Na Malediwy wiele miejsc, w których każdy znajdzie coś wyjątkowego i interesującego. Oczywiście największą przyjemnością, jaką można tutaj uzyskać, jest wspaniałe zanurzenie się w magicznym podwodnym świecie. Jednym z najbardziej znanych miejsc do nurkowania, który jest dumą mieszkańców Malediwów - jest rafa bananowa.

Informacje ogólne

Rafa bananowa jest uważana za miejsce, gdzie nurkowanie i pierwszy morski rezerwat Malediwów. Pomimo istnienia innych kurorty rafa pozostaje bardzo popularna i popyt. Ma wyraźny, zakrzywiony kształt, bardzo przypominający banana i dlatego otrzymał nazwę. To naturalne ciekawe miejsce pochodzi z Międzynarodowy port lotniczy Male tylko 12 km.

Черепахи

Marzenie o nurku

Każdego roku tysiące entuzjastów nurkowania z całego świata odwiedza rafę bananową, a dziewicza przyroda zostaje zachowana nietknięta dzięki odpowiedniemu prawa Malediwów . Należy wziąć pod uwagę, że nurkowanie na rafę bananową jest odpowiednie tylko dla nurków z doświadczeniem: jego wody mają szybki przepływ i mogą być sprawdzone pod kątem trwałości po głębokim zanurzeniu. Dno morskie można rozpatrywać na głębokości od 5 do 30 m, nieco dalej od rafy znajdują się obszary głębsze. Oprócz pięknych koralowców i ryb, na głębokości 15 do 22 m znajduje się wiele jaskiń, które przyciągają nurków. Pogłębienie w nich wymaga wysokiego poziomu umiejętności, ponieważ bardzo często rafa bananowa jest odwiedzana przez prawdziwych asów do nurkowania.

Мечта дайвера

Bogactwo podwodnego królestwa

Rafa dla Malediwów jest częstym zjawiskiem. Wszystkie wyspy archipelagu mają pochodzenie koralowe, ponieważ od dawna są domem dla jasnych i kolorowych ryb. Ludzie, którzy tu przyjeżdżają, są zachwyceni możliwością obejrzenia wszystkiego blisko, ponieważ tutejsi mieszkańcy wcale się nie boją i nie reagują na ludzi, jak to od dawna przywykli. Oto kto można zobaczyć na rafie bananowej:

  • Clown fish, butterfly butterfly, homary, jeżowce;
  • mureny, manti - olbrzymie promienie, rekiny, żółwie, lepheriny;
  • gracze, ryby Napoleona, pufferfish, papugi, barakudy i bassy z niebieskimi paskami;
  • rozłożony fizylier, księżycowy i niebieski fizylier.
Рыба-наполеонСтаи рыб-бабочек

Rafę bananową można zanurkować z obu stron i interesujące jest to, że z powodu różnicy w kierunku przepływu wody mieszkańcy są zupełnie inni. Oprócz różnorodności ryb, rafa wciąż jest prawdziwym magazynem koralowców. Mają bardzo fantazyjne kształty i kolory. Tutaj widać zielone korale przypominające krzewy, żółte i czerwone korale wielkości piłki nożnej.

Разноцветные кораллы

Ulga

Zachodnia część rafy przypomina półkolistą ścianę z ostrym urwiskiem o długości 25 m. Przy silnym nurcie jest niebezpieczna, ponieważ tworzy strumienie, które mogą skręcić nawet bardzo doświadczonego nurka. Tutaj znajduje się jaskinia o głębokości 10-15 m. Najlepszym miejscem na rafie jest północno-wschodnia część, głębokie jaskinie ze stromymi nawisami, masywami górskimi i rynnami, a od gromadzenia się ryb i różnorodności koralowców po prostu zapiera dech w piersiach.

Манты

Wycieczki i wizyty na rafie

Rafa bananowa jest zawsze otwarta dla turystów i nie trzeba mieć pozwolenia na nurkowanie. Wycieczka Nurkowie, którzy dobrze znają rafę bananową. Początkujący turysta nie pozwoli, by się zagłębić. Od dowolnego hotel , położony w pobliżu, można dostać się na wycieczkę. Najlepsza trasa zaczyna się na wyspie Hulule (odległość do rafy wynosi około 12 km).

Погружение

Rafa bananowa jest obszarem chronionym, a główną zasadą jej wizyty jest zbieranie i stosowanie odpowiednich muszli, glonów, koralowców niemożliwych, ponieważ nałożono na nią grzywnę w wysokości 500 USD. Jednak obserwowanie i cieszenie się pięknem podwodnego świata Oceanu Indyjskiego może być nieograniczone.

Кораллы бананового рифа

Jak się tam dostać?

Do rafy bananowej można pływać tylko łodzią lub łodzią motorową przez 25 minut. Koszt zależy od ośrodka, w którym mieszkasz. Jest jeszcze jedna opcja - skontaktuj się z klubem nurkowym, wypożyczyć tam sprzęt, a grupa nurków zostanie dostarczona bezpośrednio na rafę bananową.

На катере до рифа с ветерком