Proces spalania tłuszczu jest jednym z najważniejszych warunków dla utraty wagi. Kulturyści próbują zrozumieć proces powstawania i rozszczepiania tłuszczu - ponieważ jeśli nie pozbędziesz się masy tłuszczowej, piękne napompowane mięśnie po prostu nie będą widoczne. Jednak o tak ważnych mechanizmach wiedzą nie tylko profesjonalni sportowcy, ale także wszyscy, którzy chcą schudnąć.

Spalanie tłuszczu w ciele

Palenie tłuszczu podskórnego jest dość skomplikowanym procesem. Faktem jest, że tłuszcz ciała jest nienaruszalnym zapasem ciała, który gromadzi się, aby go użyć w przypadku głodu i przetrwać. Oznacza to, że tłuszcz jest unikalnym rodzajem rezerw energetycznych, które można wykorzystać w razie potrzeby.

W ciele występują dwa rodzaje tłuszczu - podskórny i wewnętrzny lub trzewny. Każdy z nich ma swoje predyspozycje do lipolizy - proces dzielenia. Tłuszcz podskórny jest wrażliwy na insulinę, dzięki czemu jest dość stabilny. Ale wewnętrzny tłuszcz jest łatwo rozkładany, gdy ciało daje sygnał alarmowy i wytwarza adrenalinę.

Te dwa rodzaje tłuszczów są ze sobą powiązane: kiedy organizm znajduje się w stresującej sytuacji (zmniejszone odżywianie lub zwiększona aktywność fizyczna), wewnętrzny tłuszcz szybko rozpada się, ale podskórnie, przeciwnie, staje się bardziej stabilny. Ponadto metabolizm zwalnia - gdy organizm próbuje rozciągnąć dostępną ilość energii na dłuższy czas.

To ze względu na interakcję tych dwóch rodzajów tłuszczu, lokalne spalanie tłuszczu nie jest możliwe: ciało samo "wybiera", z którego osady mają najpierw uwolnić rezerwy - a to będą tłuszcze wewnętrzne. Dlatego możesz schudnąć tylko w złożonym, a nie w jednej części.

Ciało gromadzi tłuszcz w przypadku, gdy energia pochodzi z odżywiania bardziej niż wydatkowana na życiową aktywność. Aby rozpocząć proces spalania tłuszczu, musisz zmniejszyć ilość energii dostarczanej z pożywienia lub zwiększyć spożycie (najlepiej, abyś robił obie w tym samym czasie).

Mechanizm spalania tłuszczu wyzwala się tylko wtedy, gdy organizm nie otrzymuje w sposób katastroficzny niezbędnej ilości energii z pożywienia. Wynika to z faktu, że lipoliza - proces rozszczepiania tłuszczów - jest bardzo czasochłonna i trudna, dlatego organizm próbuje się do niej stosować tylko w najtrudniejszych przypadkach.

Ponieważ spalanie tłuszczu występuje głównie w mitochondriach znajdujących się w mięśniach, rozwinięty układ mięśniowy jest jednym z najważniejszych warunków dla efektywnego spalania tłuszczu. Dlatego, dążąc do szybkiego podziału tłuszczów, nie możemy zapominać o treningu siłowym.

Co pomaga spalać tłuszcz?

Aby spalić tłuszcz, ważne jest, aby organizm otrzymał mniej kalorii niż wydaje. Mechanizm ten można regulować z dwóch stron: zarówno poprzez zmniejszenie spożycia kalorii, jak i przez zwiększenie wydatków na energię. W praktyce oznacza to:

  • obliczyć współczynnik spożycia kalorii za pomocą licznych kalkulatorów, które można znaleźć w Internecie, i zużywać 300-500 mniej kalorii;
  • mechanizm spalania tłuszczu
  • wykorzystuj obciążenia sercowe do spalania tłuszczu (ćwiczenia o wysokiej intensywności - krok, sprint itp.). Impuls do spalania tłuszczu powinien wynosić około 70% maksimum w twoim wieku;
  • używaj siły - jak wspomniano powyżej, obecność rozwiniętych mięśni pomaga przyspieszyć rozszczepienie tkanki tłuszczowej.

Takie środki w kompleksie pozwalają szybko rozdzielić się z depozytami tłuszczowymi. Spalanie tłuszczu może być dodatkowo przyspieszone przez dietę białkową i włączenie do diety środków spożywczych, które przyspieszają metabolizm.