Narodziny dziecka to najważniejsze i radosne wydarzenie w życiu każdej kobiety. Cóż, czy to nie jest szczęście trzymać małego człowieka w ramionach, wychowywać go, dbać o niego, nauczyć go czołgać się i siedzieć, stać, chodzić i mówić. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci do roku są takie urocze i zabawne. Ale ten czas ma swoją wadę. Bezsenne noce, choroby dla dzieci, niekończące się pranie, pieluszki i ... pęknięcia w sutkach. Powody ich występowania i sposoby leczenia tej choroby zostaną omówione.

Powoduje pękanie sutków

Przed podjęciem decyzji, jak leczyć pęknięcia sutków, musisz dowiedzieć się, skąd pochodzą. Przyczyn może być wiele, za najczęstsze:

  1. Nieprawidłowy uchwyt smoczka podczas karmienia. Jest to najczęstsza przyczyna tego problemu u młodych niedoświadczonych matek. Zgodnie z zasadami, dziecko musi chwycić pierś tak, aby sutek spoczywał na jego podniebieniu. Następnie ruch szczęk, przyczyni się tylko do wycieku mleka, a jego dolna gąbka nie zrani delikatnej skóry otoczki i brodawki matki. Dowiedz się, jak prawidłowo włożyć pierś do ust dziecka, a podczas karmienia nie będzie żadnych pęknięć w sutkach.
  2. Niewłaściwa pozycja dziecka. Drugą bardzo częstą przyczyną pękania sutków matki karmiącej jest niewłaściwa pozycja dziecka w stosunku do piersi. Większość kobiet siedzi podczas karmienia, a niemowlę leży w brzuchu w ramionach. Kiedy dziecko jest pełne, odwraca głowę, a sutek nie ma czasu, by puścić. To jest przyczyną uszkodzenia tkanki. Cóż, albo sama matka odbiera dziecku klatkę piersiową, a on próbuje ją zatrzymać, wynik jest taki sam. Prawidłowe położenie, gdy dziecko jest zwrócone do brzucha matki, a jego głowa jest jak najbliżej klatki piersiowej. I kiedy siłą ciągnąc sutek, nie zapomnij umieścić czystego małego palca w kąciku ust. Wszystko, problem jest rozwiązany.
  3. Częste mycie piersi. Z jakiegoś powodu uważa się, że pierś powinna być myta tyle razy, ile jest karmień dziennie. Ale to nie jest poprawne. Przy tak częstych zabiegach higienicznych smar ochronny wydzielany przez specjalne gruczoły jest całkowicie zmyty ze skóry piersi. A jak mogą być pęknięcia? Myj swoje piersi dosyć raz dziennie, i nigdy więcej.
Leczenie

Wygląda jednak na to, że przestrzegano wszystkich zasad, ale skrzynia jest nadal w ranach i otarciach. Powstaje naturalne pytanie, co zrobić i jak leczyć pęknięcia sutków. Aby rozwiązać ten problem, istnieje wiele opcji. Wśród nich są maści farmaceutyczne i doskonałe receptury tradycyjnej medycyny. Najłatwiejszym sposobem na zmazanie pęknięć sutków jest własne mleko matki. Wyciśnij kilka kropli i pocieraj je o obolałe miejsca. Po 5-7 minutach mleko wchłonie się i zmięknie. W tym samym celu używa się rokitnika zwyczajnego i naturalnego masła. Także w leczeniu pęknięć w sutkach piersi takie środki ludowe, jak maseczki i okłady, są skuteczne. Oto niektóre z nich:

  1. Wymieszać równe części mąki z dzikiej róży i oleju roślinnego. Przez 3 godziny pozostaw mieszaninę w łaźni wodnej, mieszając od czasu do czasu. Następnie odcedź maść i wyciśnij osad. Posmarować pęknięcia i otarcia po każdym karmieniu. Ten przepis jest również dobry dla zapalenia jamy ustnej u dzieci.
  2. Трещины на сосках народные средства
  3. Wymieszać 1 część pączków osiki wbity w mąkę z 2 częściami smalcu wieprzowego lub tłuszczu drobiowego. Gotować mieszaninę na małym ogniu aż do całkowitego odwodnienia, mieszając od czasu do czasu. Następnie odcedź, ostudź i użyj, jak w recepturze 1.
  4. Zetnij jedno średnie jabłko na drobnej tarce, umieść powstałą kleik między dwiema warstwami gazy i po karmieniu, włóż ten kompres na klatkę piersiową. Powinno to trwać 1,5 - 2 godziny. Zmień 3-4 razy dziennie. Jeśli nie ma jabłek, użyj marchewki lub ziemniaków.

No cóż, w leczeniu głębokich i nie gojących się pęknięć w sutkach może pomóc tylko lekarz-mammolog.