Kuskus to produkt należący do tradycyjnej kuchni marokańskiej, skąd przyszedł do krajów Europy Zachodniej i Afryki Północnej, gdzie zyskał dużą popularność i dystrybucję. To zboże wytwarzane jest z mieszanki zbóż - pszenicy, jęczmienia, prosa i ryżu. Produkcja kuskus jest podobna do technologii produkcji makaronów, z tą różnicą, że ziarna tego produktu są bardzo małe. Przybliżona średnica jednej części kuskusu wynosi 1,2-1,5 mm.

Kuskus ma wysoką wartość odżywczą, ma bogaty skład witamin i składników mineralnych, szeroką gamę aminokwasów i innych składników przydatnych dla naszego organizmu. Jak każdy inny produkt spożywczy, kuskus ma swoją własną korzyść i szkodę.

Przydatne właściwości kuskus

Kuskus można wytwarzać wyłącznie z pszenicy durum lub innej kombinacji zbóż. Najczęściej na półkach sklepów jest pszenica, ale w wyspecjalizowanych sklepach można kupić mieszane rodzaje tego zboża. Przydatne właściwości kuskus są wyjaśnione przez szeroką listę składników odżywczych, które zawiera. Biochemiczny skład tego zboża obejmuje:

  1. Aminokwasy są materiałami budulcowymi wszystkich białkowych związków ludzkiego ciała, niektóre z nich (zwane istotnymi) nie są produkowane w ciele, ale można je spożywać tylko z jedzeniem. Kuskus zawiera leucynę, lizynę, walinę, glicynę, prolinę, argininę, asparaginian, kwas glutaminowy i inne niezbędne aminokwasy, które zapewniają tkankom niezbędne pożywienie.
  2. Witaminy, makro i mikroelementy - najważniejsze substancje dla procesów metabolicznych. Jako część kuskusu znajdują się witaminy z grupy B (B1, B3, B5), ryboflawina, pirydoksyna, kwas foliowy i pantotenowy, a także bogate spektrum minerałów - potasu, sodu, magnezu, fosforu, niklu, żelaza, manganu, cynku, miedzi.
  3. Kwasy tłuszczowe - substancje odpowiedzialne za funkcje energetyczne organizmu i uczestniczące w budowie błon komórkowych, ich wartość jest trudna do przeszacowania. Kuskus jest w stanie uzupełnić zapasy kwasów palmitynowych, tetradekanowych i oktadekonowych, co oznacza, że ​​może pobudzić regenerację i naprawę komórek, zawiesić związane z wiekiem zmiany w skórze i włosach.

Kaloryczna zawartość kuskusu wynosi 376 kcal w suchej postaci, w tym:

  • białka 12,8 g;
  • 0,6 g tłuszczu;
  • węglowodan 72,4 g

Co jest przydatnego kuskus dla ciała?

Regularne spożywanie żywności opartej na kuskusie pomaga uzupełnić zapasy witamin i minerały, zwiększają hemoglobinę we krwi z niedokrwistością, wzmacniają układ odpornościowy, wstrzymują proces starzenia się skóry i włosów, regenerują się podczas intensywnych treningów, różnicują dietę.

Kuskus jest przydatny w diecie, ponieważ jego podstawą jest węglowodan, jest idealny na śniadanie lub lunch, dostarczając organizmowi ważnych składników przez cały dzień. Przydatne składniki kuskus Jak często podczas diety wielu z nas odczuwa brak siły, zwiększone zmęczenie i zmniejszony ton, przy regularnym stosowaniu potraw z tego unikalnego zboża, można pozbyć się tych nieprzyjemnych towarzyszów żywieniowych. Ponadto, kuskus ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i ośrodkowy układ nerwowy, stabilizuje metabolizm wody i soli i poprawia procesy metaboliczne w organizmie, co bardzo sprzyja utracie wagi.

Korzyści z kuskusu są oczywiste i niewątpliwe, ale należy powiedzieć o środkach ostrożności związanych z jego stosowaniem u osób cierpiących na cukrzycę lub uczulonych na gluten z białek zbożowych.