Co zrobić, gdy kaszel nie ustępuje 2 tygodnie, zależy od wielu czynników, ale najważniejszą jest poprawność diagnozy. Zwykły kaszel spowodowany przeziębieniem lub grypą powinien ustąpić w ciągu 7-10 dni. Jeśli tak się nie stało, leczenie zostało wybrane niepoprawnie. Przyczyną tego jest często błędna diagnoza lub jej brak. W końcu, przyznać, nie wszyscy biegają do lekarza po pierwszym kichnięciu.

Dlaczego kaszel nie mija 2 tygodnie lub dłużej?

Fakt, że kaszel przez dwa tygodnie nie jest odpowiedzialny za błędy w leczeniu. Zwykle z przeziębieniem staramy się jak najszybciej obniżyć temperaturę i poradzić sobie z katarem i kaszlem. Ale przecież wszystkie te objawy nie są samą chorobą, ale reakcją organizmu na to! Charakter tych objawów jest całkiem logiczny: w temperaturze 37-38 stopni bakterie tracą zdolność rozmnażania się i ginięcia.

To samo dotyczy wirusów. Przy pomocy przeziębienia ludzkie ciało oczyszcza kanał nosowy, usuwając nowe bakterie z błony śluzowej, a kaszel służy do usuwania odpadów z patogennych drobnoustrojów i śluzu z dolnych dróg oddechowych. Dlatego, gdy suchy kaszel nie przechodzi przez 2 tygodnie, nie należy przyjmować leków przeciwkaszlowych, ale mukolitycznych. Przyczyniają się do rozcieńczenia flegmy i powodują, że kaszel jest wilgotny. Po usunięciu oskrzeli kaszel sam się zatrzyma, bez stosowania leków. Pozwoli to uniknąć poważnych powikłań, takich jak zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc .

Nie należy również zapominać, że picie z przeziębieniem powinno być obfite, w przeciwnym razie organizm nie będzie w stanie wytwarzać śluzu, usuwać toksyn i produktów przemiany materii. Nawiasem mówiąc, to nadmiernie suche powietrze w pomieszczeniu i brak płynów w organizmie w podwyższonych temperaturach zewnętrznych najczęściej powodują kaszel u dzieci. W ogóle nie może wiązać się z przeziębieniem, będącym reakcją wrażliwej błon śluzówki nosogardzieli na warunki klimatyczne.

Oprócz powszechnego przeziębienia i jego powikłań powodem, dla którego kaszel osoby dorosłej nie ustępuje przez 2 tygodnie, mogą być takie czynniki:

 • alergia;
 • palenie;
 • przewlekłe zapalenie oskrzeli ;
 • obecność łagodnych i złośliwych guzów w układzie oddechowym;
 • choroby sercowo-naczyniowe;
 • choroby neurologiczne;
 • uszkodzenie struktur płucnych.

Jak leczyć kaszel, jeśli nie mija 2 tygodnie?

Pierwszą rzeczą związaną z przewlekłym kaszlem jest skonsultowanie się z lekarzem. Dopiero po ujawnieniu prawdziwej przyczyny tego objawu możliwe będzie mówienie o leczeniu. Zrobić to samemu jest bardzo trudne: rozpoznanie gruźlicy płuc, zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc bez specjalnej manipulacji jest niemożliwe. Ponadto często przyczyną kaszlu może być alergia, reakcja na leki lub chemikalia. Od dawna zauważono, że wiele leków stosowanych w terapii chorób serca powoduje kaszel jako skutek uboczny. Przyczyną przedłużającego się kaszlu może być również osteochondroza lub skurcze mięśni szyi. Zdarzają się przypadki, gdy kaszel wywołuje nadmierne napięcie emocjonalne i stres. Zgadzam się, lepiej jest powierzyć diagnozę profesjonalistom.

kaszel 2 tygodnie nie mija

Jeśli jesteś pewien, że kaszel jest spowodowany przeziębieniem, możemy polecić takie sposoby walki z nim:

 • leżenie w łóżku i ciężkie picie;
 • czystość w pokoju, dobra wilgotność powietrza;
 • obniżona temperatura w pokoju pacjenta;
 • odpocząć;
 • w razie potrzeby stosować mieszaniny wykrztuśne, leki przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Kiedy te warunki są spełnione, organizmowi łatwiej jest samodzielnie poradzić sobie z infekcją bakteryjną i wirusową. Warto jednak pamiętać, że jest to możliwe tylko przy wystarczająco dobrej odporności.