Siedlisko ryb i wszelkich innych zwierząt wodnych powinno być regularnie czyszczone, aby zachować ich zdrowie i stworzyć odpowiednią mikroflorę. Aby zrozumieć, jak czyścić akwarium w domu, musisz mieć doświadczenie i wysłuchać zaleceń ekspertów.

Jak prawidłowo wyczyścić akwarium?

Nie ma jednej zasady opieki nad czołgiem, w którym żyją ryby, krewetki lub żółwie. Jego głównym celem jest zachowanie naturalnego środowiska dla mieszkańców i zachowanie estetycznego piękna akwarium. Zanim przeczytasz zalecenia, jak często musisz czyścić akwarium, ważne jest, aby pamiętać podstawowe zasady tej procedury:

 1. Każda interwencja - stworzenie nerwowego środowiska dla zwierząt domowych. Większość organizmów wodnych rozważa gwałtowne ruchy rękami lub drastyczną zmianę w składzie wody przez agresję, na którą reagują ze spadkiem aktywności lub chorobą.
 2. Środki czyszczące są kupowane wyłącznie w wyspecjalizowanych sklepach. Na opakowaniach preparatów możesz również przeczytać, jak czyścić akwarium w domu.
 3. Jeśli w niedalekiej przyszłości planowane są inne manipulacje z wydajnością, lepiej je prowadzić jednocześnie. Połączenie dwóch operacji nie tylko oszczędza czas, ale także pozbawia rybę potrzeby odczuwania nieprzyjemnych doświadczeń dwukrotnie.

Jak prawidłowo umyć akwarium?

Zrównoważona opieka nad rybami pomoże zapobiegać wzrostowi glonów i namnażaniu patogenów. Warunki czyszczenia różnią się w zależności od tego, czy zbiornik jest napełniony świeżą, czy słoną wodą. Mając to na uwadze, doświadczeni hodowcy podają szereg zaleceń dotyczących mycia akwarium z rybami:

 1. Jeśli używana jest świeża woda, należy ją przygotować z wyprzedzeniem w ilości 10-20% początkowej objętości. Brudną wodę można zastąpić wodą destylowaną, ale należy zauważyć, że nie ma w niej żadnych składników odżywczych.
 2. Gdy potrzebna jest ciecz solna, wykonywana jest procedura odwrotna. Woda zmieszana z solą do akwariów ze sklepu zoologicznego i podgrzewana za pomocą podgrzewacza wody. Przy 4 litrach nie potrzebujesz więcej niż 100-150 gramów soli.

Jak wyczyścić akwarium z krewetkami?

Pojemność, w której żyją krewetki, nazywa się krewetką. Jego głównym problemem jest zmętnienie wody poprzez pojawienie się żółtego odcienia. W tym przypadku nie wystarczy wiedzieć, jak często trzeba czyścić akwarium, ponieważ o wiele ważniejsze jest ustalenie przyczyny rzęs i zażółcenia. Najczęstsze przyczyny zakażenia krewetek to:

 • gromadzenie drobnych zanieczyszczeń w dolnej warstwie gleby;
 • odmowa użycia syfonu podczas czyszczenia;
 • sadzenie zarośniętych roślin.

Jak umyć akwarium dla żółwi?

Akwarium z wodnym żółwikiem wymaga czyszczenia co najmniej raz w miesiącu, ponieważ reaguje wrażliwie na skład wody do picia. Nie jest tak ważne, aby zdecydować, jak czyścić małe akwarium lub duże, jak wziąć pod uwagę zdrowie zwierzęcia. Żółtodziobego, świeżo nabytego lub przerażającego żółwia nie należy zakłócać przez umycie miejsca jej zamieszkania aż do wyzdrowienia. Dla wszystkich pozostałych odpowiedni jest następujący algorytm:

 1. Rozdarcie żółwia w innym pojemniku. Możliwa będzie duża szklana miska, wiadro lub wiadro. Wymagane jest wlewanie wody i dodawanie torfu lub kamieni, nawykowe dla zwierzęcia w jego warunkach naturalnych.
 2. Zmiana podłoża. Te zwierzęta lubią ziemię organiczną ze zmielonej skorupy orzecha, która nie jest myta, ale jest wykorzystywana do czyszczenia.
 3. Delikatne czyszczenie. Odpowiedź na pytanie, jak wyczyścić akwarium w domu, jeśli mieszka tam żółw, nie wymaga użycia wybielacza chlorowego. Zaleca się destylowany biały ocet lub roztwór sklepowy dla żółwia wodnego.

