Sprężarki do akwariów, zwane także aeratorami, to urządzenia do wzbogacania wody w tlen. Dziś opowiemy o ich funkcjach i głównych typach.

Czy potrzebuję kompresora w akwarium i dlaczego?

Kompresory akwariowe są zaprojektowane, aby dostarczać rybom tlen i zapobiegać pojawianiu się powierzchniowej błony bakteryjnej na wodzie. Często ryby w sztucznym stawie nie otrzymują wymaganej ilości tlenu z podwodnych roślin, dlatego korzystają z opryskiwacza do powietrza. Mniejsze pęcherzyki wychodzą ze sprężarki do akwarium, tym lepiej. Bąbelki te unoszą się od dołu, tworząc rodzaj windy powietrznej. Tak więc woda unosi się z dolnych warstw i miesza, temperatura w całym akwarium jest wyrównana. Ponadto bez kompresorów w akwarium filtry wody nie mogą działać. Dopiero gdy aerator pracuje, masy wody krążą i są czyszczone w specjalnym urządzeniu filtrującym. Można więc bezpiecznie powiedzieć, że sprężarka w akwarium jest niezbędna do utrzymania zdrowia ryb. Osobno warto podkreślić funkcję dekoracyjną: światła i pulsujące bąbelki sprawiają, że podwodny świat staje się o wiele bardziej tajemniczy i piękniejszy.

Główne typy sprężarek

Istnieje kilka rodzajów sprężarek tlenu dla akwarium:

 1. W zależności od urządzenia wewnętrznego:
  • wibrowanie;
  • tłok
 2. W zależności od rodzaju zasilania:
  • elektryczny - zasilanie z sieci;
  • na bateriach - samodzielny.
 3. W zależności od lokalizacji:
  • wewnętrzne - zanurzeniowe kompresory do akwarium, odpowiednie do małych zbiorników;
  • zewnętrzne, bardziej hałaśliwe, ale mają więcej mocy.

Jak wybrać kompresor do akwarium?

Wybór kompresora opiera się na kilku kryteriach:

 1. Bezszumowy Często akwarium umieszczane jest w sypialni, gdzie ludzie się relaksują. Biorąc to pod uwagę, najlepiej kupić cichą sprężarkę, ponieważ to urządzenie musi być włączone przez cały czas. Aby zmniejszyć hałas, urządzenie można wyjąć z szafki. Jednak w tym przypadku potrzebny jest dość długi kanał powietrzny. Najlepszą opcją jest zakup sprężarki powietrza do akwarium, to on jest uważany za najcichszy.
 2. Istnienie płynnej regulacji strumienia powietrza. Jeśli możesz zmienić prędkość i siłę nawiewu powietrza, możesz łatwo dostosować aerator do innej liczby dysz i filtrów.
 3. Moc sprężarki. Optymalną wydajność można obliczyć według wzoru: 0,5 l / h na 1 litr wody. Oczywiste jest, że moc zależy od objętości akwarium. Dla pojemności od 100 litrów, które są uważane za duże, zaleca się stosowanie sprężarek tłokowych o niskim napięciu. Podczas przerwy w zasilaniu takie sprzęt do akwarium Może być podłączony do akumulatora samochodowego.

Jak zainstalować kompresor w akwarium?

Zainstalowanie sprężarki w akwarium jest dość proste. Przede wszystkim konieczne jest określenie miejsca, w którym będzie zlokalizowany. Może to być samo akwarium, okładka lub stół. Urządzenie jest umieszczone na górze wody albo poniżej poziomu wody kompresor do akwarium 1 ale na przewodzie zainstalowany jest zawór zwrotny. Pożądane jest, aby aerator znajdował się obok grzejnika. Woda grzewcza będzie się mieszać, a warunki dla ryb będą najlepsze.

Gdy hałas działającego kompresora powoduje dyskomfort, należy go umieścić na piance lub piance gumowej. Zmniejszy to hałas, ale nie da 100% wyniku. Niektórzy działają kardynałem: odłóż urządzenie i rozciągnij długi wąż. Każda sprężarka musi być okresowo czyszczona. Jeśli nie zostanie to zrobione, wydajność spadnie iw rezultacie urządzenie się zepsuje. Ponadto zanieczyszczenie zwiększa poziom hałasu.