Żółć pomaga trawić tłuste pokarmy i promuje ruch pokarmu w jelitach. Ale dopóki żółć nie dotrze do jelit, musi przejść przez bardzo zawiły labirynt: od wątroby, wzdłuż przewodów wątrobowych i żółciowych, do pęcherzyka żółciowego, następnie przez zwieracza do jelita. Dyskineza jest wadą w przejściu żółci wzdłuż tej drogi, w wyniku której utrzymuje się w pęcherzyku żółciowym. W rezultacie może wystąpić zapalenie (zapalenie pęcherzyka żółciowego) lub kamienie żółciowe.

Przerwy w pracy pęcherzyka żółciowego są zwykle (niestety takie są realia współczesnego życia) spowodowane niezrównoważonym odżywianiem. Wniosek: w zapobieganiu i leczeniu konieczne jest stosowanie diety dla pęcherzyka żółciowego, aby przynajmniej pozbyć się przyczyny choroby - ostrej, tłustej, nasyconej cholesterol i proste produkty węglowodanowe.

Wybierz dietę

Istnieją dwa rodzaje dyskinez - hiperkinetyczne i hipokinetyczne. Dyskineza hiperkinetyczna to superaktywność pęcherzyka żółciowego, która prowadzi do uwolnienia więcej niż niezbędnej żółci. Problem polega na tym, że żółć jest wydzielana, ale zwieracze do przejścia do jelita nie są wystarczająco otwarte. Oto kumulacja prowadząca do zapalenia pęcherzyka żółciowego: dyskinezy hipokinetyczne to zmniejszona aktywność pęcherzyka żółciowego. Objawiając się bólem w prawym podżebrzu, odczuwa się, że coś w tobie pod żebrami "pęka".

Przy wyborze diety na dyskinezy pęcherzyka żółciowego bardzo ważne jest, aby lekarz określił rodzaj choroby. Jeśli pęcherzyk żółciowy nie jest aktywny, dieta będzie oparta na stymulujących produktach, podczas gdy te, które są zbyt aktywne, będą oparte na produktach hamujących pęcherzyk żółciowy.

Żywność zdrowotna

Zacznijmy od diety z chorym pęcherzem żółciowym z dyskinezą hiperkinetyczną.

5 - 6 posiłków dziennie to aksjomat. Jeśli jesz dwa razy dziennie, każdy z tych dwóch razy, "szalony" i "głodny" organizm przyspieszy pracę pęcherzyka żółciowego.

Konieczne jest ograniczenie produktów powodujących aktywację bańki:

  • tłuste mięsa i ryby;
  • produkty wędzone;
  • lekkie węglowodany;
  • słodkie ciasto;
  • napoje gazowane, piwo;
  • smażone jedzenie.

Zamiast tego należy skupić się na puree, gotowane, parowe, pieczone potrawy. Kashi, tłuczone ziemniaki, suflety, mięso mielone, warzywa, owoce, skrobia zupy - wszystko to upraszcza trawienie, co oznacza, że ​​pomoc pęcherzyka żółciowego do przewodu pokarmowego nie jest wymagana.

Twoja dieta do leczenia pęcherzyka żółciowego powinna składać się głównie z produktów ziołowych. Wymieniaj tłuszcze zwierzęce na oleje roślinne, spożywaj mniej mięsa (nawet chudego), nasyconego płatkami zbożowymi, warzywnymi dodatkami.

Nisko gazowane wody mineralne pomagają pół szklanki pół godziny przed posiłkami, na gorąco (około 40⁰). Wody - Essentuki №4 i 20, Narzan, Smirnovskaya, itp.

Dieta dla pacjentów z woreczkiem żółciowym z dyskinezą hipokinetyczną sugeruje wiele sprzeczności z poprzednim wariantem, przeciwnie, należy aktywować narząd z pomocą masła, śmietany, czarnego chleba, śmietany, jaj itp. Zastosuj dieta w dyskinezie pęcherzyka żółciowego opłaty za cholerety, napary z Eleutherococcus, żeń-szenia.

Pacjenci poddani są kuracji wodami mineralnymi silnie gazowanymi - Essentuki nr 17 lub Arzni, ponadto w zimnej postaci. Zaakceptuj na podłodze szklankę na godzinę przed jedzeniem 3 - 4 razy dziennie. Kurs trwa około miesiąca.

Jeśli chodzi o metody leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego, stosuje się terapię laserem, akupunktura , tubazh z solą Karlovy Vary, a także fizjoterapia.

Aby uniknąć dyskinezy i wszystkich tych zabiegów, wystarczająca będzie prosta zbilansowana dieta i regularne posiłki.