ciasta, nasmaruj pozostały olej i / lub mieszaninę oleju jajecznego. Możesz wstępnie pociąć inne surowe ciasto na porcje za pomocą noża i widelca.

Pieczemy achmę w temperaturze około 200 stopni przez około pół godziny, podajemy ciepło z potrawami warzywnymi, świeżymi owocami, gruzińskimi sosami i zieleniną. Świeżo warzona mocna gruzińska herbata lub nieporównywalne gruzińskie wino stołowe, najlepiej lekkie, mogą być również podawane na achmę.