diastasis po porodzie W przypadku diastasis mięśnia prostego brzucha, które rozwija się po urodzeniu dziecka, powszechne jest zrozumienie takiego naruszenia, w którym występuje 2-3 cm rozbieżność tych struktur w linii środkowej brzucha.Rozważmy to naruszenie bardziej szczegółowo i skupmy się na tym, jak rozwiązać ten problem.

Co powoduje diastasis?

W wyniku nadmiernego nacisku rosnącego płodu na przednią ścianę dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia włókien mięśniowych. Ponadto konieczne jest wzięcie pod uwagę faktu, że w procesie ciążowym relaksyna hormonu syntetyzowana jest w organizmie. To on zwiększa taki parametr, jak elastyczność. Po porodzie jego synteza zmniejsza się, jednak w niektórych przypadkach zmiany w ciele nie występują, co prowadzi do rozwoju tej właśnie diastazy.

Jak ustalić diastasis po porodzie?

Na obecność takiego naruszenia wskazuje pozostały brzuszek, nawet sześć miesięcy po porodzie. W tym przypadku kobiety świętują wygląd ból krzyża nieznanego pochodzenia, ból w jamie brzusznej, który po dłuższym wysiłku fizycznym pogarsza się.

Wymienione objawy mówią tylko pośrednio o obecności problemu, ponieważ może również odnosić się do innych naruszeń. Dlatego możliwe jest leczenie diastatami mięśni brzucha po porodzie dopiero po postawieniu diagnozy. Jednak w celu ustalenia obecności tego naruszenia u kobiety można samodzielnie. W tym celu wystarczy przeprowadzić następujący test.

Konieczne jest zajęcie pozycji poziomej, z nogami zgiętymi w kolanach i stopą ustawioną na podłodze. Następnie, zakładając brzuch 3-5 cm powyżej pępka 2-3 palce jednej ręki i w tej samej odległości, ale poniżej pępka, palce drugiej ręki, podnieś głowę z podłogi. Wcześniej mięśnie muszą być całkowicie rozluźnione. Jeśli w tym obszarze kobieta pod palcami odczuwa rozbieżność między mięśniami a pewną pustką, wówczas występuje diastasis.

Jak leczyć diastasis, która powstała po porodzie?

Głównym rodzajem efektu terapeutycznego w przypadku tego rodzaju naruszenia jest ćwiczenie . Podczas ich wykonywania należy zwrócić szczególną uwagę na oddychanie, w szczególności podczas wdechu, nie nadmuchać żołądka.

Odpowiadając na pytanie kobiet o usunięcie diastozy po porodzie, lekarze zalecają następujące ćwiczenia:

  1. Kompresja - wykonuj leżenie na podłodze, kolana w zgięciu, stopy przyciśnięte do podłogi. Pod dolnym grzbietem kładą ręcznik, którego krawędzie są skrzyżowane w ramionach zgiętych w łokciach, które są umieszczone przed nimi. Podczas wydechu głowa i ramiona podnoszą się, a talia jest ściśnięta ręcznikiem. Powtórz 10-15 razy.
  2. Ćwiczenie "Sto" - pozycja leżąca na podłodze, dłonie wzdłuż tułowia, nogi zgięte w kolanach, stopy na podłodze. Jednocześnie podnoszą głowy i ramiona, podnosząc ręce z podłogi. Powtórz 15 razy.
  3. diastaza mięśni brzucha po porodzie
  4. Zagięcie nóg podczas leżenia pomaga również poradzić sobie z problemem. Bardzo ważne jest, aby schab był ściśle przylegający do podłogi. Naprzemiennie trzymaj zgięcie i wyprostowanie nóg w kolanach, podczas gdy stopa nie jest oderwana od podłogi.

Warto zauważyć, że korekta naruszenia trwa około 6-10 tygodni. Wszystko zależy jednak od stopnia naruszenia. Dlatego lepiej jest zapytać lekarza o to, jak pozbyć się diastasis po urodzeniu w konkretnym przypadku. W przypadku naruszenia klasy 3 (rozbieżność mięśni 12 cm lub więcej) wykonywana jest interwencja chirurgiczna.