Odczucie pojawia się od czasu do czasu u każdej osoby. Wyjaśnia to fakt, że osoba sama w sobie jest bytem społecznym i brakiem komunikacji oraz zdolnością do realizowania się w społeczeństwie i wywołuje lęk przed samotnością.

Strach przed samotnością nie jest obcy ludziom o różnym statusie społecznym, płci, wieku. Nie ma osoby, która mogłaby z przekonaniem i szczerością stwierdzić, że nigdy nie doświadczył takich uczuć.

Samotność różni się od innych uczuć bardzo szerokim zakresem doświadczeń. Dla kogoś jest to nieznośna agonia, ale dla kogoś możliwość myślenia o życiu. Jeśli obawiasz się, jak pokonać lęk przed samotnością, ten artykuł jest dla Ciebie.

Jak pozbyć się lęku przed samotnością?

Aby pokonać lęk przed samotnością, musisz postępować zgodnie z instrukcjami krok po kroku.

  1. Zaakceptuj swoją samotność. Przekonaj się, że czujesz się komfortowo sam na sam ze sobą. Nie zapominaj, że w tym okresie masz dwie bezsporne korzyści, w tym dużo wolnego czasu i brak przywiązania do kogokolwiek.
  2. Przeanalizuj przyczyny tego doznania. Być może twoje emocje wiążą się z możliwością utraty jednej osoby i są indywidualne.
  3. Zneutralizuj przyczyny swojego strachu. Spójrz na znajdywanie nowych przyjaciół lub zmień roboty, zmiana sytuacji pomoże wprowadzić nowość w twoje życie i ochronić cię przed lękiem.

Jak radzić sobie ze strachem przed samotnością?

Innym dobrym narzędziem w walce z fragmentacją jest samodoskonalenie. Jak wspomniano powyżej, samotności, z reguły towarzyszy dużo wolnego czasu, więc nie przegap chwili i pracuj nad sobą. Czytaj książki, uprawiaj sport, zadbaj o siebie. W konsekwencji umiejętność bycia dobrym, dobrze czytanym towarzyszem i atrakcyjnym wyglądem pomoże ci znaleźć nowych przyjaciół i pozbyć się tej fobii.