Zbliża się bardzo ważny moment w życiu kota i jego właściciela - porodu. Cóż, jeśli nie doświadczyłeś tego po raz pierwszy i znasz wszystkie niuanse. Ale niektórzy ludzie spotykają się z tym po raz pierwszy, a potem kochanka przyszłej, puszystej matki będzie miała wiele pytań naraz. Spróbujmy odpowiedzieć na najważniejsze z nich, aby wyjaśnić sytuację.

Jak kot zaczyna pracować?

Przede wszystkim, jeśli planujesz mieć kota urodzonego w domu, przygotuj przytulne gniazdo dla swojego zwierzaka. W przeciwnym razie może to zrobić sama. Będzie nieprzyjemnie znaleźć dużą rodzinę kocich w swojej szafie lub na czystym łóżku. Pudełko o przybliżonych wymiarach 50x50x20 nadaje się do tego. Możesz zainstalować zdejmowaną pokrywę, aby zablokować to miejsce ze wszystkich stron. Kilka godzin przed tym ważnym wydarzeniem zwierzę zaczyna się martwić i unikać ludzi. Siara może zacząć wystawać na sutki i pojawia się wydzielina z pochwy.

Najpierw odlatują szaro-czerwone wody, a potem zaczynają się walki. Początkujący zawsze są zainteresowani pytaniem, jak długo narodził się kot. Zwykle wszystko powinno się zdarzyć za 24 godziny. Ale jeśli wydarzy się coś nieprzewidywalnego, a po wyczerpaniu się wody, minie sześć lub osiem godzin, a pierwszy kotek nigdy się nie pojawił, to powinieneś skontaktować się z weterynarzem. Jeśli przerwa po pojawieniu się pierwszego kotka i drugiego przekracza trzy do czterech godzin, konieczna będzie również pomoc medyka. Dzieje się to na zupełnie różne sposoby. U niektórych kotów przerwa między pojawieniem się jednego kociaka a drugim wynosi tylko dziesięć minut, podczas gdy inne - kilka godzin. W tym momencie należy zapewnić matce wodę, mleko. Zazwyczaj sama ugryza pępowinę i zjada ją wraz z łożyskiem, a następnie delikatnie liże dziecko językiem.

Pomóż kotowi podczas porodu

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, nie powinieneś w to przeszkadzać, w przeciwnym razie możesz jej przeszkodzić, a ona zje swoje dzieci. Ale czasami mogą pojawić się komplikacje podczas porodu u kotów, a wtedy będziesz musiał jej pomóc. Jeśli kotek utknął w kanale rodnym, bardzo ostrożnie postaraj się go wyciągnąć. Ale staraj się nie trzymać go teraz za głowę, ponieważ kręgi szyi dziecka są bardzo delikatne. Konieczne jest trzymanie go za nogi lub fałdy skóry, na przemian próbując ciągnąć w różnych kierunkach. Jeśli płyn już dawno minął, a kanał rodny wyschł, wtedy smaruj palce wazeliną. Musisz przeciągać wzdłuż ciała i nigdy prostopadle do tego, jak leży kot. Drugą ręką gospodyni może trzymać jej brzuch w tym czasie. Staraj się robić wszystko delikatnie i nie używać dużej siły, ponieważ tutaj łatwo jest nie tylko zranić kociaka, ale także złamać kanał rodny jego matki.

Jeśli dziecko ruszy łapami i zablokuje je tutaj, możesz je odepchnąć. Może zmienić swoją pozycję i iść normalnie. Zablokowane łożysko należy usunąć palcami. Czasami dziecko pojawia się w bańce porodowej, a następnie trzeba ją złamać, w przeciwnym razie może się udusić. Spróbuj natychmiast wytrzeć nos, aby płyn nie dostał się do jego ust. Kociak wypuszcza nos, trzymając głowę palcami. W tym momencie trzeba wstrząsnąć, aby woda opuściła płuca. Pomoże to również w czystym energetycznym otarciu klatki piersiowej dziecka, które zastąpi sztuczne oddychanie. Normalne oddychanie powinno być płynne i bez świszczącego oddechu. O braku tlenu można powiedzieć niebieski język. Zawiń go w czystą i miękką ściereczkę, trzymaj kociaka do góry nogami. Lekki pisk powie ci, że zaczął oddychać samodzielnie. Czasami kot nie przegryza pępowiny. Tutaj trzeba będzie wyciągnąć go za pomocą nici, około kilku centymetrów od brzucha dziecka, i przeciąć nożyczkami, a miejsce cięcia przeciąć zieloną farbą lub jodem.

Czego potrzebuje kot po porodzie?

Dopóki poród się nie skończy, usuń dzieci z matki, umieszczając je w ogniu. W takim przypadku pomocna może być butelka z gorącą wodą lub podgrzewana butelka z wodą. Gdy kocięta są zbyt opieszałe, słabe lub śluzowate, tworzy się niezrozumiała tablica, następnie poszukaj pomocy u lekarza. Postaraj się zrozumieć, czy urodziły się wszystkie dzieci. Jeśli coś cię niepokoi, lepiej natychmiast skontaktować się z weterynarzem. Zapewnij kotowi koniecznie wodę i dostęp do toalety.

Urodzenia u kotów1

Opieka nad kotem po porodzie obejmuje specjalne posiłki. Niedobór wapnia może powodować konwulsje u matki. W pierwszych dniach konieczne będzie podanie jej oleju z ryb, wapnia, witamin i mączki kostnej. Jedzenie należy go przyjmować znacznie częściej, około pięć razy dziennie. Staraj się, aby jedzenie było zróżnicowane. Możesz umieścić miskę jedzenia w pobliżu jej domu. Upewnij się, że ona nie rozpoczęła mastitis, a wszystkie dzieci mają wystarczającą ilość mleka. Przy najmniejszych oznakach rzucawki wtórnej (zatrucie) podać słodką wodę lub glukozę i natychmiast wezwać weterynarza. Zachowanie kota po porodzie może się nieznacznie zmienić. Gdy zbliżą się obcy, będzie się denerwować i nie pozwoli nikomu wejść do pudełka. Czasami kot nie chce opuścić schronienia, a ty musisz zmusić ją, by wyczyściła gniazdo.