Woda jest źródłem życia i siedlisk wszystkich morskich i słodkowodnych stworzeń. W warunkach naturalnych zwierzęta czują się komfortowo głównie w czystej wodzie. W takiej wodzie mogą rosnąć i rozmnażać się. W domu wszystko jest inne. Wiele osób woli rozpocząć akwarium, ale nie wszyscy dbają o odpowiednią jakość wody w akwarium. Używanie zwykłej wody z kranu może być szkodliwe dla jego mieszkańców. Dlatego istnieje kilka prostych zasad przygotowania wody do akwarium.

Jaką wodę należy wlać do akwarium?

Ryby i inni mieszkańcy akwarium nie mogą być zasilane świeżą wodą. Jest obarczona chorobami u zwierząt. Różne związki chemiczne, które są w wodzie nawykowe dla nas, są katastrofalne dla mieszkańców akwarium. Szczególnie niebezpieczny jest chlor. Woda, bez wątpienia, musi być oddzielona.

Ile powinienem bronić wody do akwarium?

Aby w końcu pozbyć się wszystkich szkodliwych substancji zawartych w wodzie, należy go bronić przez 1-2 tygodnie. Do zalegania wody lepiej jest użyć dużego wiadra lub basenu. Ponadto, kupując nowe akwarium, należy pozostawić go w wodzie i opróżnić go co najmniej raz. Jednocześnie w ten sposób możesz sprawdzić, czy akwarium jest nieszczelne. Niektóre sklepy zoologiczne sprzedają specjalne produkty neutralizujące związki chemiczne w wodzie. Ale eksperci zalecają, aby nie zaniedbać twierdzenia o wodzie, nawet za pomocą tych leków.

Temperatura wody w akwarium

Najbardziej odpowiednią temperaturą dla wody w akwarium jest temperatura pokojowa - 23-26 stopni. Zimą akwarium nie powinno znajdować się na balkonie, nie zaleca się też umieszczania go w pobliżu grzejnika lub grzejnika.

Twardość wody w akwarium

Sztywność jest ważnym parametrem wody w akwarium. Ten parametr zależy od całkowitej ilości soli wapnia i magnezu rozpuszczonych w wodzie. Zakres twardości wody jest bardzo szeroki. W warunkach naturalnych wskaźnik ten zależy od klimatu, gleby i pory roku. Ryby mogą żyć w wodzie o różnej twardości, ale są niezwykle niezbędne dla soli magnezu i wapnia - odgrywają ważną rolę w rozwoju i reprodukcji zwierząt.

W akwarium twardość wody stale się zmienia, staje się bardziej miękka - ryby wchłaniają sole znajdujące się w wodzie. Dlatego woda w akwarium powinna być okresowo zmieniana.

Oczyszczanie wody w akwarium

Najprostszym sposobem czyszczenia jest całkowita zmiana wody w akwarium. Ale w niektórych przypadkach to zadanie jest trudne i niepotrzebne. Woda jest dużo łatwiejsza do czyszczenia. Z reguły proste filtry oparte na węglu aktywnym są używane do oczyszczania mętnej wody w akwarium. Filtry do wody w akwarium można zrobić samodzielnie lub zakupić w sklepie zoologicznym.

Napowietrzanie wody w akwarium

Аэрация воды в аквариуме

Ten parametr jest regulowany przez temperaturę, rośliny i obecność żywych organizmów w akwarium. Przez napowietrzanie tlen jest monitorowany w akwarium. Napowietrzanie można przeprowadzić za pomocą specjalnych urządzeń - sprężarek, które nasycają wodę tlenem. Ponadto istnieją filtry do uzdatniania wody z wbudowanymi kompresorami, parametry wody w akwarium odgrywają ważną rolę w normalnym funkcjonowaniu ryb. Bardzo ważne jest, aby zmienić którykolwiek z parametrów, wykluczyć nagłe zmiany temperatury.

Przestrzegając tych prostych zasad, każdy właściciel akwarium zapewnia rybom warunki, które są tak naturalne, jak to tylko możliwe. A to z kolei jest kluczem do zdrowia i długiego życia zwierząt domowych.