Doksycyklina odnosi się do antybiotyków z grupy tetracyklin, co sprawia, że ​​zakres jej stosowania jest niezwykle szeroki. Lek jest szybki i praktycznie nie uszkadza organizmu. Doksycyklina i jej wskazania do stosowania w ostatnich czasach stale na przesłuchanie. Faktem jest, że wielu lekarzy uważa ten antybiotyk za przestarzały i nieefektywny, ale jednocześnie amerykańscy naukowcy uważają, że należy go stosować w leczeniu 90% różnych chorób zakaźnych. Kto ma rację? Spróbujmy się dowiedzieć.

W jakim celu stosuje się doksycyklinę?

Aktywne stosowanie Doksycykliny było praktykowane na całym świecie od 50 lat, więc istnieją sugestie, że mikroorganizmy są odporne na ten antybiotyk. A jednak lekarze nadal przepisują go swoim pacjentom, ponieważ potencjalne zagrożenie dla zdrowia leku jest minimalne, a zdolność do walki z różnymi infekcjami jest bardzo wysoka. Doksycyklina ma następujące wskazania:

 • zakażenie staphylococcus, streptococcus;
 • Bacillus czerwonkowy;
 • salmonelloza;
 • rzeżączka;
 • kiła;
 • infekcja mykoplazmą, która spowodowała choroby układu moczowo-płciowego;
 • dur brzuszny ;
 • chlamydia;
 • ureaplasmosis.

Doksycyklina z ureaplasma

Ureaplasma - bakterie chorobotwórcze, które żyją w cewce moczowej i przewodach moczowych, często rozprzestrzeniają się w narządach układu rozrodczego. Zakażenie występuje seksualnie, więc jeśli znajdziesz komórki ureaplasma od jednego partnera, leczenie powinno iść w obie. Doksycyklina w ureaplasmozie działa w następujący sposób:

 1. Wnika do krwi i rozprzestrzenia się przez ciało przez 30-40 minut.
 2. Po dotarciu do strefy zakażonej penetruje ona błonę międzykomórkową do komórki moczowodu i blokuje wchodzenie substancji odżywczych do mikroorganizmu.
 3. W rezultacie komórki zakaźne umierają w ciągu kilku godzin.

Leczenie ureaplasmosis może trwać od 7 do 10 dni, ponieważ fizyczne możliwości organizmu nie pozwalają za jednym razem wziąć antybiotyku, który może zabić wszystkie komórki ureaplasma na raz. Zazwyczaj dorośli są przepisywane 100 mg leku raz dziennie, w ciężkich przypadkach, dawka może zostać zwiększona do 200 mg.

Czy mogę wziąć doksycyklinę na trądzik?

W wielu krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych stosunek do antybiotyków jest dość prosty, lekarze przepisują je nawet w przypadkach, gdy można ich uniknąć. To jest logika: do tej pory leki te zostały ulepszone do tego stopnia, że ​​zostały całkowicie wyeliminowane z organizmu. Cóż, całkiem możliwe jest przywrócenie odporności i normalnej mikroflory za pomocą innych leków - probiotyki kompleksy witaminowe, immunostymulanty. Z tego powodu doksycyklina jest często przepisywana za granicą w celu zwalczania trądziku.

Jak skuteczne jest to? Istnieją opinie przeciwne. Przede wszystkim o tym, jak wziąć Doksycyklinę z trądziku. Zachodni eksperci odważnie przepisują lek od 2 do 3 miesięcy. Nasi lekarze wolą nie przekraczać okresu 10-14 dni od zażywania antybiotyku. W pierwszym przypadku pozytywne Odczyty doksycykliny efekt jest bardziej trwały, w drugim zwrocie trądziku, gdy tylko pacjent przestaje przyjmować doksycyklinę. W końcu trądzik nie zawsze jest spowodowany infekcją w komórkach skóry, dlatego antybiotyk w tych przypadkach jest praktycznie bezużyteczny.

Niektórzy kosmetycy sugerują stosowanie Doksycykliny w leczeniu trądziku, nie tylko wewnętrznie, ale także zewnętrznie. W tym przypadku lek działa miejscowo i eliminuje zapalenie.

Jeśli nadal ryzykujesz przyjmowanie leku do środka, pamiętaj: ma wiele przeciwwskazań. Ponadto, Doxycycline znacznie zmniejsza działanie doustnych środków antykoncepcyjnych, ponieważ w czasie leczenia należy stosować inne metody ochrony przed nieplanowaną ciążą.