diastaza prostaty brzucha Po urodzeniu okruchów wiele matek ma tendencje do kształtowania się. Jest to normalne pragnienie kobiety, ale nie zawsze nadzieje są spełnione w oczekiwanym czasie. Niektórzy martwią się, że żołądek nigdy nie wraca do normy. Mimo wszystko pozostaje lekko zaokrąglona. Często przyczyną takiego problemu po porodzie jest diastasis mięśni brzucha rectus, dlatego warto wiedzieć, jak ją zidentyfikować i co pomoże poradzić sobie z tym problemem. Młode matki nie muszą wpadać w panikę, gdy dowiedzą się o takim naruszeniu - lekarze dobrze się z nim zapoznają.

Objawy diastasis recti

Ten problem występuje najczęściej po porodzie, szczególnie w przypadku matek, które przeszły cesarskie cięcie. Ale u osób, które nie urodziły się z powodu otyłości, może wystąpić diastasis. Czasami zdiagnozowana jest patologia i mężczyźni.

Choroba jest rozbieżnością mięśni prostowników w stosunku do białej linii. Czasami pojawia się tylko wizualnie. Dotyczy to głównie młodych dziewcząt. Zauważają jedynie defekt kosmetyczny, który w tym przypadku nie przeszkadza. Ale w wielu przypadkach dolegliwość jest odczuwana. Dlatego warto znać jej znaki:

  • chodzenie powoduje trudności;
  • w żołądku jest ciężkość;
  • zaparcia, odbijanie;
  • ból w wybrzuszającym brzuszku.

Ciężki dyskomfort pojawia się zwykle po wysiłku fizycznym, sportowym. W poważnych sytuacjach można pominąć narządy wewnętrzne.

Jeśli podejrzewasz patologię, możesz przeprowadzić test domowy:

  1. Najpierw musisz położyć się na plecach. Nogi powinny być zgięte w kolanach, stopy powinny stać na podłodze.
  2. Jedna ręka musi być umieszczona pod głową. Drugi powinien być umieszczony na brzuchu. Jej palce powinny leżeć na poziomie pępka prostopadle do białej linii.
  3. Teraz musisz się zrelaksować i zacząć klikać na ścianie brzusznej.
  4. Następnie musisz podnieść górną część tułowia. W takim przypadku palce muszą sondować mięśnie. Kiedy się poruszają, musisz ustalić, ile palców przechodzi między nimi i jak głęboko.

Jeśli rozbieżność nadal jest określona, ​​należy udać się do lekarza. Będzie mógł wyjaśnić diagnozę. A także mówi, jak usunąć diastasis mięśnia prostego brzucha, jakie są metody leczenia. Ich wybór będzie zależał od stopnia zaawansowania choroby.

Leczenie diastasis

Istnieją różne metody pozbycia się problemu. Jeśli jest w początkowej fazie, lekarz zaleca metody niechirurgiczne.

Jeśli kobieta chce innego dziecka, to szczególnie ważne jest, aby rozwiązać problem. Wraz z nową ciążą, rozkurcz mięśni prostaty w odcinku prostym będzie się zwiększał. Może to prowadzić do problemów z kręgosłupem. Ponadto patologia koliduje z próbami. W związku z tym przebieg pracy może zostać zaburzony, a LFK podczas diastazy mięśni brzucha w prostym odcinku oka pomoże w nieotwartych sytuacjach. Ćwiczenia Instruktor musi go wybrać, ponieważ niepoprawnie wybrany kompleks może zaostrzyć problem. Pomaga dobrze, jeśli regularnie narysujesz brzuszek przez 30 sekund. Należy to zrobić kilka razy. Możesz to zrobić w domu.

Warto zwrócić uwagę na pilates. Nie ma w nim obciążenia udarowego. Odpowiedni dla tych, którzy mają problemy z plecami. Również przy diastasie mięśnia prostego brzucha pomaga masaż i noszenie bandaży.

diastasis recti Wszystkie te metody będą nieskuteczne przy dużych rozbieżnościach. Następnie zalecamy operację. Procedurę można wykonać endoskopowo lub przez cięcie. Wybór metody zależy od wielu czynników. Na przykład, w rozkurczu mięśni brzucha w odcinku prostym, operacja przez nacięcie zostanie wykonana, jeśli patologii towarzyszy przepuklina. Silne różnice również poprawiają się w ten sposób.

W nieskomplikowanych sytuacjach zamknięcie diastozy mięśnia prostego brzucha wykonuje się metodą endoskopową. Manipulacje wykonywane są w znieczuleniu ogólnym. Sam zabieg trwa do 2 godzin.