Aktywność naszego organizmu jest kontrolowana przez układ nerwowy, który składa się z centralnego (mózg i rdzeń kręgowy) i obwodowego (wszystkie inne nerwy rozciągające się z rdzenia kręgowego i mózgu). Oddzielnie odróżnić autonomiczny układ nerwowy, który jest odpowiedzialny za aktywność narządów wewnętrznych. Choroby, które mogą wpływać na układ nerwowy i przyczyny, które je wywołują, są bardzo zróżnicowane.

Choroby naczyniowe układu nerwowego

Zazwyczaj centralny układ nerwowy cierpi na takie choroby, ponieważ dopływ krwi do mózgu powoduje udary i niewydolność naczyń mózgowych, co czasami prowadzi do nieodwracalnych zmian w aktywności mózgu. Takie zmiany najczęściej występują na tle nadciśnienia, miażdżycy i innych chorób. Głównymi objawami zaburzeń krążenia w mózgu są nagłe bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia koordynacji, wrażliwość, nudności, wymioty, częściowy paraliż.

Choroby zakaźne układu nerwowego

Choroby te są powodowane przez różne wirusy, bakterie, grzyby, czasami - pasożyty, które są nosicielami infekcji. Najczęściej infekcja dotyka mózgu, a tym bardziej - kręgosłupa lub układu peryferyjnego. Wśród chorób tego typu najczęstsze wirusowe zapalenie mózgu. Objawy zmiany zakaźnej to zazwyczaj ból głowy, naruszenie wrażliwości, nudności, wymioty, objawiające się na tle wysokiej temperatury.

Wrodzone choroby układu nerwowego

Choroby dziedziczne można podzielić na chromosomalne (związane z uszkodzeniami na poziomie komórkowym) i genomiczne (spowodowane zmianami w genach - nosicielach dziedziczności). Jedną z najbardziej znanych dziedzicznych chorób jest zespół Downa. Również dziedziczne są niektóre formy demencji, zaburzenia w układzie hormonalnym i motorycznym. Zgodnie z wynikami licznych badań, wysunięto teorię, że czynniki dziedziczne mogą być również przyczyną niektórych przewlekłych postępujących zaburzeń układu nerwowego (takich jak stwardnienie rozsiane).

Choroby obwodowego układu nerwowego

Takie choroby są bardzo rozpowszechnione i każdy o nich słyszał. Jednak nie wszyscy wiedzą, że te lub inne problemy są związane z układem nerwowym, na przykład zapalenie korzonków nerwowych, zapalenie nerwu, zapalenie wielonerwowe, zapalenie pleksytów.

Zapalenie promieniowe jest najczęstszą chorobą obwodowego układu nerwowego i jest stanem zapalnym nerwów w miejscu ich odgałęzienia z rdzenia kręgowego. Może rozwijać się z osteochondrozą, infekcją, hipotermią lub urazem, zapalenie przełyku objawia się w postaci silnego bólu, najczęściej w okolicy lędźwiowej i czasowego unieruchomienia niektórych mięśni lub ich grup.

choroby obwodowego układu nerwowego

Choroby autonomicznego układu nerwowego

Choroby te zwykle rozwijają się na tle powszechnych infekcji, nowotworów, urazów i problemów z naczyniami krwionośnymi. Charakteryzują się cyklicznością i powszechnymi objawami, które mogą poważnie komplikować sformułowanie trafnej diagnozy. Gdy choroby autonomicznego układu nerwowego są często obserwowane skurcz naczyń, zawroty głowy, migrenę.

W celu uniknięcia lub zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia takiej choroby konieczne jest przede wszystkim zapobieganie i leczenie powiązanych chorób, które mogą prowadzić do naruszeń (kontrola ciśnienia krwi, diety itp.).