Antybiotyki o szerokim spektrum działania, w tym Unidox Solutab, są stosowane w leczeniu prawie wszystkich chorób zapalnych wywołanych przez przez bakterie . Lek ten jest uważany za jeden z najskuteczniejszych, ale często próbuje go zastąpić ze względu na stosunkowo wysokie koszty. Nie ma zbyt wielu leków, które można by kupić zamiast Unidox Solutab - analogi mają więcej skutków ubocznych i są hepatotoksyczne.

Co może zastąpić Unidox Solutab?

Głównym składnikiem aktywnym tych tabletek jest monohydrat doksycykliny. Jego stężenie w jednej kapsułce wynosi 100 mg. Zgodnie z tymi wskaźnikami opracowano listę, w jaki sposób wymienić Unidox Solutab. Następujące preparaty całkowicie pokrywają się z kompozycją i formą uwolnienia:

 • Vibramicin D;
 • Doxa-M

Jak widać, absolutnie nie ma podobnych leków. Wynika to z aktywnego składnika rozważanego antybiotyku. Podstawą Unidox Solutab jest doksycyklina w postaci monohydratu, który powstaje w wyniku długiego i złożonego procesu oczyszczania tego związku chemicznego. Do jego produkcji potrzebny jest nowoczesny i drogi sprzęt, nie zainstalowany we wszystkich fabrykach farmaceutycznych.

Krajowe odpowiedniki tabletek Unidox są również oparte na doksycyklinie, ale innego rodzaju, najczęściej - gyclate. Wśród nich warto zwrócić uwagę na następujące leki:

 • Bassado;
 • Vidoktsin;
 • Doksal;
 • Doksilan;
 • Dovicin;
 • Doxybene;
 • Tetracyklina;
 • Tigacil (tylko w proszku do sporządzania roztworu do infuzji dożylnej).

Doksycyklina jest również jednym z najtańszych i poszukiwanych analogów leków. Jest on również oparty na hyclacie substancji czynnej w stężeniu 100 mg.

Doksycyklina jako analogowy Solutab Unidox

Uważa się, że te leki nie różnią się, z wyjątkiem kosztów, które wiele kobiet często kupuje Doksycyklina zamiast wskazanego Unidox. To stwierdzenie jest błędne z kilku powodów:

 1. Doksycyklina została opracowana na bazie chlorowodorku (chlorowodorku), a Unidox Solutab opracowano na bazie monohydratu. Pomimo tego samego stężenia substancji czynnej, jest inaczej wchłaniany przez organizm. Zatem biodostępność doksycykliny wynosi tylko 50-55%. Ten sam indeks Unidox - 90-95%.
 2. Doksycyklina jest dostępna zarówno w postaci kapsułek, jak i zastrzyków, a Unidox Solutab jest sprzedawany w postaci tabletek i zawiesin. Te postacie dawkowania są znacznie bardziej dogodne, zwłaszcza jeśli to konieczne, rozpuszczają lek w wodzie.
 3. Tabletki leku, o którym mowa, rozpuszczają się i wchłaniają w jelicie. Kapsułki doksycykliny zaczynają działać w żołądku, który jest obarczony nie tylko komplikacjami dla układu trawiennego w postaci skurczów i bólu, jak wymienić unidox solutab ale także prowadzi do znacznych strat aktywnego składnika.
 4. Stosowaniu doksycykliny często towarzyszą efekty uboczne, takie jak żółknięcie szkliwa zębów. Instrukcje dla Unidox Solutab również wskazują na możliwość tego efektu, ale takie przypadki są niezwykle rzadkie.
 5. Unidox jest oryginalnym lekiem antybiotycznym, który przechodzi przez kilka etapów gruntownego czyszczenia i dlatego jest tak bezpieczny, jak to tylko możliwe. Doksycyklina jest syntetycznym analogiem (seria tetracyklin), w odniesieniu do skuteczności której nie ma tak wielu badań klinicznych.

Tak więc, wybierając substytut antybiotyku Unidox Solutab, ważne jest, aby zwrócić uwagę nie tylko na skład leku, ale także na formę substancji czynnej, liczbę skutków ubocznych.