Jak umyć akwarium - podstawowe zasady

Każdy szczegół przestrzeni akwarium wymaga własnych środków i regularnego mycia. Istnieją podstawowe postulaty dotyczące dbałości o środowisko ryb:

 1. Przed osadzeniem nowych ryb lub przeniesieniem dawnych zwierząt na nową obudowę, pojemnik musi zostać umyta i jednocześnie skontrolowany pod kątem zrębków i pęknięć.
 2. Zanim zastanowisz się, jak wyczyścić akwarium za pomocą syfonu, musisz rozwiązać problem z resztą detergentów. Zaczyna się od zasobów naturalnych.
 3. Jeśli w akwarium osiadają niebezpieczne grzyby, ryby są przenoszone do kwarantanny i myte gorącą wodą i detergentem.

Jak oczyścić ziemię w akwarium?

Niewielka gleba jest łatwiejsza do zastąpienia nową niż całkowite czyszczenie co 2-3 miesiące. Duże części powłoki są płukane raz w tygodniu za pomocą syfonu, a raz na sześć miesięcy - moczone w wiadrze z wodą i mydłem w płynie, następnie gotowane i ponownie myte. Jeśli w akwarium są duże rośliny, są ostrożnie przenoszone do słoika, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego. Mniejsze hydrofity nie powinny być zakłócane, ale po prostu nie kierują na nie strumienia syfonu. Nic dziwnego, jak oczyścić ziemię w akwarium z roślinami - łatwiej jest wykluczyć częste zanieczyszczenia. Pomaga mu:

 • nadmierne oświetlenie;
 • nadmiar paszy w zbiorniku;
 • niedobór filtracji i napowietrzania;
 • gnilne gnilne w podłożu.

Jak wyczyścić dno akwarium?

Kiedy wszystkie części zostaną usunięte z dna, można je łatwo oczyścić z gruzu syfon . Jest to rurka, która zasysa lub rozmazuje brud pod ciśnieniem strumienia wody. Decydując się na czyszczenie dna akwarium za pomocą syfonu, musisz wybrać najlepszy odpowiedni typ urządzenia. Syfon mechaniczny jest bardziej niezawodny, ale jest powolny, ponieważ woda w nim jest wpisywana ręcznie, za każdym naciśnięciem gruszki. Modele elektryczne są głośne, ale szybko pompują wodę i czasami są wyposażone w pojemniki na śmieci.

Jak wyczyścić szybę w akwarium?

Szlam gromadzi się na ścianach zbiornika, zwłaszcza jeśli w wodzie znajdują się żywe rośliny. Z uwagi na fakt, że pełne czyszczenie odbywa się stosunkowo rzadko, konserwacja okularów wymaga skutecznej, ale bezpiecznej adaptacji. Jeśli weźmiesz również pod uwagę sposób czyszczenia wbudowanego akwarium, które jest uważane za najbardziej popularne, wybór narzędzia wydaje się niemożliwym zadaniem. Co zaskakujące, mogą stać się prostym skrobakiem dla alg, podlegającym kompetentnej eksploatacji:

 1. Używanie rękawiczek domowych. Zanim je założysz, upewnij się, że nie mają kontaktu z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi.
 2. Oczyszczenie za pomocą sztywnej gąbki ekonomicznej. Elementy kątowe są wycierane za pomocą gąbki, która nie była wcześniej używana do mycia naczyń.
 3. Usunięcie plastikowej karty płytki nazębnej. Istnieje również wyraźna rada dotycząca czyszczenia akwarium w domu, jeśli na szkle gromadzi się śluz. Na nim trzeba energicznie 2-3 razy naciągnąć szeroką krawędź starej plastikowej karty, zastępując twardy skrobak.

Jak czyścić okrągłe akwarium?

Okrągły pojemnik jest nieco trudniejszy do utrzymania z powodu braku narożników. Jego zaletę można uznać za szybki przeszczep ryb, ponieważ w nich żyją maksymalnie 2-3 osobniki. Aby wyobrazić sobie, jak prawidłowo wyczyścić akwarium z rybami, jeśli jest to okrągły kształt, należy zakupić akcesoria: miękkie piankowe gąbki, szczotkę z uchwytem narożnym, skrobak na zawiasach, silikonowy łącznik skrobaka, który zapobiega zmętnieniu. Użyj ich w następującej kolejności:

 1. Po pierwsze, akwarium wydobywa całą biżuterię i sprzęt. W okrągłym pojemniku są przymocowane do przyssawek, z których są ślady na ściankach pojemnika.
 2. Po zwilżeniu gąbki wodą i płynem do mycia należy nacierać te miejsca, w których zostały zamontowane przyssawki.
 3. Ściany akwarium zgodnie z ruchem wskazówek zegara są wycierane za pomocą skrobaka z silikonową końcówką.

Jak prawidłowo umyć sprzęt i akcesoria w akwarium?

