Niesamowite państwo wyspiarskie na Oceanie Indyjskim - Malediwy - jest prawdziwym kawałkiem raju na planecie Ziemia, gdzie zmęczeni turyści przybywają z całego świata, znużeni codzienną krzątaniną i rutyną. Każdego roku ponad 800 tysięcy ludzi leci do jednego z najpiękniejszych miejsc w Azji Południowej, aby cieszyć się jasnymi promieniami łagodnego słońca, biegać boso po miękkiej, piaszczystej plaży, smakować lokalne specjały i po prostu spędzić wspaniały weekend lub wakacje. Ponadto Malediwy cieszy się niebywałą popularnością wśród miłośników sportów wodnych i jest uważana za jeden z najlepszych kurortów do nurkowania. Na temat nurkowania z akwalungiem i najlepszych ośrodków nurkowych w kraju, porozmawiamy dalej.

Najlepszy czas na nurkowanie na Malediwach

Wyspy mają gorący tropikalny klimat przez cały rok. Są 2 monsuny: południowy-zachód (maj-listopad) i północny-wschód (grudzień-kwiecień). Rozważmy cechy każdego z nich:

 1. Od maja do listopada. Jeśli Twoja podróż jest zaplanowana na ten czas, zwróć uwagę kurorty , znajduje się na atole w zachodniej części Malediwów. To w tym okresie miejsca nurkowe na zachodzie odznaczają się wyraźną widocznością i nieco chłodniejszą temperaturą wody, która przyciąga rzadkie gatunki rekinów bliżej powierzchni. Chociaż warunki pogodowe stają się coraz poważniejsze, a ilość opadów nieznacznie wzrasta, liczba osób pragnących nurkować z rurką nie maleje.
 2. Od grudnia do kwietnia. Okres ten jest znany jako "lato Malediwów" i charakteryzuje się bardziej suchymi warunkami. Średnia temperatura wody pozostaje dość stała przez pół roku (+ 28 ° C) i pozwala cieszyć się kąpielą w czystej wodzie oceanicznej. Spośród dużych ryb w okresie od grudnia do kwietnia najczęściej można obserwować rekiny wielorybie i manty.
Подводный мир Мальдив

Najpopularniejsze centra nurkowe

Republika Malediwów to 99% wody i tylko 1% ziemi. Na tak małym obszarze znajdują się 20 atoli, w tym 1190 małych wysepek. Zastanów się nad najsłynniejszymi atolami i miejscami do nurkowania na Malediwach.

Ari Atoll

Jedna z największych atoli w kraju, znana z wielu doskonałych miejsc do nurkowania:

 1. Broken Rock. Nazwa tego miejsca nurkowego, nazwana tak od dużego kamienia łamanego, zawiera wiele miękkich i twardych formacji koralowych przyciągających wiele ryb. Tam, gdzie kamień jest złamany, istnieje kanał, przez który nurkowie mogą pływać, dzięki czemu zanurzenie staje się interesującym wymiarem. Wśród mieszkańców morskich najczęściej występują ryby-psy, spinorny i mureny.
 2. Gangehi Kandu . To miejsce nurkowe znajduje się w północnej części Ari Atoll a ze względu na silny prąd zalecany jest tylko doświadczonym płetwonurkom. Tutaj znajdziesz kilka różnych rodzajów rekinów: ciemno-szare, rafowe, a nawet kalifornijskie potrójne uzębione rekiny.
 3. Maaya Thila. Jednym z najbardziej popularnych miejsc zarówno na nurkowanie dzienne i nocne na Malediwach. Bądź jednak ostrożny: czasami występuje bardzo silny i szybki prąd - w takich warunkach nurkowie profesjonalni mogą nurkować. Na jasnym tle koralowym w Maia Tila można zobaczyć rekiny rafowe, mureny, żółwie i ośmiornice.
Спот Сломанный камень - канал

Male Atoll

Atol Male znajduje się w środkowej części Malediwów, podzielony na 2 oddzielne jednostki administracyjne: Północny i Południowy Male . Każda z wysp jest bogata w luksusowe kurorty i miejsca do nurkowania. Najlepsze, według opinii turystów, są:

 1. Kącik kakaowy. Idealne miejsce w South Male do oglądania rekinów. Średnia głębokość, którą zwykle jest nurkowanie, wynosi 27-29 m, maksymalna - 40 m. Najpopularniejszym gatunkiem, który tutaj znajduje się promienie orła, a podczas nurkowania można spotkać nie tylko dorosłych, ale także noworodki.
 2. Gdzie jest Haa (Kuda Haa). Innym dość popularnym miejscem nurkowym na Północnym Atolu Male, jednak nurkowanie w tym obszarze jest możliwe tylko wtedy, gdy nie ma silnego prądu. Życie morskie w Kuda Haa jest bardzo zróżnicowane: mięczaki, płazińce, nandu i błazenki z pewnością spotkają się z tobą po drodze.
 3. Rafa Bananowa (Rafa bananowa). Jest to pierwsza strona, która została otwarta na Malediwach do nurkowania, a do dziś jest najpopularniejsza. W zależności od poziomu przygotowań do nurkowania, nurkowanie odbywa się na głębokości od 5 do 30 m. Kolorowe rafy koralowe przyciągają całe stada, gdzie można zobaczyć rybę żołnierza, motyla, plectorhaus i wiele innych. inne
Банановый риф - первый дайвинг-центр на Мальдивах

Addu Atoll

Jest to wyjątkowe miejsce z natury na Malediwach, ponieważ tylko tutaj koralowce w 1998 roku nie uległy zmianie. Najlepsze miejsca do nurkowania Addu Atoll Jest:

 1. "British Loyalty" (brytyjska lojalność). Na głębokości 33 m znajduje się wrak o długości 134 m. Jeśli widoczność jest dobra, z powierzchni widać prawe boczne szyny, a na głębokości 23-28 m widoczne jest śmigło, które pierwotnie miało 4 ostrza. Dziś nie ma topu, a 3 inne są porośnięte koralowcami.
 2. "Turtle" (Turtle Point). To stąd większość turystów przynosi najlepsze zdjęcia z nurkowego safari na Malediwach, ponieważ miejsce to słynie z bogatego życia morskiego. Nurkowie mogą napotkać różne żółwie, ryby rafowe, białe i czarne rekiny rafowe, labraksy, itp.
 3. Maa Kandu. Jedno z nielicznych miejsc na Malediwach, gdzie nawet ludzie mogą spróbować swoich sił, nigdy nie nurkując pod wodą. Początek rafy zaczyna się na głębokości 5-8 mi stopniowo schodzi do 30 m. Oprócz wielu dużych i jasnych koralowców, na głębokości 10-20 m znajdują się również małe skały i jaskinie.
Затонувший корабль Британская верность