Kilka lat temu, używając słów "uzależnienie od jedzenia", śmialiśmy się tylko. Uzależnienie od jedzenia to nie tylko pragnienie produktu, w mózgu osoby uzależnionej, procesy podobne do narkotyków lub uzależnienie od alkoholu . Tacy ludzie potrzebują zarówno prewencji, jak i pomocy ze strony psychologa.

Uzależnienie od żywności - psychologia

Kiedy pokarm dociera do organizmu, poziom serotoniny - hormon szczęścia wzrasta, poprawia się samopoczucie, stres zdaje się zanikać. Ale zastąpienie problemu nie jest rozwiązaniem, a znowu strach - jedzenie - tymczasowy spokój - powstaje błędne koło, bardzo trudno jest z niego wyjść. Istnieje więc psychologiczne uzależnienie od jedzenia. Przyjemność można uzyskać od wielu rzeczy - uprawiania sportu, słuchania muzyki, ale zawsze mamy czas, ponieważ jedzenie - to szybkie i łatwe.

Uzależnienie żywieniowe - przyczyny

Najczęstsze przyczyny uzależnienia od żywności:

 1. Niektóre pochodzą z dzieciństwa, pamiętaj, że dla sukcesu w szkole lub dobrego zachowania dziecko zawsze kupowało słodycze?
 2. Ludzie pozostający na utrzymaniu są często notoryczni, niezadowoleni ze swojej kariery zawodowej.
 3. Doświadczanie głębokich przeżyć emocjonalnych.
 4. Zepsuta postać jest wynikiem niekontrolowanego wchłaniania pokarmu, stąd negatywny stosunek do wyglądu, obojętność wobec samego siebie.
 5. Ciągłe poczucie winy. Człowiek zdaje sobie sprawę, że je zbyt dużo, obwinia się za słabą wolę, jest zdenerwowany i znowu zaczyna działać błędny schemat.

Wymień długi czas, ale źródłem jest jedno - niezadowolenie z siebie i swojego życia. Istnieją również społeczne przyczyny uzależnienia od żywności. Są to liczne święta, rodzinne święta, tradycje "chodzenia na wieś" z ogromnymi koszami żywności. Od dzieciństwa tworzymy niewłaściwe zachowania żywieniowe, a liczne stresy tylko go wzmacniają.

psychologia uzależnienia od żywności

Uzależnienie od żywności - znaki

Z pewnych względów można zrozumieć, że dana osoba jest uzależniona od żywności:

 1. Głęboko uzależniony może "wymyślić" problem dla siebie, z przyjemnością przewidując jej decyzję.
 2. Osoba jest bardzo zaniepokojona dostawami żywności - wszystko jest w lodówce.
 3. U osób uzależnionych od żywności wraz z uczuciem głodu wzrasta panika i niepokój.
 4. Osoba chora, zapominając o zakupie produktu, jest gotowa do ścigania go w dowolnym miejscu i czasie.
 5. Budzi się w nocy do jedzenia.
 6. Nawet zdając sobie sprawę, że jest chory (otyłość, cukrzyca) - osoba nie może przestać jeść swoich ulubionych potraw.
 7. Niechęć do dzielenia się z kimś żywnością.

Przyjmowanie żywności z nie odżywczym celem to podstawowa koncepcja uzależnienie od żywności . Głębokie uzależnienie od żywności prowadzi do tego, że zwykle ilość żywności nie jest zadowalająca, trzeba stale zwiększać porcje. Radość przynosi proces jedzenia, a to, co włożyć do ust, staje się takie samo. Rzadkie próby przestawienia się na zdrową żywność lub odżywianie skutkują awariami, a co za tym idzie kolejną awarią.

Jak pokonać uzależnienie od jedzenia?

