W życiu każdej osoby zdarzały się przypadki interakcji z ludźmi, którzy czasami mogliby zaskoczyć was swoimi własnymi, na przykład, poświęcenie, aby sprawdzić pracę wykonaną wiele razy lub wielokrotnie, aby sprawdzić każdy szczegół w urządzeniach domowych po opuszczeniu domu. Tacy ludzie mają charakter pedantyczny, ale dla wszystkich jest on wyrażany w różnym stopniu.

Rozważmy pojęcia, czym jest pedanteria, jakie są powody jego występowania i jakie są charakterystyczne osobowości pedantyczne.

Tak więc pedanteria jest tendencją jednostki w szczegółach, a niekiedy skrupulatnie przestrzega odpowiednich praw, reguł, które zostały przyjęte samodzielnie przez tę osobę dla siebie. Jeśli chodzi o pedant, najważniejszą rzeczą jest być zadowolonym z siebie, swoimi działaniami, działaniami, aby być w harmonii z własnym wnętrzem, bez względu na fakt, że inni mogą ocenić jego zachowanie nieco dziwne.

Pedantia o umiarkowanym stopniu przejawienia jest zwykle uważana za właściwość pozytywną, a jej nadmierna manifestacja jest podstawową przyczyną różnych problemów, występowania sytuacji konfliktowych i nieporozumień w środowisku pedantycznym.

Czasami tacy ludzie próbują narzucić swoje nawyki innym, uznając ich punkt widzenia za jedyny właściwy. Obecność pedanterii w charakterze osoby wskazuje na brak harmonii danej osoby, brak elastyczności psychologicznej w niej Pedantry jest definicją głównej cechy charakteru ankasowego. Przeważnie osoby o takim charakterze występują w krajach Europy Północnej, w Niemczech, w stanach postsowieckich społeczeństw jest ich sporo.

Pojawienie się pedantycznych ludzi jest godne uwagi, a nawet w domu, pedant stara się wyglądać jak nic więcej. Często anancasty, osoby o zdecydowanej dokładności, są uzależnione od wszelkiego rodzaju zbierania. Tacy ludzie nie spieszą się z pośpiechem. Ważą zalety i wady. Są niezbędne w obszarach, w których niezbędne jest dokładne wypełnianie obowiązków, co oznacza, że ​​pedantry nie jest negatywną cechą charakteru.

Jego pozytywnymi przejawami są sumienność, staranne wykonanie jakiejkolwiek pracy, dokładność, która nie wymaga od innych kontroli pracy pedantycznej osoby. Nie są obeznani z pośpiesznym wykonywaniem ich pracy i rozluźnieniem. Nie zmieniają często miejsca pracy, cenią je, szanując kolektyw.

Diagnoza pedanterii

Jeśli wątpisz, czy ta własność jest nieodłączna, oferujemy ci mały test na pedanterię:

Musisz odpowiedzieć twierdząco lub negatywnie na poniższe pytania. Nie zastanawiaj się długo nad odpowiedziami.

 1. W pełnej kolejności trzymam pieniądze w portfelu.
 2. Z wielką chęcią zrobienia tego wymaga dużej odpowiedzialności.
 3. Ludzie nie są sobie nawzajem wymagający.
 4. Trudno nie zwracać uwagi na niedokładnie złożone buty, ubrania. Istnieje pragnienie, by wszystko naprawić.
 5. Robię wszystko ostrożnie iz należytą starannością.
 6. Trudno zasnąć, jeśli cały dzień myślisz o problemie.
 7. Każda rzecz musi znać swoje miejsce.
 8. Jeśli nie masz czasu, aby coś wykonać, możesz z łatwością wrócić do domu.
 9. Przed opuszczeniem domu zawsze sprawdzam, czy światła są wyłączone itp.
 10. Wlać napoje po brzegi.
 11. test pedantyczny
 12. Pojawiają się pomysły obsesyjne (na przykład klątwa w miejscu publicznym).
 13. Nie uważaj za konieczne zrobienie planu dnia.
 14. Jeśli zauważysz, że ktoś nie radzi sobie z czymś, chcesz go usunąć i zrobić to samemu.
 15. Jesteś rozproszony z problemów, gdy jesteś zajęty długimi pracami.

Tak więc, aby uzyskać odpowiedzi twierdzące na pytania 1, 3-7, 9-11, 13, 14, należy przyznać 1 punkt.

W przypadku negatywnego pytania 2, 8 i 12 należy również podać jeden punkt. Dodaj te dwie liczby. Suma punktów odzwierciedla poziom twojej pedanterii.

Poziom 0-4 - niski. 5-9 - średnia. 10-14 - wysoki stopień pedanterii.

Tak więc pedanteria nie zawsze jest negatywną cechą charakteru. Trzeba po prostu nie zginać patyka w wykonywaniu jakiegokolwiek zadania czy stosunku do innych.