ćwiczenia w celu zmniejszenia macicy po porodzie Inwolucja macicy - naturalny i niezbędny proces. To normalne, że organ odzyskuje poprzednią wielkość i oczyszcza się lohii Zajmuje to około 6-8 tygodni. Najbardziej intensywna redukcja przypada na pierwszy tydzień po porodzie. Ale z powodu pewnych okoliczności niektóre kobiety okres regeneracji ciągnie dalej. Wtedy nowa mamusia potrzebuje pomocy medycznej. Często, w połączeniu z leczeniem farmakologicznym, lekarze zalecają swoim pacjentom wykonywanie specjalnych ćwiczeń w celu zmniejszenia macicy po porodzie. Przy okazji, te same ćwiczenia do celów profilaktycznych mogą być wykonywane przez kobiety dosłownie dzień po porodzie lub po wyleczeniu szwów.

Ćwiczenia mające na celu zmniejszenie macicy po naturalnym porodzie

Będąc jeszcze w szpitalu położniczym, kobieta może zacząć uprawiać gimnastykę, przyczyniając się do wczesnej redukcji macicy. Oczywiście pod warunkiem, że poród był bez komplikacji, a kobieta w ciąży nie musiała być szyta.

  1. Pierwsze ćwiczenie jest najłatwiejsze: kładziemy się na podłodze na plecach, staramy się maksymalnie rozluźnić, a potem łączymy nogi, powoli je zginamy i rozprostowujemy. Powtórz 10 razy.
  2. Nieźle stymulują skurcze macicy prosty ruch stóp: napinaj i rozluźniaj palce; wyprostuj nogi i rozciągnij skarpetki dla siebie. Gramy jak najczęściej w naszym wolnym czasie.
  3. Ćwiczenia oddechowe będą również nieocenione: kładziemy się na plecach, wyginając nogi, oddychamy spokojnie, równomiernie i głęboko, podnosimy ścianę brzucha podczas wdechu, obniżamy ją podczas wydechu.
  4. Zaangażowani w ćwiczenia złożone i Kegla: najpierw ściśnij mięśnie pochwy, a następnie odbytu.
  5. Przydaje się na etapie powrotu do zdrowia po porodzie i gimnastycznej piłce: usiądź na niej i wykonuj okrężny ruch w różnych kierunkach z miednicą lub po prostu huśtawka.

Ćwiczenia mające na celu zmniejszenie macicy po cięciu cesarskim są podobne, ale można je wykonać tylko za zgodą lekarza, który kontroluje proces leczenia szwów i ogólny stan kobiety. Z reguły po tygodniu lekarze pozwalają matkom na odrobinę ćwiczeń.