W centrum miasta Rabat w kraju muzułmańskim Maroko stoi śnieżnobiały kościół Zmartwychwstania Pańskiego, zbudowany w 1932 roku. Pomyślna budowa tego kościoła zainspirowała wiernych prawosławnych do budowy parafii w innych krajach świata.

Historia świątyni

Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Rabacie jest jednym z trzech aktywnych kościołów prawosławnych znajdujących się na terenie Maroko i jeden z najstarszych na całym kontynencie afrykańskim. Decyzja o jego budowie została podjęta w latach dwudziestych ubiegłego wieku. W tym czasie terytorium Maroka podlegało francuskim i hiszpańskim protektoratom. Tutaj w poszukiwaniu pracy przybyli inżynierowie, wojskowi i właśnie robotnicy z całego świata, w tym z Francji, Jugosławii, Bułgarii i Rosji. W 1927 r. Na polecenie Metropolitan Evlogy Georgievsky przybył do Rabatu Hieromonk Varsonofy. To on otrzymał pozwolenie od władz francuskich na wykorzystanie pustego baraku jako parafii prawosławnej. Pieniądze na budowę zostały przekazane zarówno przez mieszkańców, jak i prawosławnych z całego świata.

W 1932 roku Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Rabacie, składający się z dzwonnicy i głównego pokoju, został oświetlony przez pracowników Kościoła Prawosławnego.

Działalność świątyni

W procesie wznoszenia Kościoła Zmartwychwstania Pańskiego w Rabacie postanowiono spędzić tu rosyjskie wieczory, spektakle teatralne i koncerty. Miejscowi chętnie uczestniczyli w przedstawieniach i pozostawiali darowizny. Szczególnie popularne były koncerty dla dzieci. Być może przemówienia dzieci były powodem szybkiego zbierania pieniędzy na budowę świątyni. Już w 1933 r. W Kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Rabacie zorganizowano Komitet Dobroczynności. Został stworzony w celu zbierania pieniędzy i rzeczy dla potrzebujących miejscowej ludności.

Udana praca Kościoła Zmartwychwstania Pańskiego w Rabacie była pretekstem do budowy parafii prawosławnych w innych marokańskich miastach:

  • Khuribga - Kościół Świętej Trójcy;
  • Casablanca - Katedra Wniebowzięcia;
  • Marrakesz - Kaplica św. Sergiusza.

Do 1943 r. W kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Rabacie i w kościele Świętej Trójcy w Khuribga codziennie odbywały się boskie nabożeństwa. Z biegiem czasu większość ortodoksyjnych wierzących zaczęła opuszczać Maroko, więc wiele prawosławnych parafii zostało zmuszonych do zamknięcia. To samo pamiętał Kościół Zmartwychwstania Chrystusa w Rabacie. Ale w latach 1980-2000 był duży napływ emigrantów z Rosji, więc Kościół nadal kontynuuje swoją pracę.

Przez prawie sto lat działalności w Kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Rabacie przeprowadzono odbudowę dwukrotnie - w latach 1960-1961 i 2010-2011. W trakcie ostatnich, moskiewscy malarze ikon dekorowali ściany kościoła freskami. W tym samym roku wykonano kamienny ikonostas i namalowano unikatowe ikony.

W ciągu ostatnich kilku lat fasada, kopuła i fundament zostały odnowione w Kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Rabacie. W 2015 roku świątynia została dobrze zainstalowana, nad którą pracowali specjaliści liniowej pracowni "Kavida".

Jak się tam dostać?

Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Rabacie znajduje się na placu Bab Tamesna naprzeciwko Eksperymentalnego Ogrodu Botanicznego. Ulica Al-Kebib i ulica Omar El Jadidi znajdują się tuż obok. Dojście do niego nie będzie trudne, wystarczy skorzystać z usług transport publiczny , taksówką lub po prostu chodzić.

Вид на церковь Воскресения Христова в РабатеЦентральная башня в Воскресенском храме
Реставрационные работы в Воскресенском храмеРоспись в Воскресенском Храме