Nagie lub łyse psy są reprezentowane przez niewielką grupę skał o egzotycznym wyglądzie. Prowadzą swoją historię od czasów prehistorycznych i przez cały czas znajdują fanów na całym świecie. Niezwykły wygląd i niemal całkowity brak kłopotów z opieką sprawiają, że są one pożądane przez domowe zwierzęta domowe. Ciepłe i przyjemne w dotyku, nigdy nie pachną psem, nie mają problemów z włosami i pasożytami i są dobrymi przyjaciółmi dla ludzi.

Nagie rasy psów

Nazwa łysego psa wiąże się z brakiem pokrowca wełnianego. Pochodzenie psów bez wełny jest pokryte tajemnicami i legendami. Do tej pory nie ustalono dokładnie, czy pojawiły się one na wszystkich kontynentach z powodu podobnej mutacji, czy zostały przeniesione z jednego kontynentu do wszystkich innych. Niezależnie od tego, najpowszechniejsza wersja instrukcji obsługi psów mówi: utrata wełny była związana z wysoką temperaturą środowiska, co sugeruje, że są pochodzenia afrykańskiego.

American Naked Terrier

Ta rasa pojawiła się w latach 70. ubiegłego wieku z powodu naturalnej mutacji genetycznej. Następnie w jednej amerykańskiej rodzinie hodowców z terierów szczurów urodził się pierwszy łysy szczeniak, jedyny bez włosów w całym miocie. Następnie następowała seria prób powtórzenia wyników takiego przejścia. W rezultacie rozprzestrzeniła się rasa, a dziś są jej 2 odmiany - miniaturowe i średnie.

American Nude Terrier - krótki opis:

 • rozwinięta klatka piersiowa, potężne ramiona, zakrzywiony kształt ciała;
 • miękka skóra o monofonicznym i cętkowanym kolorze, plamy mogą być czarne, szare, czerwone lub złote;
 • uzębienie kompletne;
 • z natury przedstawiciele rasy są mobilni, łatwo wyszkoleni, serdeczni, przyjaźni, lubią zadowolić właścicieli, dobrze dogadują się z dziećmi, czasami okazują upór;
 • szczekanie w amerykańskich nagich terierach jest rzadkością;
 • nie pływają dobrze.
американский голый терьер

Chiński Łysy Grzywacz Pies

Nazwę tę nadano chińskiemu nagiemu piesowi z powodu, po pierwsze, miejsca pochodzenia (uważa się, że hodowano go w starożytnych Chinach), a po drugie, chwytliwej kępki, która jest jej główną cechą. Pies początkowo należał do psa statusowego, ponieważ został przywieziony tylko przez wielkich i innych zamożnych i utytułowanych osobników, starając się podkreślić swoją pozycję w społeczeństwie.

Cechy charakterystyczne, które mają nagie psy rasy chińskiej:

 • wrodzona ciekawość, nieodparta aktywność i mobilność;
 • komunikatywność zarówno w stosunku do innych zwierząt, jak i członków rodziny;
 • brak agresywnych cech;
 • umiejętność poddania się treningowi - proces uczenia sztuczek przynosi im niemałą przyjemność;
 • wygląd tych czworonożnych jest elegancki i lekki, ich ciało jest gładkie, pełne wdzięku;
 • wzrost może osiągnąć 33 cm, waga - około 5 kg.
китайская лысая хохлатая собака

Peruwiański Bald Dog

Istnieje kilka wersji tego, jak ten pies dotarł do Peru - czy to z chińskimi imigrantami, czy z afrykańskimi imigrantami. Tak czy inaczej, istnieją dowody na to, że ten elegancki i pełen wdzięku pies pojawił się przed naszą erą. We współczesnym świecie istnieją 3 gatunki peruwiańskich łysego psa - małe (do 40 cm i 8 kg), średnie (do 50 cm i 12 kg) i duże (do 60 cm i 23 kg). Przedstawicielowi tej rasy nagich psów można nadać następujący opis:

 • Smukły, harmonijnie skomponowany, cały jego wygląd wskazuje na szybkość i zwinność;
 • Na całym ciele nie ma wełny, czasami tylko garby na czole, ogon i czubki łap są czasem zachowane;
 • kolor ciała czarny, szary, niebiesko-czarny, rzadziej - światło;
 • być może brak przedtrzonowców i trzonowców - jeden lub wszystkie;
 • charakter peruwiański goły pies wesoły, czuły, zwierzę jest przywiązane do właściciela i bliskich ludzi, może być dobrym opiekunem.
перуанская лысая собака

Afrykański nagi pies

Ta starożytna rasa była pierwotnie uprawiana do celów spożywczych, czyli do mięsa. Później zaczęli używać go do polowania, ponieważ zauważono, że doskonale utrzymuje ślad sagi przez długi czas. Afrykański łysy pies w swojej charakterystyce przypomina teriera:

