Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że cierpimy na objawy niewydolności oddechowej podczas snu. Osoba w trakcie takiego ataku nawet się nie budzi, więc często dowiaduje się o problemie tylko od krewnych. Przyczyny wstrzymania oddechu we śnie mogą być różne, ale nigdy nie można ich zignorować!

Co powoduje wstrzymanie oddechu podczas snu?

Przyczyny wstrzymania oddechu we śnie u dorosłych można podzielić na dwa typy:

  • centralny.
  • przeszkadzający.

W pierwszym przypadku mówimy o naruszeniach układu nerwowego lub chorobach sercowo-naczyniowych, dzięki czemu mózg przestaje wysyłać sygnały o redukcji mięśni oddechowych, a osoba stopniowo zaczyna doświadczać głodu tlenu. W drugim - o różnych czynnikach, które powodują zamknięcie strun głosowych podczas snu.

Jak oddech utrzymuje się we śnie?

U dzieci zatrzymanie oddechu może być spowodowane przez problemy z migdałkami lub migdałkami, u dorosłych, wstrzymanie oddechu we śnie nie zależy od tych czynników. Jednocześnie inne niekorzystne aspekty mają znaczenie:

  • palenie;
  • alkoholizm;
  • choroby sercowo-naczyniowe;
  • nadciśnienie ;
  • nadwaga.

Ostatni z tych czynników jest najciekawszy. Otyłość prowadzi do zwiększonej presji na struny głosowe, ich mięśnie stopniowo słabną. W rezultacie, gdy mięśnie rozluźniają się podczas snu, tłuszczowa masa kompresuje drogi oddechowe i osoba przestaje oddychać.

Zatrzymanie oddychania trwa 10-40 sekund, po czym mózg, doświadczając niedotlenienia, daje sygnał odpowiedzi na wezwanie. Śpiący bierze głęboki oddech, wypełnia płuca powietrzem i oddycha normalnie przez kolejne pół godziny lub godzinę, aż struny głosowe ponownie się zamkną. Często pierwszemu oddechowi towarzyszy głośny gwizdek lub chrapanie , z której osoba czasami się budzi.

Jeśli nie widzisz lekarza, możesz doświadczyć efektów ubocznych, takich jak uczucie ciągłego zmęczenia, zmniejszenie aktywności umysłowej i inne.