Dieta w zapaleniu żołądka i jelit uważana jest za jeden z ważnych składników złożonego leczenia choroby. Aby choroba przebiegała łagodniej i aby uniknąć negatywnych konsekwencji, ważne jest, aby pacjent przylgnął do specjalnej diety, która wraz z innymi metodami leczenia w kompleksie pozwala na całkowite wyleczenie.

Jedzenie z chorobą żołądka i jelit

Pacjent, u którego zdiagnozowano chorobę, musi zrozumieć, że droga do zdrowienia jest bardziej zależna od niego. Odżywianie w przypadku przewlekłego zapalenia żołądka i jelit powinno odbywać się na czas i regularnie - co najmniej 6 razy dziennie, najlepiej w tym samym czasie. Pacjent musi przygotować codzienne menu, aby podczas wszystkich sześciu posiłków uzyskać maksymalną ilość witamin i składników odżywczych. To nie tylko pozwala walczyć z chorobą, ale także pomaga utrzymać zadowalający stan zdrowia.

Czego nie można zjeść z zapaleniem żołądka i jelit?

Podczas leczenia pokarm nie powinien podrażniać ścian śluzówki swoją stałą konsystencją, składem lub wysoką temperaturą. Niedozwolona żywność z zapaleniem żołądka i jelit to te, które stymulują i promują produkcję soku żołądkowego:

 • smażone jedzenie;
 • pieczenie;
 • papierosy i alkohol;
 • ostre i pikantne przyprawy;
 • buliony (ryby i mięso);
 • majonez i różne sosy;
 • kawa;
 • soda;
 • wędzona żywność;
 • niektóre warzywa (szpinak, rzodkiew, ogórek, cebula, szczaw).
dieta z gastroduodenitis2

Co możesz jeść z przewlekłym zapaleniem żołądka i jelit?

Surową zasadą, którą musi przestrzegać pacjent, który ma problemy z trawieniem, jest dieta z zapaleniem żołądka i dwunastnicy. Jedzenie wzrasta do 6 razy dziennie z powodu braku wydzielania śluzu i nadmiernego wydzielania. Odżywianie, które występuje w ten sposób, pomaga obniżyć poziom kwasowości w organizmie i chronić tkliwość śluzową przed pojawieniem się i dalszym rozwojem owrzodzeń. Jedzenie nie powinno być zbyt gorące, dlatego zaleca się jedzenie w temperaturze pokojowej.

Ważne jest również, jakie produkty można spożywać w przypadku zapalenia żołądka i dwunastnicy. W menu muszą znajdować się pierwsze potrawy na bulionie z kurczaka, które w razie potrzeby można dodać do pieczarek. Musisz pamiętać o jajach, owocach, warzywach, produktach mlecznych i zbożach. Niektórzy dietetycy zalecają jedzenie małej ilości szynki lub chudego, niskotłuszczowego mięsa.

Dieta z przewlekłym zapaleniem żołądka i dwunastnicy

Przez terpiey rozumie się nie tylko pełnoprawne leczenie gastroduodenitis, ale także dodatkowe leczenie dróg żółciowych i wątroby. Często osoby z rozpoznaną chorobą są przepisywane dieta numer 5 . Dieta 5 z zapaleniem żołądka i jelit jest konieczna do ustabilizowania i normalizacji pracy przewodu żółciowego i wątroby. Oznacza to znaczną redukcję trudnych do rozpuszczenia tłuszczów oraz użycie wystarczającej ilości węglowodanów i białek.

 1. Ta dieta nie obejmuje wołowiny, wieprzowiny, kaczych piskląt ani jagnięciny w diecie.
 2. Nie można jeść oleju, tłuszczu, kiełbasek, solonych ryb, konserw i podrobów.
 3. W ramach zakazu i produktów piekarniczych (ciasta, bułki i pufy).
 4. Dozwolone jest dodawanie miodu, marmolady, galaretki i kompotu do diety.

Dieta z erozyjne zapalenie żołądka i jelit - menu

Jeśli weźmiemy pod uwagę to, co jest erozyjne zapalenie żołądka i jelit charakteryzuje się obecnością erozji na ścianach dwunastnicy i żołądka, dlatego należy przestrzegać diety, która pomoże wyeliminować wpływ produktów na błonę śluzową. Dieta z erozyjnym zapaleniem żołądka i dwunastnicy nasyca organizm substancjami odżywczymi, zmniejsza podrażnienia i przyspiesza trawienie pokarmu. Dozwolone:

 • używać śmietany, jogurtu, twarogu, omletów, zup i płatków zbożowych;
 • w diecie chudego mięsa lub ryb (na parze).

Odżywianie dla gastroduodenitis - przepisy kulinarne

Monotonia i monotonia dań szybko się nudzą, a to może spowodować odmowę dalszego przestrzegania diety. Odżywianie z zaostrzeniem zapalenia żołądka i jelit można próbować urozmaicić, dodając nowe potrawy. Wielu narzeka, że ​​w ich menu jest zbyt mało słodyczy, ale ten problem można skorygować, na przykład przygotowując przydatny deser z truskawek i twarożku. Do jego przygotowania dozwolone jest stosowanie innych owoców, które nie są zabronione w tej chorobie.

dieta z gastroduodenitis

Truskawka z twarogiem

Składniki:

 • pół kilo twarogu;
 • 300 g truskawek;
 • 1 łyżka. mleko;
 • Wanilina i cukier - do smaku.

Przygotowanie:

 1. Zmieszaj twarożek z cukrem, a następnie wlej mleko.
 2. Powstała mieszanka do ubijania, dodać wanilinę i kawałki truskawek.