Terapia tańcem to specjalny rodzaj psychoterapii, w którym ruchy są wykorzystywane do rozwoju życia emocjonalnego, fizycznego, poznawczego lub społecznego jednostki. Przede wszystkim technika ta jest skierowana do osób, które doświadczają poważnego stresu emocjonalnego, poważnej choroby lub okresów obniżonej sprawności. Istnieją zarówno grupowe tańce i motoroterapia, jak i indywidualne. Pozwala to pomóc osobie kształtować umiejętności komunikacyjne, widzieć własny pozytywny wizerunek, a na koniec zyskać emocjonalny komfort. Zastanów się nad możliwościami terapii tańcem.

Terapia tańcem: ćwiczenia "Display"

Ta technika trwa 15 minut i ma na celu stworzenie empatii. Członkowie grupy muszą być podzieleni na pary - jeden z uczestników w parze będzie liderem, a drugi - niewolnikiem.

Zadanie jest bardzo proste: para powinna być zwrócona do siebie twarzą w twarz. Muzyka do terapii tanecznej jest włączona, a prezenter zaczyna wykonywać powolne ruchy, pod typem tańca, wszystkimi częściami ciała - rękami, nogami, tułowiem i głową. Podczas ruchu ważne jest, aby zwracać uwagę na własne uczucia i uczucia, a jednocześnie nie zerwać kontaktu wzrokowego z partnerem.

W tym samym czasie, niewolnik zaczyna powtarzać każdy z ruchów partnera, jak lustro: jeśli przywódca wyciąga prawą rękę, to niewolnik - jego lewy. Ważne jest, aby ten uczestnik trzymał swoje myśli puste, nie myślał o niczym i nie czuł się jak prowadzą cię własne myśli Po pięciu minutach partnerzy powinni zmienić role i spróbować swoich sił w nowej roli.

Terapia tańcem: ćwiczenie "Zwierzęta"

Ta technika trwa około 30 minut i ma na celu twórcze wdrożenie poprzez grę fabularną.

Zadanie jest bardzo proste: każdy uczestnik wybiera dowolne zwierzę, ptaka lub gada i reinkarnuje się w nim przez 20 minut. To powinien być kompletny sposób: warto zapożyczać nawyki, kształt, głos, ruch. Nie możesz ogłosić swojego wyboru. Musisz się czołgać, skakać, latać - rób wszystko, co czyni wybraną postać. Możliwe jest także spontaniczne współdziałanie z innymi uczestnikami. Wyraź te boki swojej osobowości, które trudno wyrazić w zwykłym życiu, czy to strach, czy miłość. Przeanalizuj swój stan, pokaż go w ruchach i dźwiękach.

Po upływie 20 minut musisz podzielić się wrażeniami z grupą, przeanalizować nowy stan, w którym już wypuściłeś swoje obawy.

Technika terapii tańca: "Podążanie za przywódcą"

Do tego wydarzenia wystarcza grupa 4-5 osób - jeśli obecnych jest więcej osób, są one podzielone na grupy. Cała akcja potrwa około 30 minut.

Każda z grup 4-5 osób powinna być ustawiona w rzędzie, każda grupa powinna mieć swojego własnego lidera, stojącego przed grupą. Prowadzący musi wykonywać ruchy taneczne o najbardziej niezwykłej naturze i jednocześnie poruszać się w dowolnym kierunku, a reszta grupy musi iść naprzód razem z nim, kopiując go. Po kilku minutach lider podnosi się na końcu węża, a ten, który za nim podąża, staje się liderem i musi wykonywać te same funkcje. Każdy musi wykonywać własne ruchy, funkcje. Wszyscy członkowie grupy powinni uczestniczyć co najmniej raz jako osoba ułatwiająca.

Terapia tańca: Lekcja "Taniec wolny"

Ta technika zajmie pół godziny. Nikt nie może być zmuszony do uczestnictwa, niech ci, którzy tego chcą, tańczą. Istota zadania jest prosta: grupa siedzi w kręgu, człowiek dochodzi do centrum i tańczy swobodnie, nie przestrzegając techniki, wyrażając siebie. Za kilka minut może usiąść i zaprosić kogoś do siebie. Ukończ tę terapię powinien być zbiorowy taniec. Zalecana jest wesoła, wesoła muzyka.