Ludzkie lęki mają wiele odcieni, między innymi strach przed ciemnością. Chwalić się, że nikt nigdy nie czuł takiego uczucia, nie może nikogo. Pewna panika związana z ciemnymi dogorywa w dzieciństwie i rozwinięta odporność chroni osobę przez całe dorosłe życie, podczas gdy inne, zachorowujące w wieku dorosłym, cierpią przez długi czas z powodu dolegliwości.

Strach przed ciemnością - co to jest?

Uczucie niepokoju i strach paniki wraz z nadejściem mroku, strach przed ciemnością. Najczęstsza fobia dzieci i dorosłych. Człowiek boi się nie ciemności - możliwych nieprzewidzianych sytuacji wynikających z braku zasięgu. Strach przed nieznanym tłumi rzeczywistość, zaczyna aktywnie przyciągać umysły wszelkiego rodzaju nieprzyjemnych okoliczności, uniemożliwiając mózg, przerażoną osobę, analizę i wątpliwość wynalezionych fabuł.

W młodym wieku panuje strach przed ciemnością, dzieci po dwóch latach doświadczają podobnego stanu. Jest to krok, który każdy musi przezwyciężyć, pomyślnie zakończony etap strachu, staje się fundamentem, na którym zbudowana jest ocena dalszych nieszczęść życiowych. Reakcje rodziców opierają się na motywach, z którymi dziecko zmaga się z fobią w przyszłości.

Strach przed ciemnością według Freuda

Przytłaczający strach przed ciemnością Zygmunt Freud przypisywał traumy psychologicznej cierpiącej w dzieciństwie. Zwrócił uwagę, że od otoczenia i wychowania dziecka zależy, czy lęk przejawi się w dorosłości. Ciężki powód, po którym może powstać strach przed ciemnością - Prawdziwe okropne sytuacje, doświadczane w nocy, uchwycone przez pamięć.

niczyja fobia

Strach przed ciemnością - ezoteryka

Strach przed ciemnością pojawia się w dzieciństwie. Powstaje u dziecka w chwili, gdy pojawia się zrozumienie, że istnieje śmierć, są pierwsze domysły - jest świat niewidzialny. To poczucie dziecinnej świadomości jest pogarszane, jeśli rodzice nie zapewniają moralnego wsparcia, ograniczając się do zaspokojenia fizycznych potrzeb dziecka, nie zwracając uwagi na stan umysłu.

Uczucie strachu, normalna reakcja ochronna organizmu, ten odruch jest nawet w posiadaniu zwierząt. Przejdź przez całą noc w nieoświetlonym pasie lub omiń "dziesiątą drogę" hałaśliwą kompanię nieznajomych na ulicy - uzasadnione obawy. Strach przed mroczną fobią, jeśli w nocy jest problem z pójściem do kuchni, aby napić się wody, spać przy wyłączonych światłach. Strach przed ciemnością pozbawia osobę możliwości zarządzania własnymi emocjami, ciałem. Są zmiany w stanie fizycznym ciała:

 • przyspieszona częstość akcji serca;
 • są skoki ciśnienia krwi;
 • są skurcze żołądka;
 • w ciele jest dreszcz;
 • zimny pot, dreszcze;
 • głos znika;
 • pojawia się ostry atak bólu głowy;
 • rozwija się słabość mięśni - nogi stają się "bawełniane";
 • jest niedobór powietrza.
strach przed ciemnością

Przyczyny strachu przed ciemnością

Ludzki umysł jest skłonny do dorosłego życia, aby uświadomić sobie rzeczywistość śmierci, ten czynnik, który psycholodzy nazywają głównym powodem lęku przed ciemnością. Niepewność miejsca i godziny takiego wydarzenia wywołuje emocjonalne przeżycia w ciemności. Analizując inne przyczyny, istnieje kilka punktów, na podstawie których powstaje strach przed ciemnością:

 1. Predyspozycje genetyczne.
 2. Samotność.
 3. Doświadczone wydarzenia.
 4. Stresujące sytuacje.
 5. Gra wyobraźni.
 6. Niepewność.
 7. Ograniczona pojemność ciała w ciemności - słaba ostrość wzroku.
 8. Brak składników mineralnych, wpływających na stan emocjonalny i wsparcie dla jego normalnego funkcjonowania.
 9. Głębokie doświadczenia.

Nobofobia - Objawy

Nobophobia paraliżuje świadomość, osłabia siłę fizyczną. Człowiek zdaje sobie sprawę, że nie ma prawdziwego zagrożenia, ale niepokoju, który pojawił się w podświadomości, nie można stłumić. Nadchodzi stan pseudo-halucynacji - fantasy słyszy dźwięki, rysuje nieistniejące sylwetki. Silna osobowość w dzieciństwie, pobłażliwa nitropobia, pamiętaj ją w wieku dorosłym, ale nie doświadczaj dalszych przeżyć w nocy.

strach przed ciemnością

Jak pozbyć się lęku przed ciemnością?

Bycie zakładnikiem własnej podświadomości jest nieprzyjemne. Jak przestać się bać ciemności, dla osoby, która znajduje się w takich okolicznościach, ważne pytanie. W dzieciństwie wszystko zależy od rodziców, ich reakcji na lęki z dzieciństwa. Niemożliwe jest przestraszenie "babajkami" we wczesnym wieku - motywujące zakazy poprzez obecność w ciemności, jaką jest możliwość kradzieży dziecka. Wyjaśnij starszemu dziecku:

 • "Straszne potwory" lub "niegodziwa wiedźma" to tylko postacie, wymyślone i pomalowane zgodnie z intencją artysty;
 • uspokoić dziecko, aby rodzic niezawodnie go chronił iw razie potrzeby przyjdzie mu na ratunek;
 • jeśli problem zostanie rozwiązany za pomocą niewielkiego źródła światła w pokoju, zrób krok na spotkanie - włącz światło nocne;
 • nie wyśmiewać alarmu małego człowieka, nie nazwać go tchórzem;
 • pokaż więcej miłości i przytulenia przed snem;
 • zabrania oglądania animowanej serii z nieziemskimi bohaterami.

Jak pokonać strach przed ciemnością dorosłego? Przezwyciężenie braku fobii, które pojawiło się nagle w wieku dorosłym, jest znacznie trudniejsze niż w dzieciństwie. Czasami tylko odwołanie się do psychoanalityka może dać pozytywny wynik. Przed tak trudnym krokiem możesz spróbować pozbyć się lęku przed ciemnością - przełączyć się na pozytywny, zwrócić uwagę na zdrowie fizyczne, blisko związane ze stanem psychicznym:

 • poprawić dietę (aby włączyć do jej struktury więcej cytrusów);
 • pić nalewki ziołowe (waleriany, mięta, miętówki);
 • Nie oglądaj filmów w telewizji z przerażającymi historiami.

Prawosławie o lękach ciemności

Przezwyciężyć strach przed ciemnością obsesje , inspirując osobę, że jest słaby i słaby. Czytanie modlitw przed snem i znaki krzyża pomagają przezwyciężyć psychiczne i fizyczne słabości. Strach jest nieufnością Boga, strach, że jest porzucony, jest zapomniany, a to jest złe. Pan pomaga radzić sobie ze wszystkimi zmartwieniami, jeśli chce żyć z nim w pokoju.