Cięcie cesarskie staje się koniecznością, gdy dziecko leży niepoprawnie, pojawia się wielokrotne splątanie pępowiny lub występuje rozbieżność między wielkością dziecka a kościami biodrowymi przyszłej matki. Chociaż czasami cesarska kobieta robi na jej prośbę, gdy boi się bólu porodowego i woli urodzić pod narkozą.

Niezależnie od tego, cesarskie cięcie jest operacją rozległego prześwitu, podczas której wycina się kilka warstw tkanki. Po tym kobieta ma bliznę na brzuchu - poprzeczną lub podłużną, w zależności od tego, jak dokładnie wykonano nacięcie.

W sumie istnieją 3 rodzaje rozcięcia ściany brzucha: pionowo od pępka do łonowego (pionowy szew po cięciu cesarskim), w postaci poprzecznego łuku w nadoponowej fałdzie skóry (Laparotomia Pfannensthila) i wyściełane pomiędzy łonem a pępkiem 3 cm poniżej połowy tej odległości (laparotomia Jou) -Cohenu).

Jakie jest leczenie po cesarskim cięciu?

Cięcie cesarskie jest uważnie obserwowane w szpitalu położniczym. Jest obsługiwany przez pielęgniarkę proceduralną aż do usunięcia nawiasów lub nitek. Codziennie traktuje antyseptyczne szwy, na przykład zieloną farbę. Ponadto codziennie zmienia opatrunek.

Po cięciu cesarskim szwy są usuwane 5-7 dni po operacji. Czasami jednak rana jest zaszyta samowchłanialnymi szwami - są one używane do szwu kosmetycznego po cięciu cesarskim. W tym przypadku nici nie muszą być usuwane, są całkowicie wchłaniane po 65-80 dniach po cesarskim cięciu.

Jak długo szew trwa po cesarskim cięciu?

Blizna skórna powstaje 7 dni po operacji. Oznacza to, że tydzień po porodzie możesz wziąć prysznic. Powinien być stosowany z myjką, bez przetarcia obszaru szwu.

O bólu po cięciu cesarskim

Ponieważ cięcie cesarskie jest poważną operacją, podczas której wszystkie warstwy ściany brzucha i macicy są uszkodzone, kobieta jest początkowo zaburzona przez silny ból. W ciągu pierwszych kilku dni, aby je złagodzić, należy zażyć środki przeciwbólowe. Są podawane domięśniowo.

Ponadto, aby zmniejszyć ból, zaleca się noszenie specjalnego bandaża poporodowego. Aby nie wywoływać dodatkowego bólu i rozbieżności w szwach, kobietom nie zaleca się podnoszenia przez pierwsze 2 miesiące cokolwiek cięższego niż 2 kilogramy. Aby opiekować się dzieckiem, będzie potrzebowała pomocy krewnych lub bliskich osób.

Zapalenie szwu po cięciu cesarskim

Zazwyczaj takie powikłanie występuje 3-5 dni po operacji. Siostra z zawiadomieniem o zapaleniu podczas następnej podwiązki. Kobieta może czuć, że ból, który już ustąpił, nasilił się ponownie.

Jeśli szew po cięciu cesarskim się zaostrza, przepisywany jest antybiotyk, opatrunek wykonuje się za pomocą maści antybakteryjnych. Jeśli zapaleniu szwów towarzyszy gorączka i pogorszenie ogólnego samopoczucia, kobieta jest przenoszona do oddziału ginekologicznego, aby kontynuować leczenie.

Jeśli nieleczone zapalenie szwu po cięciu cesarskim nie będzie leczone, zostanie zastąpione przez ropienie. W takim przypadku wymagane będzie przedwczesne usunięcie podwiązania skóry i leczenie na zasadzie ropnej operacji. Wszystko to znacznie spowolni proces leczenia i pozostawi na sobie brzydką bliznę.

Jak usunąć szew po cesarskim cięciu?

Blizna po cięciu cesarskim może wywołać dyskomfort psychiczny u kobiety przyzwyczajonej do noszenia ubrań z kokieteryjnie rozchylonym brzuchem. Zwłaszcza jeśli szew jest wykonany pionowo. Niektórzy są zawstydzeni swoim wyglądem i dochodzą do nieporozumień z mężem. Ale to tylko blizny, które można naprawić.

Po pierwsze, od samego początku powinieneś stosować się do wszystkich zaleceń lekarzy, aby proces powstawania blizn przebiegał z minimalnymi komplikacjami. A rok później, kiedy blizna jest w pełni ukształtowana, możesz jak usunąć szew po cięciu cesarskim spróbuj walczyć z nim za pomocą różnego rodzaju żeli i kremów stworzonych specjalnie do tego celu.

Szlifowanie i chirurgia plastyczna szwów po cięciu cesarskim można przypisać bardziej radykalnym metodom kontroli. Niektóre kobiety są bardziej kreatywne i decydują się na tatuaż na ranie cesarskiego cięcia.

Cokolwiek wybierzesz, najważniejszą rzeczą jest osiągnięcie pożądanego rezultatu i przestanie się martwić i zdenerwować z powodu zaburzonego piękna twojego ciała. W końcu możesz myśleć o właściwej pielęgnacji i wychowaniu swojego dziecka, a nie o tym, jak wygląda strój kąpielowy.