Strach przed śmiercią prędzej czy później nawiedza każdą osobę. Zastanawiamy się nad tym, że wszystko na tym świecie iw naszym życiu się skończy. Dla kogoś ten lęk przejawia się w postaci ogólnego lęku lub jest zamaskowany jako inny problem psychologiczny. I są tacy, którzy mają go tak często, że przeradza się w prawdziwy horror (jaskrawym przykładem jest przygotowanie niektórych ludzi do Apokalipsy w grudniu zeszłego roku) lub, w najlepszym razie, coś w rodzaju obsesyjnego pomysłu, w najgorszym - tanatofobii (strachu przed śmiercią).

Strach przed śmiercią, stopniowo przekształcający się w fobię, jest problemem, którym trzeba się zająć. Ma objawy, takie jak:

  1. Obecność jakiegoś obsesyjnego zachowania (na przykład osoba boi się umrzeć na raka, więc często można go znaleźć pod gabinetem lekarskim, który sprawdza jego testy, po raz dziesiąty).
  2. Zakłócony sen (lub osoba cierpiąca na bezsenność).
  3. Utrata apetytu
  4. Niska aktywność seksualna.
  5. Niepokój i niepokój.
  6. Wiele negatywnych emocji, które ostatecznie prowadzą do nieodpowiedniego zachowania.

Obsesyjny lęk przed śmiercią

Strach przed śmiercią nie objawia się, dopóki człowiek nie osiągnie wieku dojrzewania. Strach przed śmiercią ogłasza się całkowicie, gdy człowiek osiąga wiek dojrzewania: nastolatkowie coraz częściej myślą o śmierci, niektórzy w trudnych sytuacjach myślą o samobójstwie, zamieniając strach przed śmiercią w obsesję. Niektórzy nastolatkowie sprzeciwiają się temu lękowi w trudnym wirtualnym życiu. Grają w gry komputerowe, w których główny bohater musi zostać zabity, czują, że są zwycięzcami nad śmiercią. Inni stają się bezczelni, sceptyczni wobec śmierci, drwią z niej, śpiewają drwiące piosenki, uzależnieni od thrillerów i horrorów. A niektórzy podejmują lekkomyślne ryzyko w przeciwstawianiu się śmierci.

Z biegiem lat strach przed śmiercią ustępuje, gdy osoba jest zajęta budowaniem kariery i tworzeniem swojej przyszłej rodziny. Ale gdy nadchodzi okres, w którym dorosłe dzieci opuszczają dom, przenoszą się do nowo utworzonego gniazda rodzinnego lub rodzice kończą swoją pracę, a potem pojawia się nowa fala strachu przed śmiercią, kryzys wieku średniego. Po osiągnięciu szczytu życia ludzie analizują to, co przeżyli i zdają sobie sprawę, że teraz ścieżka życia prowadzi do zachodu słońca. I od tego momentu niepokój o śmierć nie opuszcza człowieka.

Strach przed śmiercią często wiąże się z niewiedzą, co stanie się z nami po śmierci. Są jednak ludzie, którzy rozumieją, że czasami pokonuje ich strach przed śmiercią bliskich im osób, nieporozumienie, w jaki sposób mogą dalej żyć, jeśli nie mają krewnych. Strach przed śmiercią bliskiej osoby jest konieczny i można go pokonać.

Jak pozbyć się lęku przed śmiercią?

Przezwyciężenie tanofobii lub strachu przed śmiercią nie jest łatwą procedurą, ale mimo to życie bez lęku przed śmiercią otwiera więcej możliwości szczęśliwego życia niż z nim. Oczywiście, całkowite pozbycie się tego strachu nie jest tym, co niemożliwe, ale po prostu nierozsądne. Bez lęku przed śmiercią, to znaczy mając pewną nieustraszoność, człowiek może pozbawić się najbardziej elementarnych środków ostrożności, które mają tragiczne konsekwencje dla jego życia.

Jak pokonać lęk przed śmiercią opisany jest w Biblii. Ale psychologowie mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Na początek warto spojrzeć na swoje życie pod innym kątem, spróbuj żyć przez jeden dzień. Osoba nie zna swojej przyszłości, więc nie powinieneś robić dalekich planów na przyszłość.

Psycholodzy powinni zacząć określać swoje poglądy na podstawie życia po śmierci. Jeśli, twoim zdaniem, istnieje życie po śmierci, to rozumiecie, że umiera tylko ciało, a dusza jest nieśmiertelna. A to oznacza, że ​​śmierć dla ciebie nie będzie zjawiskiem krytycznym. Po zdefiniowaniu takich poglądów pomożecie zrzucić lęk przed niepewnością, która pojawia się w myślach o śmierci.

jak pozbyć się lęku przed śmiercią

Możesz także użyć uniwersalnej metody pozbycia się lęków. Na początek, wyciągnij własny strach. W ten sposób znoszą wszystkie negatywne rzeczy, które nagromadziły się w tobie. Następnie rozmawiaj ze strachem. Powiedz mu wszystko, co chcesz, przyjmij go, przyznaj, że jest i pożegnaj się z nim na zawsze, czując, że tylko Ty jesteś kochanką swojego życia, co oznacza, że ​​masz władzę nad swoim strachem. Następnie zniszcz rysunek (wybierz metodę, którą chcesz teraz zastosować).

Więc nie tylko wydobędziesz z siebie strach przed śmiercią, ale także pozbędziesz się go i ponownie poczujesz, co oznacza żyć pełnym, szczęśliwym życiem.