Po pierwsze, i co najważniejsze, co trzeba zrobić, aby zrozumieć, jak nie polegać na jedzeniu - przyznać to sobie. Bez świadomości choroby pozbywanie się uzależnienia od żywności jest bezużyteczne. Zdając sobie sprawę, że uzależnienie doprowadziło do poważnych komplikacji, możesz spróbować pozbyć się uzależnienia niezależnie. Szczerze mówiąc, to jest w mocy bardzo niewielu, ale dlaczego nie spróbować. Policz, ile pieniędzy można zaoszczędzić na żywności i zacznij oszczędzać na rejs dookoła świata!

 1. Zmotywuj się! Pomyśl o powodzie, dla którego musisz pozbyć się złego nawyku - czy masz dzieci? Twój przykład może być dla nich zaraźliwy.
 2. Odwróć uwagę od jedzenia . Uprawiaj sport, tańcz, chodź, chodź do teatrów, uprawiaj kwiaty. Nic, po prostu nie jedz!
 3. Nie przechowuj żywności , trzymaj jabłko, marchewkę lub szklankę jogurtu.
 4. Wyrzuć z domu wszystkie drażniące - bułki, chipsy, coś, czego nie możesz spokojnie oglądać.

Psychoterapia uzależnienia od żywności

Ponieważ przyczyny uzależnienia od żywności, głównie psychologiczne, pomagają także psychologom w tej trudnej walce, oferowanie skutecznych sposobów radzenia sobie z uzależnieniem od żywności.

 1. Rozpocznij "dziennik jedzenia", w którym opisujesz wszystkie posiłki i upewnij się, że wyjaśniasz swoje emocjonalne pochodzenie. Pomoże to zrozumieć związek między przejadaniem się a nastrojem.
 2. Zapomnij o urazie, przebacz sobie i innym, zrozum, że ty, a oni są zwykłymi ludźmi, a ludzie mogą popełniać błędy;
 3. Podnieś samoocenę. To bardzo trudne. Aby to zrobić, utwórz pamiętnik osiągnięć i zapisz tam swoje małe "exploity".
 4. Najważniejszym i motywującym czynnikiem zdrowienia jest twoja paląca pragnienie odzyskania równowagi, dostrojenia się do pozytywów, a eksperci pomogą ci w tej trudnej sprawie.

Postaraj się znaleźć ludzi o podobnych poglądach, łatwiej będzie rozwiązać problem i nie będziesz musiał ponownie "chwytać" samotności. Co najważniejsze, musisz poradzić sobie ze swoimi doświadczeniami, nauczyć się radzić sobie z lękiem innymi metodami, znaleźć nowe sposoby uzyskiwania przyjemności. Razem ze specjalistami możesz opuścić błędne koło i zacząć żyć pełnią życia.

Niektóre z powodzeniem stosują kodowanie z uzależnienia od żywności. Niestety, podobnie jak wiele innych, problem ten zaczyna się w głowie, a głowa powinna być leczona. Przepis na to, jak się zatrzymać w zależności od jedzenia, to korekta zachowań żywieniowych, eliminacja problemów psychologicznych, więc pomoc specjalisty w tym przypadku jest konieczna, zwłaszcza gdy osiągnie się punkt bez powrotu.

zależność odżywcza od przyczyny

Tabletki z uzależnienia od żywności

Razem z psychoterapią możesz stosować suplementy diety i leki. Te fundusze z reguły zmniejszyć apetyt i przyspieszyć metabolizm. Może dawać wyniki, ale ryzyko związane z takim leczeniem nie jest małe. Ponadto, po wycofaniu leku, waga znowu zaczyna rosnąć, jeśli nie usunąć psychologicznego źródła problemu.

Wśród leków, które zmniejszają apetyt można zauważyć:

 1. Sibutramina . Anorectic, który jest nadal dostępny w wielu krajach, ale jest niebezpieczny, ponieważ ma wiele skutków ubocznych.
 2. Fluoksetyna . Lek przeciwdepresyjny (lek psychotropowy), który zmniejsza apetyt.
 3. Mazindol . Działa w centrum nasycenia, tłumiąc głód. Minusem leku jest szybkie uzależnienie.