Ponieważ akwarium składa się nie tylko ze szklanych powierzchni, ale także z dodatkowych akcesoriów, potrzebują one specjalnych warunków do usuwania brudu i płytki nazębnej. Ozdoby, filtry, grzejniki, kompresor, termometr - każdy z tych elementów jest przeznaczony do delikatnej obsługi podczas czyszczenia. Aby dowiedzieć się, jak prawidłowo wyczyścić akwarium z podobnymi szczegółami, nie jest tak trudne, jak wygląda z zewnątrz:

 1. Filtr, grzałkę i kompresor z tworzywa sztucznego demontuje się przed myciem i czyści ciepłym roztworem mydlanym, w razie potrzeby gąbką lub skrobaczką, aby usunąć śluz.
 2. Termometr jest szczegółem o zwiększonym niebezpieczeństwie. Nie da się nauczyć, jak prawidłowo czyścić akwarium w domu, nie zdając sobie sprawy, jakie to niebezpieczne. Jeśli zawiera miernik rtęci, należy delikatnie przetrzeć termometr gąbką z sodą lub naturalnym mydłem.
 3. Dekoracje i ozdobne kamienie są łatwo usuwane z pojemnika i moczone przez kilka godzin w mocnym roztworze soli i mydła. Następnie należy je opłukać i osuszyć ręcznikiem.

Jak myć koralowce z akwarium?

Jeśli zaczepy i kamienie pokryte są śluzem, koralowce zmieniają kolor z białego na szary lub brązowo-żółty, gdy są zanieczyszczone. Na nich osadzają się cząstki jedzenia i gleby - porowata powierzchnia dekoracji utrudnia przepłukanie akcesorium. Zdając sobie sprawę z tego, że wielu będzie zainteresowanych, jak wyczyścić akwarium w domu, jeśli zawiera korale, eksperci zalecają używanie do czyszczenia takich narzędzi:

 1. Nadtlenek wodoru. W przypadku poważnego stopnia utlenienia korala, zbiera się go w czystym strumieniu i pod ciśnieniem przemywa się strumieniem, z niewielką ilością - zmieszanym z wodą w proporcji 1: 4.
 2. Białość. Może być stosowany do mycia 1-2 razy w ciągu całego życia koralowca, ponieważ z jego powierzchni powierzchnia staje się delikatna.
 3. Orzechy mydlane. Są one stosowane na zasadzie proszku do prania z wrzącym korali w roztworze.

Jak umyć akwarium przed rozpoczęciem?

Problemy związane z uruchomieniem nowej zdolności pojawiają się tylko dla początkujących hodowców. Kupują wszystko na raz - ryby, rośliny, ziemię, więc dążą do napełnienia go wodą tak szybko, jak to możliwe. Zrób to, zanim wstępne przetwarzanie nie będzie możliwe. Aby zrozumieć, jak umyć nowe akwarium, porady pomogą:

 1. Odmowa użycia chemikaliów. Niedoświadczeni właściciele czasami próbują go myć żelem do naczyń lub ceramiki.
 2. Naturalne lub bezpieczne detergenty. Idealnie nadaje się do mydła orzechowego, sody lub suchej musztardy. Nie opuszczają filmu i łatwo można je zmyć zimną i ciepłą wodą.
 3. Rachunkowość projektu akwarium. Jeśli jest zmontowany na ramie, będzie wymagało osiadania wody. Wydajność jest rekrutowana całkowicie przez 2-3 dni w celu oczyszczenia i sprawdzenia nieszczelności.

Jak często należy czyścić akwarium?

Regularność usuwania gruzu i śluzu ze ścian pojemnika zależy od jego objętości, liczby mieszkańców i innych czynników. Nadmierna gorliwość może tutaj zagrać okrutny żart, ponieważ każde przeniesienie do innej pojemności i użycie nowych detergentów - dodatkowy stres dla mieszkańców wód. Przed rozważeniem, jak często należy myć akwarium, należy wziąć pod uwagę takie aspekty:

 1. Obecność w akwarium mieszkańców "sprzątaczy". Sum Ancestrus a niektóre rodzaje ślimaków pełnią rolę naturalnego filtra dla resztek żywności i produktów życia innych zwierząt, podwajają żywotność czystej pojemności.
 2. Litrażowe siedliska ryb. Duże akwarium na 200-300 litrów podlega ogólnemu czyszczeniu raz na 1-1,5 roku, a szybkie - co 7-10 dni. Jest stopniowo dodawany do nowej wody, częściowo zastępując ją. Wydajność 50-100 litrów jest czyszczona co sześć miesięcy, przy użyciu syfonu - co 2 miesiące. Aby zrozumieć, jak czyścić małe akwarium w domu pomoże obecność lub brak roślin w nim. Jeśli jest pozbawiony roślinności, jest płukany dwa razy częściej - co dwa tygodnie.
 3. Jakość gleby. Podłoże z dodatkiem drobnego żwiru lub piasku powoduje, że woda staje się mętna, więc musi być okresowo przesiewana podczas mycia.