Akwarium to jeden z najstarszych ryb, które istniały na Ziemi wiele milionów lat temu. Charakterystyczną cechą ryb akwariowych z innych ryb jest obecność wąsów i całkowity brak łusek. Ciało soms pokryte jest gładką skórą, czasem z płytkami kostnymi. Ryby te są najczęściej nocne, a po południu wolą ukrywać się w wystroju akwarium i zarośli wodorosty .

Opieka nad sumem

Jeśli zastanowimy się, jak fantazyjne sumy akwariowe, można je przypisać do nieskomplikowanych gatunków. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że ryby te rosną bardzo szybko i mogą osiągnąć dość duże rozmiary.

W przypadku większości gatunków sumów akwariowych, reżim temperatury powinien wynosić 22-26 ° C. Kwasowość wody jest neutralna, twardość 6-120 dH.

Gatunki suma

Rodzaje sumów akwariowych około 2000 odmian.

Synodontis

Całkiem prosta pod opieką ryby, ale jest nieczęstym gościem w kolekcjach akwarystów. Sum przestraszony, woli ukrywać się w zacisznych zakątkach. Jedzenie nie jest wybredne. Osiąga 12 cm długości.

Sum akwariowy1

Ancistrus

Sum akwariowy Ancistrus jest bardzo popularny ze względu na swoją specyfikę - usta sumu przypominają przyssawkę. Porusza się, jakby skakał z miejsca na miejsce, utrzymując przy pomocy przyssawki na różnych przedmiotach, glony w akwarium. A wzrosty na ciele ancistrus doskonale oczyszczają wystrój z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Założyli się również jako akwarium sum .

Akwarium Catfishes2

Periophilic soma

Ojczyzną tych sów jest Afryka. Cechą charakterystyczną wszystkich sumów pinnatum jest trójkątny kształt ciała, 3 pary wąsów, półokrągłe usta i kłujące płetwy. Do tej rodziny należy chyba jedna z najbardziej niezwykłych ryb - z zboczeńcem.

Akwarium Sum3

Pteregolfi

Te duże sumy czyszczące mogą osiągnąć 50 cm długości. Nieustannie obgryzają wystrój akwarium i ściany, jedzą glony. Malkov dla szybkiego wzrostu może być karmiony żywym pokarmem. Jako sos górny można również użyć mniszka lekarskiego, sałaty, szpinaku, ogórka.

Akwarium Sum4

CryptoPterus

Te somy są również nazywane duchami soma lub przezroczystymi sumami. Ciało suma jest naprawdę przezroczyste, a przez to kręgosłup i narządy wewnętrzne są w pełni widoczne.

Sum akwariowy5

Pimeloda sum

Ryby te potrzebują dobrej filtracji wody. W naturze żyją w wodzie z gwałtownym prądem. Zjadaj prawie każdą żywność, a także możesz spożywać pokarm dla małych mieszkańców akwarium. Mają ostry grzbiet na płetwie grzbietowej, który może zostać uszkodzony przez niedokładny przeszczep.

Kotwice akwariowe6

Agamixis

Spokojnie kochający akwarium sum, osiągający 10 cm długości. Prowadzą głównie nocne życie, np. Kopie w ziemi, dlatego lepiej jest wyposażyć akwarium w różne zaczepy i inne schronienia dla ryb. Gleba powinna być gruboziarnista.

Sum akwariowy7

Bunocephalus

To drapieżne ryby, prowadzące skryty tryb życia. Łowiąc, mogą nawet zakopać się w ziemi. Kolor raczej skromny i jest doskonałym przebraniem. W trosce o dość kapryśny wygląd jest bardzo wrażliwy na jakość wody.

Akwarium Sum8

Platidorsa Striped

Niezwykły charakter tych ryb polega na tym, że prowadzą nocne życie. Lubią zwiedzać akwarium i spędzać dużo czasu poza swoim schronieniem.

Ryby te mają czarne pasy na plecach. Na płetwie grzbietowej i piersiowej znajdują się ostre kolce, a po bokach małe zakrzywione ciernie.

Kotwice akwariowe9

Korytarze

Koryta sum akwariowych odznaczają się krótkim ciałem, obecnością dwóch par wąsów, a także płytkami kostnymi. Te ryby są jednymi z najpopularniejszych wśród akwarystów, ponieważ są bardzo spokojnymi stworzeniami, które mogą dogadać się z innymi rybami.

Sum akwariowy 10