Po cięciu cesarskim wielu młodym kobietom zaczyna przeszkadzać raczej brzydki wygląd blizny na brzuchu. Widząc świeży szew pooperacyjny, matki zaczynają wpadać w panikę, myśląc, że taka blizna pozostanie na zawsze. Jednakże, spieszymy się uspokoić naszych czytelników - stopniowo blizny po cesarskim cięciu staną się mniej zauważalne, a ostatecznie staną się słabym kolorem i nieznacznie zauważalnym wyglądem.

Jednak różne wskazania i warunki operacji pozostawiają blizny na ciele kobiet i różnych typach. Niektórzy pacjenci mają małe cienkie szwy i rozstępy, inni mają raczej duże zagęszczone formacje. Cesarskie cięcie w każdym przypadku leczy się nierównomiernie, a następnie wygląda inaczej.

Etapy i warunki leczenia blizn po cięciu cesarskim

Lekarze rozróżniają trzy stadia pooperacyjnego gojenia się blizn, a następnie tworzą blizny:

  1. Początkowy etap gojenia się blizn po cięciu cesarskim wynosi 6-7 dni, a kończy się tworzeniem pierwotnej blizny. W tym okresie cesarskie blizny mają zwykle jasny róż z dobrze zaznaczonymi, obrzeżonymi krawędziami i śladami włókien.
  2. Proces gojenia trwa dalej - blizna po cesarskim cięciu wciąż boli, ale jest już ubita i zyskuje czerwono-fioletowy kolor. Okres ten trwa około trzech tygodni po operacji i charakteryzuje się zaprzestaniem lub zmniejszeniem bólu w obszarze szwu.
  3. Końcowy etap powstawania blizny przy zwiększonym wzroście kolagenu, w wyniku którego pierwszy delikatny kolagen zostaje zastąpiony kolejnym mocnym i sztywnym kolagenem. Tkanka łączna i nabłonek wypełniają nacięcie szwu i powstaje ostateczna gęsta blizna. Ten okres trwa ponad rok, a po tym okresie usunięcie blizn po cesarskim cięciu staje się trudnym zadaniem.

Jak usunąć bliznę po cięciu cesarskim?

Należy natychmiast ostrzec młode kobiety, że blizna cesarska nie zostanie w żaden sposób usunięta. Jest to fizjologicznie niemożliwe i nie powinniście wpaść na sztuczki reklamodawców i chytrych sprzedawców "cudownych narzędzi". Do chwili obecnej istnieje kilka skutecznych metod radzenia sobie z bliznami pooperacyjnymi, aby uczynić je mniej widocznymi.

Plastyczne wycięcie szwów

Polega ona na ponownym rozcięciu blizny i usunięciu rozwiniętych naczyń i grubego kolagenu. Jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i może być łączony z abdominoplastyką - usuwanie nadmiaru skóry z tworzeniem nowego, gładkiego konturu brzucha. Jednak najbardziej skuteczna i skuteczna procedura wymaga znacznych kosztów materiałowych i sprawności fizycznej dla zdrowia.

Laserowe polerowanie blizn po cięciu cesarskim

Metoda ma wiele przeciwwskazań i jest przeprowadzana wielokrotnie. Dla pełnego cyklu może zająć od 5 do 10 procedur, w zależności od tego, ile czasu minęło po operacji i jak wygląda blizna po cięciu cesarskim. Podczas zabiegu aparat laserowy warstwa po warstwie usuwa blizny z powierzchni skóry. Po zakończeniu cyklu wymagane będą antybiotyki, aby wyeliminować źródło infekcji w obszarze blizny.

Szlifowanie spoiny za pomocą tlenku glinu

Bardziej delikatny sposób w porównaniu do poprzednich dwóch. Zasada działania jest podobna do obróbki laserowej, tylko w tym przypadku mikrocząstki tlenku glinu są używane jako narzędzie do obierania. Wykonuje się łącznie 7-8 procedur z dziesięciodniową przerwą między nimi.

Powierzchowne i głębokie złuszczanie blizny po cięciu cesarskim

Metoda polega na obróbce powierzchni zrogowaciałych obszarów skóry żwacza za pomocą kwasów owocowych (peeling powierzchniowy), po którym następuje głębokie oczyszczanie skóry chemikaliami (peeling chemiczny głęboki). Metoda ta jest mniej skuteczna niż poprzednie, ale jest tańsza i pomaga osiągnąć dobre wyniki.

Cesarean Scar Tattoo

Wiele kobiet nie jest zadowolonych z wyglądu blizn nawet kilka lat po cesarskim cięciu. Często dzieje się tak, jeśli nie podjęto żadnych środków na czas, aby usunąć defekty kosmetyczne szwów pooperacyjnych za pomocą powyższych metod. Coraz częściej młode modne mamusie korzystają z usług salonów tatuażu, oferując aplikację tatuaż na blizny od cesarean różne wzory w okolicy blizny.

Tatuaż na cięciu cesarskim naprawdę pomaga ukryć wady i zbyt duże rozmiary szwów, ale nikt nie może zagwarantować bezpieczeństwa tej metody. Należy zdawać sobie sprawę z całego stopnia ryzyka zabiegu, ponieważ prawdopodobieństwo infekcji lub złej wiary mistrza jest dość wysokie. Podejmij ten problem z maksymalną odpowiedzialnością, ponieważ twoje zdrowie, a może i życie, może na tym polegać.

Bez względu na bliznę po cesarskim cięciu, pamiętaj - najważniejszą rzeczą w twoim życiu jest to, że urodziłaś piękne dziecko, a operacja pomogła ci spełnić główny żeński cel.