Oddychanie (oddychanie zewnętrzne) jest procesem dostarczanym przez układ oddechowy i jest wymianą gazu między ciałem a środowiskiem. Podczas oddychania organizm dostaje tlen potrzebny do procesów biologicznego utleniania, podczas którego powstaje duża ilość energii życiowej. A dwutlenek węgla powstały w tych procesach zostaje usunięty. Co dzieje się w ciele podczas trzymania oddechu, a jeśli wyrządza szkodę, to spróbujemy dojść do tego.

Fizjologia trzymania oddechu

Oddychanie jest jedną z niewielu zdolności organizmu, który jest kontrolowany, świadomie lub nieświadomie. Oznacza to, że jest to działanie odruchowe, ale może być świadomie kontrolowane.

Podczas normalnego oddychania ośrodek mózgowy wdechowy wysyła impulsy do mięśni klatki piersiowej i przepony, powodując ich skurcz. W rezultacie powietrze dostaje się do płuc.

Kiedy wstrzymujesz oddech, dwutlenek węgla, który nie może przejść przez płuca, gromadzi się we krwi. Tlen zaczyna być aktywnie konsumowany przez tkanki, rozwija się postępująca hipoksja (niska zawartość tlenu we krwi). Zwykły człowiek jest w stanie wstrzymać oddech przez 30 do 70 sekund, a następnie mózg zmusza go do oddychania. Ponadto, jeśli z jakiegoś powodu dostarczanie tlenu jest ograniczone (na przykład w górach), wtedy za pomocą specjalnych receptorów, które reagują na spadek tlenu i wzrost dwutlenku węgla we krwi, mózg odbiera sygnał i zwiększa intensywność oddychania. To samo dzieje się z aktywnym wysiłkiem fizycznym. Tak działa nieświadoma, automatyczna regulacja oddychania.

Podczas rozmowy, jedzenia, kaszlu zdarzają się sporadyczne wstrzymywanie oddechu podczas wdechu lub wydechu - bezdech. Nieprzytomny zatrzymanie oddechu przez ponad 10 sekund może regularnie występować u niektórych osób w nocy (zespół bezdechu sennego).

Możesz nauczyć się wstrzymywać oddech przez bardzo długi czas, wykonując specjalne ćwiczenia oddechowe i ćwicząc świadome ćwiczenia oddechowe (na przykład w jodze lub podczas ćwiczeń z nurkowaniem swobodnym). Nurkowie wstrzymują oddech przez około 3-4 minuty i ćwiczą jogę przez 30 minut lub dłużej.

Wstrząs szkodliwy utrzymuje się we śnie

Jak wspomniano powyżej, wstrzymanie oddechu w nocy podczas snu to mimowolny bezdech senny. Jego średni czas trwania wynosi 20-30 sekund, ale czasami dochodzi do 2-3 minut. Objawem tej choroby jest chrapanie. Osoba cierpiąca na bezdech we śnie przestaje oddychać podczas snu, a następnie budzi się, aby odetchnąć. Może to trwać do 300 - 400 razy na dobę. Wynikiem tego jest zły sen, który prowadzi do bólów głowy, drażliwości, utraty pamięci i uwagi oraz innych negatywnych konsekwencji.

Przyczyny bezdechu sennego:

  • ośrodek oddechowy mózgu przez pewien czas przestaje dawać sygnały dla mięśni oddechowych;
  • przepływ powietrza nie może dotrzeć do płuc z powodu zwężenia światła dróg oddechowych (krtani, przewodów nosowych);
  • niektóre choroby somatyczne i nerwowe.

Oddychanie we śnie może być niebezpieczne, więc leczenie jest konieczne.

Oddech odnowy biologicznej

Według badań naukowych świadome oddychanie przynosi ogromne korzyści dla organizmu. Dowodem na to są osiągnięcia mistrzów jogi.

Ćwiczenia oddechowe mają efekt kierunkowy. trzymanie oddechu na układzie oddechowym, zwiększa jego rezerwy funkcjonalne i powoduje zmiany w różnych narządach i układach ciała. Osoba ma możliwość korzystania z tlenu w mniejszych ilościach, aby regulować stężenie dwutlenku węgla i tlenu w organizmie, aby stymulować wewnętrzne (komórkowe) oddychanie. Ale ta możliwość musi zostać rozwinięta. Pozwala to wzmocnić zdrowie fizyczne i psychiczne, przedłużyć życie. Wdychanie i trzymanie wydechu jest najważniejsze w ćwiczeniach oddechowych.

Ważne jest, aby właściwie wykonać technikę wstrzymywania oddechu dla bezpiecznej i udanej praktyki. Aby mieć pewność co do poprawności wykonania i osiągnięcia pozytywnych wyników, niezbędna jest pomoc wykwalifikowanego instruktora.