Kiedy kot pojawia się w domu, po pewnym czasie staje się pełnoprawnym członkiem rodziny. Zawsze chcesz, aby twoje zwierzę było nie tylko karmione, ale także całkowicie zdrowe. Karma sucha dla kotów znacznie oszczędza czas dla właścicieli zwierząt futerkowych, ale nie zawsze jest bardzo przydatna dla tych zwierząt.

Zniszczyć karmę dla kotów

Karmienie kota wyjątkowo suchym pokarmem może wywołać trzy główne zagrożenia dla zdrowia zwierzęcia:

  • nadmiernie wysoka zawartość białka pochodzenia roślinnego (organizm kota nie może syntetyzować brakujących aminokwasów i potrzebuje ich cały czas);
  • zbyt wysoka zawartość węglowodanów (normalnie kot powinien praktycznie nie spożywać węglowodanów, a zestaw enzymów nie pozwala im się trawić, a tylko w suchej karmie około 40% to węglowodany, co prowadzi do otyłości wątroby i całego ciała zwierzęcia);
  • niska zawartość wilgoci (produkcja moczu jest znacznie zmniejszona, a stężenie soli, wręcz przeciwnie, znacznie wzrasta, ponieważ kot oczekuje kamica , procesy zapalne, a nierzadko śmierć).

Normy suche karmy dla kotów

Jeśli kot nie jest wykastrowany i nie ma problemów z nadwagą, dozwolone jest karmienie swobodne. Prawdą jest, że zdrowy kot nigdy nie będzie jadł więcej, niż potrzebuje, i nie będzie jadł wystarczająco dużo, by móc go wykorzystać w przyszłości. Możesz zostawić talerz z jedzeniem i miską wody. Jeśli zachodzi potrzeba karmienia porcjami, wystarczy 150-200 g karmy dziennie.

Warto jednak pamiętać, że nawet prawidłowo obliczona dawka suchej karmy dla kotów nie jest w stanie całkowicie zaspokoić wszystkich potrzeb ciała. Pamiętaj, aby uwzględnić w diecie zwierzęcej naturalnej żywności: mięso, produkty mleczne, kurczaka.

Dla koty po sterylizacji sucha żywność musi być wybierana ostrożniej. Z powodu procedury sterylizacji lub kastracji zmienia się tło hormonalne zwierząt, co prowadzi do nadmiernego spożycia pokarmu. Musisz kupować suchą karmę dla sterylizowanych kotów tylko wśród marek klasy super premium i stale monitoruj ilość zjedzonego jedzenia. Dotyczy to również zwierząt o alergicznym charakterze pokarmowym. Hipoalergiczny suchy pokarm dla kotów powinien być również tylko najwyższej jakości, ponieważ ma bezpośredni wpływ na procesy trawienne zwierzęcia.

Rodzaje suchego karmy dla kotów

Skład suchej karmy dla kotów określa klasę, do której należy. Warunkowo można podzielić wszystkie produkty na zwierzęta domowe na trzy grupy.

  1. Żywność klasy ekonomicznej. Tego typu można łatwo kupić w supermarketach lub w pobliskich sklepach. Często surowce do gotowania są bardzo niskiej jakości. Są to odpady zmieszane ze zbożami i soją. Nie ma nic do powiedzenia na temat korzyści płynących z takich pasz. Jest odpowiedni tylko do eliminacji uczucia głodu u zwierzęcia. Producenci często "grzeszą" dodatkiem różnego rodzaju składników chemicznych, które nierzadko prowadzą do choroby zwierzęcia i jego śmierci. Mięso w tych pokarmach wynosi tylko 4-6%, a czasami jest zastępowane przez smaki. Ten typ kanału zawiera "Whiskas", "Kitekat", "Friskies", "Darling". Niestety ta klasa jest najczęściej reklamowana, a niska cena to jedyna zaleta tej klasy.
  2. Premium feed. W tym przypadku wykorzystuje surowce wyższej jakości. Tutaj głównym źródłem białka jest mięso. Przyswajalność takiej paszy jest znacznie lepsza, ponieważ prawie cała żywność jest trawiona? ale mięso to tylko 10-20%, w tym "Ochrona natury", "Araton", "Nutro Choice", "Happy Cat". sucha karma dla kotów Ta żywność nadaje się do karmienia o charakterze epizodycznym, ale nie stale.
  3. Super premium. Dobrej jakości karma dla kotów jest znacznie różniła się ceną, co czyni ją mniej przystępną cenowo. Ale kompozycja jest zupełnie inna. Jest zrównoważony, ma wysoką wartość odżywczą i jest dobrze przyswajany przez organizm. Do gotowania używaj kurczaka z kurczaka, indyka, wysokiej jakości płatków. Tam nie znajdziesz syntetycznych dodatków, a ponad 50% to naturalne mięso. Ta klasa obejmuje pasze "Orijen", "Acana", "Felidea", "Hills", "Animonda", Royal Canin, Eucanuba.