 • bardzo żywy, przyjazny, energiczny;
 • jej smukłość i zręczność dadzą szanse nawet europejskiemu policjantowi;
 • wysokość psa w kłębie osiąga 30-40 cm, waga - od 4 do 6 kg;
 • Wełna na ciele jest praktycznie nieobecna, z wyjątkiem długich włosów w ustach, ogonie i nogach;
 • Kolor skóry jest brązowo-szary z równomiernie rozrzuconymi wszędzie plamami piasku.
photo4 African Naked Dog

Meksykański bezwłosy pies

Inna nazwa to xoloitzcuintle. Ojczyzną jest Meksyk, gdzie znalezione mumie i gliniane rzeźby przedstawicieli rasy sięgają 5000-3000 lat pne. W tłumaczeniu starożytna nazwa rasy jest tłumaczona dosłownie jako niewolnik (sługa) boga Xolotl, azteckiego boga słońca. Istnieją 3 odmiany psów - meksykański łysy mini pies o rozmiarach do 25-30 cm, średni - 35-45 cm i standard - 45-60 cm.

Funkcje meksykańskich psów:

 • proporcje tułowia i kończyn są harmonijne, konstytucja jest silna, z dobrze rozwiniętą klatką piersiową;
 • Łapy i ogon są długie;
 • skóra jest elastyczna, gęsta;
 • idealny do utrzymania w domu, nie powoduje uczuleń;
 • dobrze się dogaduj z dziećmi, kochaj gry, staraj się angażować w nie członków rodziny;
 • są strzeżone przez obcych, ale nie można ich nazwać psami-strażnikami ze względu na dobry temperament i stępione instynkty myśliwskie.
мексиканская голая собака

Ekwadorski nagi pies

Najrzadszymi psami we współczesnym świecie są Ekwadorczycy. Możesz je spotkać tylko w kilku odległych ekwadorskich wioskach. Informacje o przedstawicielach rasy nie wystarczą. Powszechnie wiadomo, że ten mały łysy pies jest bardzo inteligentny i energiczny. Na jej ciele jest bardzo mało wełny, nawet w porównaniu z resztą łysych ras. Ona żyje średnio około 12 lat.

эквадорская голая собака

Manchu Naked Dog

W związku z tym rasy, zwane nagimi ekspertami psów psich psów, nie rozpoznają. Należy do jednej z odmian grzywacza chińskiego. Jego nazwa wynika z faktu, że jej przedstawiciele często znajdują się w Chinach, w górzystym regionie Mandżurii. Miejscowi nazywają to "tai-tai". Zewnętrznie i w charakterze, pies jest bardzo podobny do chińskiego grzywacza. Nie ma charakterystycznego psiego zapachu, nie jest zagrożony przez pchły i jest całkowicie hipoalergiczny.

маньчжурская голая собака

Egipski łysy pies

Sposób, w jaki nazywane są łyse psy tej rasy (np. Egipski lub faraon) wskazuje na ich pochodzenie. Ale w rzeczywistości wcale nie pochodzą z Egiptu, ale z Malty. Egipcjanie stali się z powodu zewnętrznego podobieństwa do wizerunków faraonów z ich wystającymi uszami. Łysi też nie są całkowicie poprawne, ponieważ mają bardzo krótki płaszcz, który jest blisko skóry, co jest prawie niewidoczne. Chociaż pies ma inteligentny wygląd, w rzeczywistości jest głupi i prawie odporny na trening.

египетская лысая собака

Nagie psy - opieka

Nie myśl, że jeśli psy nie mają wełny, to nie muszą się nimi zajmować. Każdy, nawet najbardziej łysy pies, potrzebuje trochę ostrożności:

 1. Ze względu na brak włosów ich skóra jest podatna na wietrzenie, łuszczenie się, szczególnie w ekstremalnych temperaturach. Dlatego w celu zapobiegania zaleca się smarować jego powierzchnię specjalnymi kremami lub po prostu hipoalergicznym kremem dla dzieci. W tym celu nie można stosować olejów roślinnych, ponieważ istnieje ryzyko poparzenia ciała.
 2. Nagie psy mają doskonałą odporność. Jednak potrzebują szczepienie oraz okresowa kontrola przeprowadzana przez weterynarza.
 3. Brak niektórych zębów, jako charakterystycznej cechy łysych psów, sprawia, że ​​stają się one bardziej wymagające do jedzenia. Żuć twardo i duże jedzenie jest trudne, ponieważ lepiej jest podać zmiękczoną suchą żywność, mięso mielone, małe kawałki mięsa.
 4. Nie bój się wyprowadzać gołego psa na spacer, nawet jeśli na dworze jest zimno. Brak wełny można zrekompensować kombinezon . Świeże powietrze i spacery pieszo są niezbędne, aby były wytrawne i zdrowe.