zakażenie wirusem cytomegalii u dzieci Naukowcy zauważają, że każdego roku liczba nosicieli wirusa cytomegalii (CMP) stale rośnie. Jak niebezpieczna jest ta infekcja dla dzieci?

Infekcja CMF należy do rodziny herpeswirusów. Ta choroba zakaźna jest niebezpieczna ze względu na jej powikłania dla rozwijającego się organizmu. Szczególnym zagrożeniem dla zdrowia niemowląt jest wrodzona infekcja CMF.

Objawy zakażenia wirusem cytomegalii u dzieci

Dość często rodzice nie podejrzewają nawet, że dziecko zostało zainfekowane. Powodem jest to, że choroba u wszystkich dzieci jest inna i zależy od zdrowia dziecka. Czasami jest to całkowicie bezobjawowe.

W większości przypadków zakażenie CMF objawia się jako ARVI lub mononukleoza. Dziecko czuje się źle, wzrasta temperatura ciała, zwiększa się ból głowy i węzłów chłonnych.

Główną różnicą jest dłuższy przebieg choroby. Następnie objawy choroby stopniowo ustępują. Ale po zarażeniu infekcją CMF, dziecko na zawsze pozostaje jego nosicielem.

Wrodzone zakażenie wirusem cytomegalii u dzieci

Najbardziej niebezpieczny dla życia dziecka. Zwykle pojawia się w pierwszych dniach po urodzeniu. Infekcja CMF może prowadzić do wzrostu narządów wewnętrznych, takich jak wątroba i śledziona, a także do rozwoju żółtaczki lub wysypki na skórze. W niektórych przypadkach może pojawić się noworodek zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc.

Ale najbardziej niebezpieczne komplikacje czują się z czasem. Dzieci z wrodzoną infekcją CMF często pozostają w tyle lub cierpią na powikłania narządów słuchu i wzroku.

Dlatego dzieci z wrodzonym zakażeniem wirusem cytomegalii często potrzebują ciągłego intensywnego leczenia przez całe życie.

Jak chronić dziecko przed DIF?

Do dnia dzisiejszego mechanizm transmisji nie jest w pełni zrozumiały. A jednak zakażenie wirusem cytomegalii u dzieci ma pewne rozpoznane przyczyny infekcji. Przede wszystkim jest to niezgodność z zasadami higieny osobistej.

Większość naukowców twierdzi, że infekcja CMF jest przenoszona przez płyny biologiczne organizmu człowieka - ślina, mocz, kał itp. Ponadto infekcja CMF przenoszona jest przez mleko matki. Zasadniczo infekcja występuje we wczesnym wieku przedszkolnym - w przedszkolach i żłobkach - Naucz dziecko, aby przestrzegało podstawowych zasad - myj ręce i jedz tylko z naczyń.

Rozpoznanie zakażenia wirusem cytomegalii u dzieci

Przed przystąpieniem do leczenia należy ustalić dokładną diagnozę. Do wykrywania infekcji wykorzystywane są metody laboratoryjne: cytologia, test immunologiczny enzymatyczny, reakcja łańcuchowa polimerów itp.

Leczenie zakażenia wirusem cytomegalii u dzieci

Dzieci z zakażeniem CMF nie wymagają stałego leczenia. Ale rodzice powinni być świadomi, że w niekorzystnych warunkach infekcję można uaktywnić.

Może to wywołać ciężką chorobę lub osłabienie organizmu. Dlatego zadaniem rodziców jest przyczynianie się w każdy sposób do wzmocnienia układu odpornościowego dziecka. Nie pozwól na ciągłe przepracowanie dziecka. infekcja wirusem cytomegalii u dzieci Upewnij się, że dziecko w pełni odżyło i otrzymało wystarczającą ilość witamin i składników odżywczych.

Jeśli infekcja wirusem cytomegalii u dzieci jest aktywowana, wówczas przepisuje się leki przeciwwirusowe. Są one dość toksyczne dla rosnącego organizmu, dlatego uciekają się do tego środka w przypadkach skrajnej konieczności.

W zależności od stadium choroby leczenie można prowadzić zarówno w domu, jak iw szpitalu. Pomaga to nie wyleczyć ciała, ale zapobiega rozwojowi powikłań i doprowadza infekcję do stanu utajonego.