Bliźnięta są podwójną radością dla mamy. Jednak ciąża z bliźniętami może mieć wiele cech, a nawet powikłań, a wiele z jej przebiegu zależy od tego, czy bliźnięta będą wynikiem oddzielenia jednej zygoty w drugim tygodniu ciąży, czy będzie to dotyczyło zapłodnienia dwóch niezależnych jaj lub wczesnej separacji.

Rodzaje bliźniaków

Bliźnięta mają cztery główne typy, które mogą powstać w wyniku dwóch wariantów poczęcia. Pierwsza wersja koncepcji, która ma jeden podtyp, to zapłodnienie dwóch jaj w tym samym czasie. W rezultacie rodzą się dwujajowe bliźnięta biochemiczne, które mają osobne kosmówki i oddzielne omniny (znajdują się w różnych łożyskach i różnych torbieniach owodni). Takie dzieci mogą mieć różną płeć, a nawet inny wygląd.

Ponadto istnieje inna wersja koncepcji. W organizmie matki dojrzewa tylko jedno jajo, które jest zapładniane przez jeden plemnik, ale w wyniku podziału tworzy natychmiast dwa pełnoprawne jaja. W zależności od dnia, w którym nastąpi rozdzielenie, powstanie jeden z trzech rodzajów bliźniaków. Mogą mieć oddzielne kosmówki i omienie, ale tylko wtedy, gdy rozdzielenie nastąpiło dosłownie w ciągu pierwszych 48-72 godzin po zapłodnieniu. Jeśli później pojawią się poczęcie, mogą mieć wspólną kosmonautę i osobne omniony lub wspólną kosmos i wspólną rzecz. W dwóch ostatnich przypadkach bliźnięta nazywane są nadal identyczne, z pewnością będą tej samej płci i będą przypominały się jak dwie krople wody, nie tylko na zewnątrz, ale także z zestawem chromosomów.

Bihorial bliźnięta

Eksperci są zdania, że ​​najbardziej preferowanym scenariuszem są bliźnięta biamniotyczne dla zdrowia matki, a także bliźniaczki. Częstotliwość zajmuje około 25-30% całkowitej liczby bliźniąt. Maluchy rozwijają się oddzielnie od siebie, jedzą z oddzielnego łożyska, a zatem są lepiej zaopatrzone we wszystko, co niezbędne do wzrostu i rozwoju. Bliźniaki te zazwyczaj mają niewielką różnicę w masie i rodzą się niemal w pełnym wymiarze. Są mniej podatne na wady rozwojowe i mniej problemów podczas ciąży.

Ponadto taka ciąża ma minimalne ryzyko powikłań dla matki. W niektórych przypadkach, jeśli oboje dzieci leżą prawidłowo, specjaliści mogą pozwolić matce rodzić samodzielnie, czasami zdarza się, że dzieci rodzą się nawet z różnicą kilku dni. Oczywiście dwoje dzieci dla mamy to duże obciążenie, ale także wielkie szczęście. Z reguły narodziny bliźniąt Dichorial jest dziedziczony, więc jeśli matka z rodziny ma już bliźnięta, wówczas zwiększa się prawdopodobieństwo, że nosi bliźnięta dwukołowe. Bliźnięta jednoosobowe mogą pojawiać się w dowolnych rodzinach i zależy tylko od postępu procesu separacji niemowląt. Inne czynniki o takiej roli praktycznie nie grają.

Możliwe jest ustalenie, która matka ma bliźniaki dwurzędowe lub jednobarwne w specjalnym badaniu, na przykład podczas biopsji kosmówki lub amniocenteza . Na zwykłym USG, dowiedz się, to pytanie rodzaje bliźniaków Jest to możliwe tylko dzięki obecności nowoczesnego, precyzyjnego sprzętu i wspaniałemu doświadczeniu specjalisty. Z reguły sytuacja ustępuje po porodzie, gdy rodzi się łożysko i staje się jasne, jak powstały bliźnięta.

Dziś eksperci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że są bliźnięta, mogą określić na podstawie ultradźwięków ekspertów, które matki mają podwójne lub pojedyncze łożysko, a także powiedzieć, jak rozwijają się dzieci i czy mają jakiekolwiek problemy z rozwojem. Jeśli to konieczne, mamie można przypisać specjalne leki wspomagające, które pomogą jej nieść obydwoje dzieci.