Każda kobieta chce odzyskać jak najszybciej po porodzie. Jeśli proces narodzin dziecka na świat był naturalny, powrót do poprzednich postaci odbywa się bez większego wysiłku. Jeśli poród został przeprowadzony przy pomocy operacji, matka ma wiele pytań. Czy ćwiczenia są dozwolone po cięciu cesarskim? Kiedy rozpocząć ćwiczenia brzucha po cesarskim cięciu? Jakie ćwiczenia można wykonać po cięciu cesarskim?

Ćwiczenie po cięciu cesarskim - kiedy i jak?

Przede wszystkim mamusie dbają o szybkość odbudowa brzucha i ciała po cięciu cesarskim : rozciągnięta skóra i mięśnie, ból w obszarze szwu - wszystko to daje kobiecie wiele obaw. Jednak lekarze ostrzegają: nie angażuj się aktywnie w ćwiczenia po cięciu cesarskim w ciągu pierwszych sześciu miesięcy po operacji. Faktem jest, że w tym okresie dochodzi do fuzji uszkodzonych tkanek i powstawania blizny na macicy. cesarskie cięcie . Przy aktywnej aktywności fizycznej może wystąpić rozbieżność pomiędzy szwem pooperacyjnym a tworzeniem blizn niższych. W związku z tym intensywne ćwiczenia dla prasy lub utrata masy ciała po cięciu cesarskim w tym okresie są niedopuszczalne.

Ponadto, przed wykonaniem czynności fizycznych. ćwiczenia po cesarskim cięciu, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym i przejść badanie ultrasonograficzne. Podczas zajęć kieruj się własnymi odczuciami: jeśli jesteś zmęczony lub odczuwasz ból, przestań ćwiczyć i odpoczywaj. Jeśli masz wydzielinę z pochwy, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Kompleksowe ćwiczenia po cięciu cesarskim

Ćwiczenie 1

Pozycja wyjściowa kobiety do wykonania ćwiczenia nr 1: na wznak, ramiona rozciągnięte wzdłuż ciała.

Ćwiczenie: rozłóż ręce na bok i podnieś się podczas wdechu. Połącz dłonie nad głową i na wydechu połączonymi rękami, zginając się w łokciach, niżej wzdłuż tułowia. Powtórz ćwiczenie 4-8 razy w wolnym tempie. Uważaj na dłonie: podczas podnoszenia lekko przechyl głowę do tyłu, a podczas opuszczania pochyl głowę do przodu.

Cesarean Section Exercises 1

Ćwiczenie 2

Początkowa pozycja kobiety do wykonania ćwiczenia nr 2: na wznak, ramiona rozciągnięte wzdłuż ciała.

Ćwiczenie: zegnij kolana i wydech, wyciągnij je do miednicy, nie podnosząc stóp z podłogi. Wyprostuj nogi podczas wdechu. Powtórz ćwiczenie w średnim tempie 4-5 razy. Jeśli możesz łatwo poradzić sobie z ładunkiem, skomplikuj ćwiczenie: pociągnij biodra do żołądka.

Cesarean Section Exercise 2

Ćwiczenie 3

Pozycja wyjściowa kobiety do wykonania ćwiczenia nr 3: na wznak, ramiona rozciągnięte wzdłuż ciała.

Ćwiczenie: zgnij kolana pod odpowiednim kątem, nie podnosząc stóp z podłogi. Podczas wdechu, powoli podnieś miednicę, opierając się na głowie, obręczy barkowej i stopach, wciągnij odbyt. Podczas wydechu zrelaksuj się. Powtórz 4-5 razy. Ćwiczenie można komplikować, rozkładając kolana na boki, podnosząc miednicę.

Ćwiczenia z cięcia cesarskiego 3

Ćwiczenie 4

Pozycja wyjściowa kobiety do wykonania ćwiczenia nr 4: leżąc na plecach, dłonie znajdują się pod jej głową.

Ćwiczenie: powoli unieś nogi, ugnij kolana pod kątem prostym, rozłóż kolana i połącz stopy (wydech). Po wdechu, powróć do pozycji wyjściowej, angażując odbyt. Powtórz 4-5 razy.

Ćwiczenia z cięcia cesarskiego 4

Ćwiczenie 5

Pozycja wyjściowa kobiety do wykonania ćwiczenia nr 5: na plecach, ręce wyciągnięte wzdłuż ciała.

Ćwiczenie: na zmianę dokręcaj nogi do miednicy, nie podnosząc stóp z podłogi. Oddychaj dokładnie, tempo - średnie. W pierwszych dniach wykonuj ćwiczenie przez 10 sekund, aw kolejnych dniach stopniowo zwiększaj czas wykonywania do 20 sekund. Skomplikować ćwiczenie można dokręcić nogi do żołądka i podnosząc je (kroki przez powietrze).

Ćwiczenia z cięcia cesarskiego 5

Ćwiczenie 6

Początkowa pozycja kobiety do wykonania ćwiczenia nr 6: leżąc na brzuchu, nogi zgięte w stawach kolanowych.

Ćwiczenie: aktywnie wyginaj i rozluźniaj palce, wykonuj ruchy stóp, najlepiej w tym samym czasie. Ćwicz w średnim tempie. W pierwszych dniach po rozpoczęciu ćwiczenia ćwiczenie wykonuje się w ciągu 10 sekund, a następnie - w ciągu 20 sekund.

Cesarean Section Exercises 6

Ćwiczenie 7

Początkowa pozycja kobiety do wykonania ćwiczenia nr 7: leżąc na brzuchu, rozprostuj nogi, złącz ręce w ręce, rozłóż łokcie na boki, podbródek spoczywa na dłoniach.

Ćwiczenie: podczas wdechu, bez zmiany pozycji ramion, powoli podnoś głowę i górną część ciała. Przy wydechu wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 2-3 razy.

Cesarean Section Exercises 7

Wykonując te ćwiczenia okresowo, a nie od czasu do czasu, można osiągnąć dobre wyniki w zakresie przywracania kształtu po porodzie. Najważniejsze - nie zapominaj o ostrożnym stosunku do siebie, aby nie powodować szkód.